Uudis

Teadlased leiutasid nurga taha nägeva kaamera, mis aitab autoõnnetusi vältida

Foto: Liis Treimann / PM / Scanpix Baltics

Kohad, mida juht liikluses ei näe, võivad olla ohtlikud. Kui vaateväli on piiratud, siis võib märkamata jääda sõiduk, mis kõrvaltänavalt ligineb ning tulemuseks on mõnikord õnnetus.

Kaamera, mis näeb nurga taha

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi teadlased on selle probleemi jaoks loonud kaamera, mida saab tulevikus sõidukitele paigaldada ning mille eesmärk on tuvastada nurga tagant lähenevaid objekte. Teadlased ise kutsuvad leiutist CornerCameraks ehk nurgakaameraks.

Ilmselt on paljudel meist välja kujunenud teguviis, kus nurga tagant tuleva auto tunneb ära aina eredamaks muutuva valgusvihu järgi. Seda vaatamata asjaolule, et autot ennast veel näha ei ole. Teadlaste loodud kaamera töötab umbes samal põhimõttel. See jälgib muutusi keskkonnas, näiteks valguses ning on seeläbi suuteline reaalajas juhile teada andma, kui nurga tagant midagi läheneb.

Hea on see, et kaamera peaks toimima näiteks ka inimeste tuvastamisel. Seega võiks sellise süsteemiga tulevikus vältida kaht sorti õnnetusi. Esiteks kokkupõrked autode vahel juhtudel, kus sõiduki juht ei näe nurga tagant lähenevat autot. Teiseks õnnetusi jalakäijatega, kes mõnikord ootamatul teele ilmuvad.

Tuvastab ka kiirust

Lisaks sellele, et seade tuvastab läheneva objekti, suudab see ära tunda ka selle liikumiskiiruse ning lähenemisnurga. Seega kui lähenemas on auto, võib süsteem anda autole teada, et tarvis on sooritada äkkpidurdus, kuna nurgatagune sõiduk läheneb ohtliku kiirusega.

Praeguse seisuga on uudset kaamerat katsetatud seisvates oludes, seega päris kohe seda liikuva auto külge kinnitada ning kasutama hakata ei saa. Siiski loodavad teadlased seda lähiajal teha, et uudsest süsteemist ka reaalset kasu oleks.

Lugu ilmus algselt Geeniuse tehnikaportaali Päästeameti rubriigis

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.