Uudis

Tarmo Tähepõld: Teeme pardakaamerad kõigile kohustuslikuks ja Eesti liiklus ongi päästetud

Rohkem kaameraid, rohkem turvalisust!

“Suur Vend valvab sind!” Kuulus lause, mis pärineb Orwelli düstoopilisest tulevikunägemusest, kus riik valvab igal sammul oma kodanike ja nende kuulekuse üle.

Suure venna kontseptsiooni kasutatakse alati, kui jutt käib privaatsuse vähendamisest ja riigipoolse jälgimise võimaldamisest. Rahvas tõuseb barrikaadidele, tehakse petitsioone ja miitinguid. Eesrindlikumad põletavad ka auto või kaks.

Kõik teised sõidavad valesti

Olen viimasel ajal liitunud erinevate väga rahvarohkete autoteemaliste Facebooki gruppidega. Tulemuseks arusaamine, et kui meil kodus on veel privaatsusega loodetavasti hästi ja veebikaameraid kinniteipima ei pea (või noh, peaks, aga ei viitsi), siis liikluses on asi päris hapu.

Pardakaamerate arv autodes on uskumatult suur ja inimeste vajadus iga “roosa foorituli” ja suunatuleta reastumine internetti riputada imekspandav.

Pragmaatiline küünik minus nüüd küsib, et miks üldse riiki järelvalvega koormata, kui meil on olemas täiesti hästi toimiv inimloomus? Annad inimestele vaba(?) interneti ja soodsad pardakaamerad ning nad valvavad ise üksteise järgi.

Ühtlasi raporteerivad nad kõikidest väiksematestki rikkumistest internetile, sest õiglustunne on meil kõigil suur, kui asi puudutab TEISTE väärkäitumist. Mina sõitsin kollasega üle, sest äkkpidurdamine tundus ohtlik, aga see teine, see oli raudselt telefonis ninapidi, tropp selline!

Väheke silmakirjalik ei ole või?

Ma tean, silmakirjalikkust on mu jutus rohkem, kui mõnel poliitskandaalis osaleval limukal. Portaalipidajatena avame virtuaalšampused, kui mõni eriti hull video laekub. Klikke võtame me ju vastu ööpäevaringselt.

Samas panime paika väga ruttu ja väga tiheda filtri just selles osas, et jagame vaid videosid, kus midagi on kõigil õppida. Tagajärjed, mida toob kaasa mõtlematu möödasõit, raske rikkumine, mis viib reaalselt avariini või lihtsalt nii loll käitumine, et naer tuleb peale.

Vähemalt ei jälgi mind mingi müstiline valitsusasutus

Tunnistan ausalt, et ma pole perfektne liikleja. Mõne eriti äkilise prooviautoga võin ma vabalt teha manöövreid, mida mõni nimetab “närviliseks tõmblemiseks”. Samuti ahistan ma praeguste ilmadega oma auto käsipidurikangi rohkem, kui võib olla normaalne oleks. Autosõbrad saavad sellest aru, lihtsalt väga on vaja.

Täna teen seda kõike eeldusel, et varem või hiljem leian interneti minu üle arutlemas, kuidas selline üldse load sai. Veidike ebamugav ju on, aga vähemalt ei jälgi mind üks Suur Vend vaid Kõik Inimesed.

Ilmselt tuleb uue olukorraga leppida ja rõõmustada positiivse külje üle – need, kes kardavad internetti sattuda, sõidavad aina korralikumalt. Pole ju tegelikult paha tulemus. Jälgimist rohkem, turvalisust rohkem.

Ahjaa, just eile tellisin omale pardakaamera ära. Vaadake siis ette, kõik TEISED huligaanid. :)

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.