Uudis

Tarmo Tähepõld: videole jäänud kaks surematut mootorraturit näitavad, et järgmine Laagna tee on aja küsimus

Kuidagi ei tahtnud täna nädalavahetusest kirjutama hakata. Mida mul rohkem öelda? See kõik oli nii halb kui veel olla saab. Keset päeva, rohkelt täiesti süütuid ohvreid olukorras, kus sa isegi ei oska oodata, kust pauk tuleb.

Seekord tuli see valge BMW X5 M50d näol, millel eriti äss numbrimärk “999ISA”. 380 hobujõudu, 2,2 tonni tühimassi ja roolis 20-aastane nolk, kellel puudusid juhiload ning on varem sarnase käitumisega silma jäänud. Samamoodi on ka selle konkreetse auto minevikus rikkumisi. See ei olnud õnnetus. See oli kaksikmõrv.

Põhja-Koreas oleks lahendus olemas

Kuidas sellist õnnetust vältida? Kui me oleks Põhja-Korea-laadses ühiskonnas, siis paar head võimalust muidugi oleks näidispoomise või õhkulaskmise näol. Ja mitte jutumärkides, vaid päriselt. See võiks mõjuda. Järgmine tarkpea mõtleks väga sügavalt, enne kui sellises kohas võidusõitu tegema hakkab.

Õnneks me pole, aga kogu selle vabaduse ja rõõmsa elu pahupooleks ongi, et liikluses on 999ISAsed, kes ei õpi enne, kui vangis lõpetavad ja ma eeldan, et seekordne surematu sinna ka satub. Kas ja mida ta seal õpib, me veel ei tea.

Aga kohe varsti üritab oma võimeid näidata järjekordne nolk, alfaisane ja/või end lõviks joonud, kiirusdeemoniks süstinud “kangelane”. Ja siis järgmine ja järgmine ning teha ei saa mitte midagi.

Laiendada vastutust?

Kust sai 20-aastane ilma lubadeta juht BMW X5 M50d? Ma ei tea, võib olla on ta teinud elus mitmeid õigeid majanduslikke otsuseid. Ostnud õigel ajal Apple’i aktsiaid, mänginud pokkerit või võitnud lotoga. Või sõitis ta ikkagi kellegi teise autoga. Siit tekibki küsimus – kes andis ilma lubadeta juhile sellise auto?

Ilmselt me ei taha seda laegast avada, aga äkki peaks karistused laienema ka neile, kes sellist sõitu võimaldavad? Ma tean, see ei toimiks. Alati saab öelda, et võti võeti ilma küsimata või muu skeem ja lõpuks kurname me lihtsalt kohtusüsteemi ja mingil moel võivad kannatada ka päriselt süütud autoomanikud, kelle heausklikkust ära kasutati.

Šokiteraapia?

Järgmise linnavahel 100+km/h kiirendusvõistluse pidaja võiks istutada maha ja näidata, mis on tagajärjed. Ilma ilustamata. Politseil peaks pildi ja videomaterjali olema küll. Mitte pedagoogiliselt noomivat, et auto saab pidama nii-ja-nii mitu meetrit hiljem, vaid laipu ja hävingut. Saaremaa ja Laagna tee õnnetusest peaks olema juba paras kogus.

Vaimne hindamine?

Mõne inimese riskitaju, sotsiaalsed võimed ja mõtlemisvõime lihtsalt ei võimaldagi ohutut liiklemist. Kuidas seda välja raalida, raske öelda. Kuidas neid liiklusest eemal hoida? Veel raskem. Kangesti kisub sinna Põhja-Korea poole. Paneks aga jala ümber klambri ja kui see liigub kiiremini kui lubatud kiirus, siis saab sellest kohe teada.

Nagu ma ütlesin, ma tegelikult ei tahtnud kirjutada, sest midagi uut ei ole öelda. Kõik vanad ja korratud mõtted. Ja utoopilised. Lapsevanemad võiks igatahes nüüd kõik oma uljad võsukesed üles rivistada ja Laagna tee õnnetuse pilte vaadata. Kaua ja pikalt.

Kõik teised võivad vaadata seda videot, mis riputati eile EZ-дуны! nimelisse veebikeskkonda. Kaks järjekordset surematut, kellega küll midagi juhtuda ei saa. See panigi kirjutama. Kas tõesti midagi teha ei saa?

Всё гоняют. Кстати это в городе. Только что

Posted by Mihhail Spiridonov on Pühapäev, 21. juuni 2020

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.