Tarmo Tähepõld: nägite, lamellrehviga pole Eestis ikka midagi teha!

23. veebruari jäävihm ja veel mõned sarnased päevad sel talvel on taas esile tõstnud automaailma suure vastasseisu – naast või lamell? Mina olen juba aastaid lamelliusku ja jutlustan seda lamellikiriku lamelliteenistustel, kus me kummardame lamellijumala poole ja ohverdame naastrehve.

Ja siis tuli 23. veebruar ja meie maailm varises kokku. Või siiski mitte? Paljude kurvastuseks pean ütlema, et ei, ei vajunud. Usk on tugevam kui kunagi varem, aga selle mõistmiseks peavad vastasleerid aru saama paarist olulisest põhiteesist. Ilmselt oleks mõistlik need siia lamellikiriku uksele naelutada.

  • naastrehv on vägagi õigustatud oludes, kus jäised teed on sage nähtus ja mingit abi läheduses ka pole. Maakohad, väiksed kõrvalteed, keeruline topograafia.
  • õigustatud juhul, kui see on autojuhi põhi- või vähemasti keskmiselt tihedam marsruut. Kaubaveod, loomaarst, perearst maakohas, sotsiaaltöötaja jne.
  • enamikel muudel juhtudel on jätkuvalt lamellrehv mõistlikum ja tervislikum. Talvel kord kuus maale ema juurde sõitmine või oma suvekodu ülevaatamine ei ole piisav argument.

Mu oma õde elab Lõuna-Eesti kuppelmaastikul metsas. Pole kahtlust ka, millise rehvi peaks tema ostma. Sealsed teed võivad olla klaasist veel nädal pärast seda, kui Tallinna inimesed on pidanud pool talumatut päeva libedat kannatama, millest lastelastele kangelaslugusid räägitakse.

Rikub tervist ja määrib autosid

See, et 23. veebruaril oli Tallinnas väga, väga libe, ei ole piisav põhjus, et ülejäänud 6 kuud kõrbistada puhtal asfaldil ja 400 000 kaaslinlase tervist ja kopse rikkuda. Tervist? Jah, tervist.

17. veebruari Autoleht kirjutab, et suurem osa kevadel Tallinnas hõljuvatest peenosakestest tulenevad pinnasekattest ja nende norm ületab kohati lubatut viiekordselt!

See raskendab bronhiaalhaiguste kulgu, võib põhjustada südame- ja veresoonkonna haigust. Kui see kõik jätab külmaks, sest tervis on meil kõigil raudne, siis kogu see sodi, mida me terve kevade oma autodelt peseme, on seesama, mis talvel teekattest üles kisutakse.

Lisaks annavad naastrehvid ka suurima panuse roobaste tekkimisse ja teekatte kulumisse samuti. Viimaste puhul osad asjatundjad ütlevad siiski, et see on 50/50 naastrehvid ja raskeveokid.

Mõtle järgi, kus sa sõidad

Selline jäävihm oli eriolukord, kriis, karm ilmastikunähtus. Kellel vähegi võimalik, jääb sellise ilmaga koju. Mõelge, kui te istute ühe korra talvel oma autoga lumehanges või sügisel seenekäigu raames mudas, kas sellepärast peaks ostma Hummeri? Või lihtsalt lepid sellega, et nii juhtub.

Ma tunnen kaasa kõigile, kes seekord said liikluses kannatada. See on halb, häiriv ja ajab vihaseks küll. Pidurdad ja mitte midagi ei juhtu, näed kuidas eesseisva auto tagumine ots läheneb ja jõuad vaid mõne ropu sõna öelda.

Naastrehve ei pea kindlasti ära keelama, aga lõpuks taandub rehvivalik südametunnistusele. Kas sul päriselt läheb neid vaja või sa oled see tüüp, kes elab ja sõidab suurema osa ajast linnas, aga igaks juhuks ostab, sest ükskord oli libe?

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.