Uudis

Tartu sai esimesed nutikad ülekäigurajad, mis kasutavad tehisintellekti ja võivad ka muusikat mängida

Foto: Jaanus Tamm

Tartus paigaldati SmartEnCity projekti raames nutikad liiklusmärgid Pepleri ja Tiigi ristmikul asuvale ülekäigurajale ja sel nädalal said lõpliku seadistuse ka Pikale ja Fortuuna tänavale paigaldatud nutikad ülekäigurajad.

Nutika ülekäiguraja tööpõhimõte seisneb selles, et uusima tehnoloogia ja erinevate sensorite ning andurite abil jälgitakse ülekäiguradadel nii sõidukite kui ka kergliiklejate liikumist ja kiirusi ning hoiatatakse erinevaid osapooli võimaliku ohu eest.

Nutika ülekäiguraja valguslahendus aitab sõidukijuhtidel paremini märgata teed ületavat jalakäijat.

Tehisintellekt ennustab liikumist

Lisaks liiklusohust märku andvatele signaalidele mõõdab nutikas ülekäigurada õhu- ja teetemperatuuri, et hinnata potentsiaalse ohuolukorra tekkimise tõenäosust. Lisaväärtuseks on sõidukite ja sõiduteed ületavate kergliiklejate loendusvõimalus.

Tiigi ja Pepleri tänava ristmikul töötava nutika ülekäiguraja arendaja ja tootja on Tartu ettevõtte Bercman Technologies AS.

“Liiklusohtlike olukordade tuvastamiseks kasutatakse kitsal tehisintellektil põhinevaid algoritme, mis on võimelised liiklejate liikumistrajektoore ette ennustama ja vajadusel liiklejaid ennetavalt hoiatama,” selgitas ettevõtte juht Mart Suurkask.

Bercman Technologies ASi arendatud nutimärgid hoiatavad autojuhte jalakäija teeületuse puhul vilkuvate LED tuledega. Taustvalgustatud ülekäiguraja märk on ka öösel selgelt näha suurendades seeläbi veelgi jalakäijate turvalisust.

“Samuti sisaldavad nutika ülekäiguraja seadmed endas sõiduk-keskkond (V2X) suhtluskeelt, mis võimaldab automaatset andmeedastust erinevate suhtlusvalmidust omavate liiklusobjektide vahel,” lisas Suurkask.

Märk võib ka viisijuppi mängida

Ettevõtte IB Foor arendatud nutikad ülekäigurajad on välja ehitatud Fortuuna ja Pikal tänaval Euroopa Liidu poolt toetatava projekti “Nutikas ülekäigurada” raames. Nutimärgid analüüsivad sõidukite ja jalakäijate liikumist ülekäigurajal ja selle ümbruses ning hoiatavad võimaliku ohu eest.

Sõidukijuhte alarmeeritakse liikuva jalakäija märgiga. Jalakäijaid hoiatatakse visuaalselt ja häälhoiatusega. Ettevõtte juhi Viljar Nurme sõnul peavad märguanded liikluses olema selged ja üheselt mõistetavad ning ta kutsub tartlasi üles avaldama arvamust, millised võiksid olla visuaalsed ja häälhoiatused nutimärkidel, et neist kõige paremini aru saadaks.

“Kuna tegemist on LED tehnoloogial põhinevate märkidega on seal kuvatavate kujutiste võimalused laialdased. Häälhoiatuseks saab salvestada erinevaid sõnumeid ja tämbreid. Vajadusel isegi lühikest viisijuppi,” selgitas Nurme.

Linn soovib ka tagasisidet

Innovaatiliste ülekäiguradade projekt võimaldab Tartusse paigaldada veel kaheksa nutikat ülekäigurada. Kogu projekti (10 ülekäiguraja) maksumus on 410 000 eurot, Tartu linna omaosalus 205 000 eurot.

Kuna tegemist on uudse lahendusega, siis ootab linn tartlastelt nutikate ülekäiguradade kohta tagasisidet linna kodulehel. Soovitakse liiklejate arvamust märkide kohta ja ka seda, kuhu võiks linnas tulevikus sarnaseid nutikaid ülekäiguradasid liiklusohu vähendamiseks rajada. Tagasisidet saab anda SIIN.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.