Uudis

Tarmo Tähepõld: Peterburi teel kihutamise vastu aitab ainult veelgi suurem trahvimine*

Tarmo TähepõldFoto: Kalle Veesaar

Fakt 1: 20. novembril tabas Tallinnas mobiilse kiiruskaamera silm Peterburi tee 92 ees linnast väljuvaid autosid mõõtes kolme tunniga 811 kiiruseületajat.

Fakt 2: Kuigi tegemist on laia ja mitmerealise teega, on antud lõigul lubatud suurim sõidukiirus ikkagi 50 km/h.

Fakt 3: Käesoleva aasta esimese üheksa kuuga on antud lõigul juhtunud politsei sõnul kaheksa õnnetust, kus inimesed on kannatada saanud.

Mõõtmise lõpus postitas Ida-Harju politseijaoskond tulemused ka Facebooki lisatekstiga: “Autojuhid, mis teil viga on?” Mis meil siis viga on? Ilmselt liiga vähe oleme trahvi saanud.

Trahv aitab, aga see võiks olla viimane variant

Ja ilma irooniata, trahv on vaieldamatult KÕIGE parem distsiplineerimise viis. Konkreetsel teelõigul on aga rohkem muresid kui hoolimatud autojuhid. Läksime sel teemal vaieldes toimetuses peaaegu kättpidi kokku.

Mina nimelt usun, et nendest 811st juhist mingi osa (pool? veerand?) ületasid seal kiirust kogemata ja seda kehva teemärgistuse tõttu.

Lepime ühtlasi ka kokku, et “autokoolis oled käinud vä?” tüüpi kommentaarid väga ei aita, sest kui kõik käituks liikluses nii, nagu autokoolis õpetati, puuduks vajadus liiklusjärelevalve järgi.

Sellel lõigul on olematu märgistus

Nimelt hakkab samal teelõigul kilomeeter hiljem 70 km/h ala. Visuaalselt midagi oluliselt ei muutu, tee on ikka sama lai, ridu on ikka kohati lausa kolm ühes suunas. Samuti on meil 70 km/h alad Järvevana teel, Laagna teel ja ka näiteks Lennujaama ees suunaga Tartusse.

Seega fakt, et sa oled ju linnas, MUIDUGI on 50 km/h, ei ole alati akuraatne.

Politsei lisas veel: “Kõnealune teelõik Peterburi teel läbib tihedat tööstus- ja kaubanduspiirkonda, kust on Peterburi teele palju väljasõite ja äripäeviti intensiivne veo- ja sõiduautode liiklus.”

Seega ma ei vaidlusta ka 50 km/h vajadust seal. Kui on oht, siis tuleb kiirust piirata.

Kas trahvida või proovida olukorda parandada

Nüüd on meil kaks probleemi:  lõik on liiklusohtlik ja samas kiputakse seal kiirust lisama. Mida teha? Kuniks pole isejuhitvaid autosid, on meil roolis ekslikud inimesed.

Ühel mõte uitab ja läheb liiklusvooluga kaasa. Teine reaalselt arvab, et ongi 70 km/h, sest mäletab, et Peterburi teel ju on (ja ongi, aga algab hiljem). Kolmas lihtsalt näeb kolme ühes suunas suunduvat rida ja vajutab rohkem ja ei vaata spidomeetrit. Ja siis on muidugi need neljandad, kes teevad seda teadlikult. Neid mõjutab võib olla trahv.

Sõitsin eile selle lõigu läbi. Smuuli tee ja Peterburi tee ristmikust kuni lubava 70 km/h märgini Mustakivi tee ristmikul polnud ühtegi meeldetuletavat 50 km/h märki. Samuti sõitsin läbi ka Pirita tee, kus samuti kiputakse 70 km/h sõitma. Ka seal polnud meeldetuletavaid märke.

Mis on järgmine käik, trahvimasin või analüüs?

Kellele ja miks peab liikluseeskirju meelde tuletama, kuulen küsimust? Kõigile neile kolmele esimesele inimesele seal loetelus, kes ületavad kiirust kogemata, mis iganes põhjusel. Justnimelt inimestele, sest masinad veel ei rooli.

Peterburi tee pole ka mingi kaunis miljööala, kus liiklusmärgid varjaks ajaloolist puithoonet või vaadet merele. Hall ja kole tee, kus lisaliiklusmärgid, kasvõi vilkuvad ja valgustatud, annaks ainult värvi juurde.

Politsei tegi seal mõõtes õigesti, sest välja tuli probleemi mastaap. 811 kiiruseületajat kolme tunniga ei ole normaalne.

Aga järgmine samm on loodetavasti kiire analüüs ja ettepanekud olukorra lahendamiseks. Kui märgistust ei lisata või midagi muud ette ei võeta ning paari nädala pärast raporteeritakse taaskord hiigelkogusest rikkujatest, siis on raske uskuda, et kiirusemõõtmine pole mitte rahamasin vaid midagi üllamat.

*pealkiri on teadlikult bravuurikas, sest see on üks võimalik tee, mida valida. Kui lõpuks iga kui viimnegi juht saab trahvitud, siis vast on liiklemine selge seal. Siis võib järgmise koha ette võtta.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.