Uudis

Tarmo Tähepõld: minu kõige õudsem kogemus autoroolis oli mu enda süü

Foto: Kalle Veesaar

Selle ülestunnistusloo alge peitub hiljutises Volvo uudises, kus autotootja piiras kõikide oma autode tippkiiruse 180 km/h peale. Olulisem oli aga hoopis Care Key funktsiooni lisamine, millega saab omanik ise seda tippkiirust veelgi madalamale tuua.

Millal see peaks vajalik olema? Täna on lastekaitsepäev ja loomulikult meenub esimesena olukord, kus lapsevanem annab autovõtmed oma just load saanud uljaspäisele lapsele. Mure on suur, sest ükskõik kui tubli ta on, tegemist on ikkagi noore inimesega. 18-aastane on maailma valitseja, kõige targem inimene eales, kellega ei juhtu kunagi midagi! Ja mina ei olnud erinev.

Suvi 1999. Keskkool sai just läbi ja kõigil olid load käes. Kuidas vabadust tähistada? Loomulikult ühe võimsa nädalase suvetuuriga. Kolm autot, 10-15 inimest ja täielikult vaba kava. Lihtsalt sõidame ja naudime.

Mina sain loa minna vanemate värskelt soetatud 1994. aasta Opel Vectraga. 1,8-liitrine ja mitte just eriline püss, aga kuulge, aasta oli 1999 ja varem oli meie pereauto VAZ 2101. “Vektor” oli ikka võimas hüpe.

“Nüüd ma alles neid üllatan!”

Ilma naljata, elu muutev hetk leidis aset esimesel õhtul. Sõitsime kuskil Võru taga, et leida telkimiskoht. Oli juba pime, mina sõitsin esimeses autos ja mingi hetk oli vaja teha tagasipööre, sest magasime teeotsa maha. Ja mida teeb 18-aastane uljaspea? Otsustab kasutada käsipidurit.

Päris 180 kraadi pööret ma ei arvanudki, et ära teen, aga tee ääres oli piisavalt lai kruusariba, et vähemalt efektselt külg ette saada. Vaatasin ilusti peeglisse, suund sisse, mängisin piduripedaaliga, et tagumine ekipaaž saaks aru, et hakkan pidurdama – kõike tegin õigesti. Ma olin ikkagi ettevaatlik ja mõtlev inimene, eksju. Ka nemad panid suuna sisse, ja hakkasid tee ääre poole tõmbama. Väga hea, rattad kruusale ja kässar peale…

Mäletan seda hetke siiani. Kässar õnnestus, auto keeras end risti, tagaosa kruusal, esiots asfaldil. Perfektne! Tubli, Tarmo, sa oled kõva mees! Ja siis möödus mu auto nina eest rekka. Sentimeetrite kauguselt. Signaal põhjas ja ilmselt ka pidurid. Mida ma olin oma entusiasmis arvestamata jätnud, et tagumise auto taga võib olla veel autosid. Näiteks suuri, 40-tonniseid.

Loomulikult ma ei jäänud ootama, et mida teeb rekkajuht ja äkki ta tahab midagi öelda. Ots ringi ja minema. Ma ei mäleta, mida mu autokaaslased sel hetkel ütlesid või tegid. Ilmselt karjusid mu peale. Ega ma neile ju ei öelnud, et kavatsen sellise tuusa manöövri läbi viia. Mäletan vaid seda, et sõitsime laagripaika. Vabandasin kõigi ees, panin telgi püsti ja isoleerisin end sinna ära selleks õhtuks purgi Originaaliga. Pildid jooksid silme eest läbi, et mis oleks olnud, kui…

Püüdke neile teha selgeks ainult üks asi

Hetkel on mu lastel veel lubadeni aega, aga kui see hetk tuleb, siis ma kavatsen neile oksendamiseni rääkida seda lugu. Mingit vahet pole, kas ma saan piirkiiruse panna 110 või 90 peale. Surmavaid lollusi saab ja kahjuks tehaksegi ka 20 km/h.

Tehnoloogia võib päästa elusid, aga kui nooruse uljus ületab terve mõistuse, siis jääb üle ainult palveid lugeda. Ainuke, mida oma laste kaitsmiseks teha saate, on rääkida. Rääkida, rääkida ja veel kord rääkida, mis võivad olla tagajärjed. Mitte see, et auto läheb katki ja ta saab koduaresti. Mitte see, et trahvi peab ise kinni maksma.

Ainuke asi, mis talle peab kohale jõudma on see, et teiste elu ja tervist ta tagasi tuua ei saa. Ükskõik, kui kaua ta koduarestis istub või suvetöödega raha tagasi teenib. Otsige üles kõik näited uudistest, kus üks noor on oma kihutamise või purjus peaga sõitnud surnuks sõpru ja pereliikmeid. Mina sain oma õppetunni lihtsalt kätte, aga oi kuidas see aitas.

Vot selline lastekaitsepäeva sõnum. Kaitske oma lapsi ja rääkige, mis tegelikult võib juhtuda. Äkki õigel hetkel, kui käsi haarab käsipiduri järgi, talle meenub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.