Uudis

Tartus saab peagi bussipiletit osta pangakaarti viibates, tulevad ka QR-piletid

1. juulist läheb Tartu linn üle uuele bussiliinivõrgule.Foto: Scanpix

1. juulist Tartu linnaliinidel sõitmist alustavates bussides on uued tuvastid, samuti tulevad kasutusele QR-piletid.

Endiselt tuleb kõik oma sõidud tuvastite juures registreerida, kuid uuendusena saab sealt kontaktivaba pangakaardiga osta tunnipileteid. Selleks et vältida tahtmatuid makseid, tuleb nii bussikaart kui ka kontaktivaba pangakaart rahakotist või kotist välja võtta ja neid eraldi kasutada, teatas Tartu linnavalitsus.

Kontaktivaba pangakaardiga saab tuvastist osta vaid tunnipileti, sooduspiletit osta ei saa. Päeva jooksul kolme või enama tunnipileti ostmisel asendatakse tunnipilet päevapiletiga. Viipekaardi kasutamiseks tuleb internetipangas aktiveerida viipemaksete võimalus. Viipekaart tuleb rahakotist välja võtta ja asetada tuvastile viipemakselogoga kohakuti, kuid mitte kaugemale kui paar sentimeetrit.

Roheliste tulede süttimine ja üks pikk helisignaal tähendavad, et piletiost õnnestus. Punaste tulede süttimine ja kaks lühikest signaali tähendavad, et piletiost ebaõnnestus.

Pärast pileti edukat ostmist võib uuesti tuvasti juures pangakaarti viibata ja veenduda pileti olemasolus. Kui soovitakse osta mitu piletit, siis sarnaselt bussikaardile tuleb pärast kaardi edukat kasutamist vajutada tuvasti nooleklahvile ning valida täiendavate piletite kogus ning ostu kinnitamiseks vajutada klahvile OK ja näidata seejärel uuesti tuvastile oma pangakaarti.

Infot oma sõitude kohta saab vaadata tartu.pilet.ee veebikeskkonnast pangakaardi numbri alusel. Kui sõidupilet on ostetud kontaktivaba pangakaardiga, tuleb kontrolörile esitada enda pangakaart, mida on tuvasti juures viibatud.

Uudse võimalusena tulevad 1. juulist kasutusele ka QR-piletid. QR-pilet on elektrooniline sõidukorrapilet, mille abil on võimalik pilet bussis tuvasti juures registreerida. QR-pilet registreerimiseks tuleb aseta nutiseadme ekraanil kuvatav või paberile prinditud QR-kood tuvasti koodilugeja ekraani juurde.

Maksimaalselt saab ühele QR-piletile korraga osta 10 tunnipiletit, soovitud arv tuleb valida ostu hetkel. QR-piletiga on võimalik tasuda ka mitme kaasreisija sõidud ühe korraga, valides nooltega vastava piletite arvu tuvastist ja kinnitades ostu QR-koodi registreerimisega.

1. juulist muutub Tartu linnaliinidel senine ühe sõidu pilet tunnipiletiks, mille hind langeb 96 sendilt 83 sendile. Ühe sõidu pileti kaotamise põhjus on vajadus uues liinivõrgus senisest rohkem ümber istuda ja nii saab ühe piletiga tunni aja jooksul teha mitmeid sõite.

Tunnipilet hakkab maksma sama palju kui praegune ühe sõidu pilet – täishinnaga tunnipilet 83 senti, õpilase ja üliõpilase soodustusega tunnipilet 51 senti.

Bussijuhilt ostetud ühe sõidu pilet, mis maksab praegu 1,5 eurot, asendatakse 2 eurot maksva tunnipiletiga. Kallinemise eesmärk on vähendada bussijuhtide koormust ning lühendada seisakuid peatustes. Ülejäänud piletihinnad ei muutu.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.