Tarmo Tähepõld: Kust võetakse õigus normaalset autoliiklust pidevalt häirida?

Foto: Paula Johanna Adamson

September. Pidu on läbi nii lastel kui ka lastevanematel. Avastad ühel ilusal pärastlõunal ukse tagant mingid lapsed, kompsud seljas ja võrk mullaste produktidega näpus. Kaasas üleandmis-vastuvõtmis akt, kus kirjas, et siin on kaks ühikut teie isiklikke lapsi, kenasti hoitud ja maapiima peal kosunud.

Küll on poisid suvega ikka pikkust visanud, on ikka minu omad või? Aga ega tagasi maale ka ei saada, ikka omad ja armsad ju.

Ja hakkabki pihta. Lapsed ebamõistlikult vara üles, puder, mida juba väga vana rahvas pidas kõige olulisemaks toidukorraks, ette ja rõõmus mask endale pähe: “Noh, kas pole mitte vahva, et kool jälle algas ja sõbrad, no küll ma tahaks ise hoopis minna kooli ja… juhhei!” Tegelikult ei taha, pekstes ka mitte.

Vähem entusiasmi kui soomlasel

Laste emotsioon on muidugi võrdne keskmise soomlase omaga spordivõistluse pressikonverentsil. “Nonii, hyvää on. Kiva juttu.”

Õnneks on eluloosis tõmmatud võidupilet ja koolimaja asub kõrvaltänaval ning ületada tuleb vaid üks väike autotee. Ei pea helikoptervanemat tegema ja neid autoga kooliukse ette viima. Vähemalt hetkel tundub nii.

Aga elu ei käi ainult kooli ja kodu vahel, seega kogu liikluse värk võtab ikka selja hirmuhigiseks küll. Eriti kui tööalaselt peab koguaeg lugema liiklusuudiseid ja autoteemalisi Facebooki gruppe. Pardakaamera videod, kommentaarid ja pildid kinnitavad, et see on üks jõhker džungel, kus liiguvad kurjad kiskjad.

Põhjuseks üks suur valearusaam, millest tuleks kiirest lahti saada:

Auto on looduse kroon!

Aga ei ole. Autot on ruutmeetrite mõttes kõige rohkem, aga ta ei ole kõige olulisem. Ma saan aru, et autoportaali  sügavalt petroseksuaalse peatoimetaja suust kõlab see õõnsalt, aga kujutage ette, ma olen saanud valgustuse.

Mida rohkem sa selles infoväljas oled, seda rohkem saad aru, kuidas meie peades on kogu liikluse keskpunktiks auto. Nagu päike,  mille ümber tiirleb kõik muu: planeedid (ühistransport), kuud (jalakäijad), asteroidid (teenindav transport) ja kosmoseprügi (jalgratturid).

Kuniks me sellest üle ei saa, ei muutu liiklus ohutumaks. Ei lastele, ei jalgratturitele, ega ka autodele endale, sest autojuht eeldab, et tal on põhimõtteline õigus ja ülemvõim ning kõik teised on takistus.

Karm tõde, millega harjuda

Istusin mõni aeg tagasi pikalt koos Marek Rannalaga, kes on olnud seotud ka Peatänava projektiga ning sain aru, kui valesti ka ma ise olen mõelnud.

Autoliiklus ei ole olulisem, kui jalakäijate või ratturite oma. Kui viimastele on vaja anda autode arvelt ruumi juurde, sest need on tervislikumad ja mõistlikumad alternatiivid, siis seda võib teha küll.

Kui ratturid tahavad sõita sõiduteel, siis on neil selleks täielik õigus ja nad ei pea tundma ennast süüdi, sest on vales kohas. Ja ükski autojuht ei tohiks ratturit vaadata suhtumisega, et “kuradi tropp, mida ta väntab siin ja segab.” Buss seisab ka bussipeatuses ja takistab sellel hetkel “normaalset” liikumist autoga. See pole põhjus närvi minemiseks.

Või, et pagana tattnokad rallivad oma tõuksidega (mitte elektrilistega) ja segavad. Ei sega. Auto on tugevam, aga mitte tähtsam.

Midagi võidad, midagi kaotad

Muidugi tuleb iga liikluskorralduslikku otsust põhjalikult analüüsida, mida Tallinnas ka tehakse ja siis otsustatakse seda järjekindlalt mitte järgida, aga ühtegi otsust ei tohiks teha eeldusega, et auto on millegipärast kuningas. Esmalt vaatame, et neljarattalisel oleks hästi ja siis püüame kõik teised ka ära mahutada.

Autoliiklus ei ole olulisem kui muu liiklus. Kui see väike asi jõuaks autojuhtidele kohale, siis oleks teed ja tänavad jälle natukene turvalisem koht. Ära vihasta, kui näed tõukerattaga kooliealist või jalgrattaga hipsterit. Neil on samavõrra õigus tänavatel liigelda.

Kuniks me selleni jõuame, siis olge palun vähemalt lapsi teeääres nähes super ettevaatlikud, siis on ka juba pool võitu käes!

Turvalist kooli algust kõigile!

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.