Uudis

Tarmo Tähepõld: miks ma eelistan kilovatte?

Autogeeniuse peatoimetaja on laisk ja tahaks vähem tööd teha.Foto: Paula Johanna Adamson

Tegime küsitluse, kus soovime teada, kumba mõõtühikut igapäevases vestluses rohkem kasutatakse. Mine tee oma valik! Loe siit, miks Autolehe tegevtoimetaja Tõnu Korrol avaldab oma toetust hobujõule.

Tõnu peamiste väidetega ma olen nõus. Hobujõude on rohkem kui kilovatte ja need kõlavad ägedamalt. 1000-hobujõuline auto on kõvasti võimsam kui 735-kilovatine. Või noh, tegelikult ei ole, sest need on täpselt sama võimsad, aga saate aru küll.

Ka mina olen üles kasvanud hobujõududega, aga viimased neli aastat autoajakirjanduses toimetanud inimesena on tekkinud vimm selle lõputu teisendamise vastu. Loen Ameerika autouudist, kus on välja toodud võimsus bhp ehk brake horsepower, mis muuseas ei ole sugugi sama, mis meie hobujõud. Kuidas nende omavaheline seos on, loe täpsemalt SIIT.

Ma tean, ameeriklased ei tule eales oma Fahrenheiti temperatuuride ja miilide pealt ära, mis siis, et seal puudub igasugune loogika. Aga igapäevaste mõõtühikute puhul peaks ümber õppima sajad miljonid inimesed. Automaailm on palju piiritletum. Tootjad ja kirjutajad peavad kokkuleppele saama. Tavainimest ei puuduta see absoluutselt, tema ostab nagunii auto välimust, mugavust hinda ja müügimehe magusat juttu.

Teeme kõigi elu lihtsamaks

Seega ongi praegu mu igapäevases töös kasutusel ühikud kW, hp/bhp, hj/PS ja see on jube tüütu. Pidevalt teisenda kuskil veebipõhistes konverterites ja mõtle, kas sai ikka õigesti. Aga kilovatt on igal pool üks, siin ja seal pool merd. Võtame lihtsalt selle kasutusele ja säästame kõikide aega.

Mõned aastad läheb aega, aga küll tavakasutaja ka järgi tuleb ja hakkab kilovattidest rääkima. Lõppude lõpuks inimene, kes isegi ei tea, et autode võimsust saab ka kilovattidest mõõta, ei saa nagunii aru ka sellest, kas 110, 150 või 250 hobujõudu on autos palju või vähe. Talle piisab sellest, et “siin on 110, aga näed, sellel teisel on palju vähem.” Mis mõõtühik sinna lõppu käib, on täiesti ükskõik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.