Tarmo Tähepõld: kas me kõik olemegi ise süüdi libedatel teedel toimunud avariides?

Vaatepilt 24. detsembri hommikul Tallinna-Tartu maanteel. Foto: Geenius Meedia

Lause maanteeameti 28. detsembri igapäevase teeinfo emaili lõpust:

Meeldetuletuseks sõidukijuhtidele: Talveliikluse ohvrid ei ole tingitud libedatest teeoludest, need on kõik inimese väära tegevuse tagajärg.

Lihtne, lakooniline ja emotsioonitu. Lisaks ka küüniline ja vale.

Ma saan tegelikult oma lõputus headuses aru, mida maanteeamet mõtles, aga vorm ja lause on lihtsalt nii vale, et käsi haaras klaviatuuri järgi. Teede ohutuse eest vastutama määratud ametkond ei saa lihtsalt niimoodi öelda. Sellega lükatakse endalt ära kogu moraalne vastutus võimalike õnnetuste osas.

Selline kõla asjal, et me küll üritame sahatada, soolata ja vaikselt toimetada, aga süüdi olete igal juhul ise…

Hinnake teeolusid!

Teeolude õige hindamine. Kuidas seda teha? Jah, kogenud juht oskab heal juhul ka väiksemast jäitest läbi rooli ja selgroo aru saada, et midagi on vist valesti. Keskmise juhi jaoks on vaja ikka läikivat jääd või paksu lund. Algaja juhi jaoks võib see kõik olla üks suur müstika. Sõidad rahulikult oma sõitu ja üks hetk on auto esiots suunaga kraavi poole.

Lubatud on 90 km/h, sõidad igaks juhuks 80 km/h ja ikka läheb käest ära. Oled süüdi, kuigi tegelikult olid ju ettevaatlik? Äkki ikka 70 km/h. Ei, ikka kraavi. No siis 50 km/h? Sa teed otsuse vastavalt oludele, aga mõnikord sellest lihtsalt ei piisa. Füüsika ja halb õnn teevad oma töö.

Samal päeval toimus Haljala juures viie auto ahelkokkupõrge ning lõpuks ei saanud üks mööduja pidama ning sõitis ka kohale saabunud patrullile külje pealt sisse.

“Ühtlasi sõitis üks õnnetuspaigast möödunud auto küljelt sisse teeservas parkinud politseiautole,  mil põlesid vilkurid. Samuti oli avariipaiga lähistel saabuvatele sõidukijuhtidele eesolevast ohust märku andmas punase märgutulega liiklusreguleerija.

Paraku ei saanud sõiduk õnnetuspaigale lähenedes kuidagi enam pidama ning sõitis tee äärde pargitud politseiautole küljelt sisse. Inimesed õnneks selleski avariis viga ei saanud. Et maantee oli ses kohas üsna libe, teatati oludest teehooldajale ning kiiremas korras tehti teelõigule täiendav libeduse tõrje.”

Kui autojuht näeb politsei vilkureid, siis võtab ta 99,9% juhtudest kiiruse nagunii madalamaks. Kui ka sellisel juhul kaob juhitavus, siis ei ole juht süüdi. Süüdi on loodus, füüsika ja fortuuna, kes jagas väga, väga halvad kaardid.

Mõnikord ei olegi keegi süüdi

Autosõit ja eriti talvine on üks suur loto, kus väiksemgi liigutus või ootamatu libedus võib põhjustada avarii. Ja teate mis? Süüdi ei ole mitte keegi. Maanteeamet ei suuda hoida kõiki teed 24/7 olukorras, kus libedust pole. Sajad tuhanded juhid ei suuda iga murdsekund kõiki olusid hinnata.

Sõnastus on väga oluline ja valesti sõnastatud hea soov võib omandada täiesti teise kõla ja tekitada ülaltoodud reaktsiooni.

Olge lihtsalt üliväga ettevaatlikud, hoidke pikivahet, hinnake olusid ja jõudke turvaliselt kohale. Maanteeametile jõudu ja täpsust aina paremaks teehoolduseks!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.