Uudis

Tarmo Tähepõld: Milline oli sinu unistuste auto 1990ndatel?

Opel Lotus Omega Foto: LotusOmega460, Wikipedia

Kolm laksu nostalgialabidaga lagipähe:

 • mõned päevad tagasi sattus mu Facebooki uudisvoogu Petroliciouse eelmise aasta proovisõit Opel Lotus Omega supersedaaniga (täpsemalt selle briti versiooniga)
 • täna tuli auto24.ee portaali müüki Audi RS2
 • kõige tipuks sattusin Turbo nätsuga kaasnenud autopiltide kollektsiooni nägema
 • Selline nostalgia põlvelöök otse organitesse, et tööviljakusest pole mõneks ajaks juttugi. Kes vanem, see mõistab, kes noorem, see loeb – niimoodi elati ka kunagi!

  Maapoistele tarniti Auto Bildi

  Kuskil 1990ndate alguspoolel hakati miskipärast Torma (alevik Jõgevamaal) postkontoris müüma Auto Bild nimelist saksa autoajakirja. Kes, kus ja miks otsustas, et maarahvale tuleb saksakeelset vaimuvalgust viia, ma ei tea. Aga meie vennaga käisime igal nädala mitu korda uurimas, kas uus number on juba kohal.

  Koolis õpetati saksa keelt küll, aga eks see oli selles vanuses veel tasemel “Ich heisse Peter, du heisst Paul”. See ei olnud takistus – pildid olid ägedad ja sõnad nagu Geschwindigkeit ja Leistung (kiirus ja võimsus) said kiirelt selgeks.

  Tartu – autosõbra tõeline paradiis!

  Olin 14-aastane, kui mu haridustee jätkus tõelises metropolis Tartus. Mäletan kahte autot, mis liikusid suhteliselt regulaarselt mu kooliteega sarnasel marsruudil: esimese põlvkonna Audi A8 ja punane Chevrolet K1500 Mark 3. Kujutage seda viimast kogu keskpärase jama keskel. Audi A8 kuulus mäletamist mööda vist Rein Kilgile.

  Taskurahast osa läks erinevate autoajakirjade ostmiseks, aastat möödusid, teadmised suurenesid, unistused kasvasid.

  Nii lähedal ja nõnda kaugel

  Tuttav sõitis VW Golf II GTI 16v sportliku luukpäraga. Sõbra õel oli Audi A6 2,6-liitrise mootoriga, millega peale pikka veenmist sain sirgel lõigul korra ka ise kiirendust teha. Teadsin ka ühte kellel oli Audi S2 sportkupee, millega ta Tartu-Otepää vahel olla 220 km/h spidokale saanud.

  Audi S2. Nelikvedu ja 220 hobujõudu oli 1990ndatel väga kõva sõna.

  Muidugi olid ka minul seinal Autorevüü ajakirjast pärit Lancia Delta Integrale poster ning ei välista ka Countachi või Ferrari F40 plakatit. Aga päris unistuste autod olid just needsamad, sel hetkel muidugi kättesaamatud, aga siiski maised autod.

  Nad on ju siinsamas Tartus! Nende seas liikus ka üks Opel Lotus Omega.

  Kõikide autode kuningas – Opel

  Valem oli lihtne – kõige tavalisem Opel Omega sedaan lükati Lotuse töökoja uksest sisse ja välja sõitis auto, millel oli 3,6-liitrine mootor 382 hobujõuga.

  Kiirendus 0-100 km/h toimus kõigest 5,2 sekundiga ja tippkiirus ulatus 285 km/h. Tegu oli mitu aastat maailma kiiruselt teise neljaukselise sedaaniga BMW Alpina B10 järel.

  Põhjalikult ümber ehitatud Opeli 3-liitrine mootor sai endale juurde kaks Garretti T25 turbot ja ka silindrimahtu.Foto: Brian Snelson, Wikipedia

  Arvestades, et auto ehitati Lotuse poolt, ei olnud tegu võimeka autoga ainult sirgel teel. Kindlasti mitte igamehe rallikas, aga õige juhi käes suutis 6-käigulise manuaalkastiga Lotus Omega teha väga võimekaid aegu ka kurvilistel teedel.

  See auto on naabrimehel ja taksojuhil

  See oli kuradi Opel Omega, saate aru! Auto, mis oli sel ajal Eesti tänavapildis juba väga levinud. Opeli-naljade hiilgeajad olid just saabunud ja isegi Tulika takso kasutas selliseid.

  Kui ma peaks 1990ndatest valima ühe lemmiku, siis oleks see Opel Lotus Omega. Bad-ass sleeper, millega ma oleks igal neljapäevakul kõige kõvem kärbes ja Youngtimerite kokkutuleku kaanepoiss. Fakit, ma teeks ilmselt talle isegi Instagrami konto. #Opel-O-Mega

  Tige, sportlik aga maitsekas.Foto: LotusOmega460, Wikipedia

  Vasakpoolse rooliga toodeti neid 630 tükki ning hetkel on hinnad tõusnud üle 50 000 euro. See on väga kallis, aga palju lähemal mu võimalustele, kui 11. klassi poisil oli. Kas ma peaks?  Täiesti töökorras neeru kellelegi?

  Milline 1990ndate auto on see, millele mõeldes sinul tuksatab kohas, kuhu tavaautod ei pääse?

  Telli Geeniuse uudiskiri

  Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.