Uudis

Telesaade “Laser”: Lätist hakkab uuel aastal tunduvalt odavamat kütust saama

16. septembril eetris olnud telesaade “Laser” keskendus kütuste biolisanditele.

Spetsialistide sõnul on biolisandite lisamine on suures osas “rohepesu”, kuna nende tootmine ise on igas mõttes väga ebaratsionaalne. Valdavalt kasutatakse selleks toiduaineid, näiteks palmiõli tootmiseks sobivate istanduste rajamiseks võetakse maha vihmametsi ning hävivad ohustatud loomaliigid.

Kui see kõik tundub kauge ja “võõras mure”, siis palju lähemalt lööb meid sellega kaasnev hinnatõus. Uuest aastast peab olema, vähemalt kütusemüüja paberites, diislikütuse biosisaldus minimaalselt 10%. See toob kaasa uue hinnatõusu.

Piirikaubanduse teine laine

Kuna Lätis on kütuse aktsiis madalam ning sealne biolisandite arvutamise süsteem on Eestist mõnevõrra erinev, siis asjatundjate hinnagul võib Eesti ja Läti kütusehinna erinevus olla järgmisest aastast kuni 30 senti.

Sõiduauto paagitäie puhul tähendab see 18 eurot. Suurtel veokitel, mille paagid on u. 700 liitrit ja võimalik veel ka lisapaagi olemasolu, on hinnavõit kuni 300 eurot.

Mida see tähendab, on alkoholi pealt näha. Ilmselt ei hakka keegi Tallinnast sõitma Lätti sõiduauto paaki täitma, küll aga on selline tegevus mõistlik transpordisektoril. Igal juhul tangitakse sõiduk täis enne Eestisse sisenemist ja esimesel võimalusel peale piiri ületamist teises suunas sõites.

Samuti tasub suures mahus tuues ära ka eraldi kanistritega toomine. Keskkonnamõjude osas pole muidugi vahet, kus tankida, küll aga hakkab see mõjutama Eesti maksulaekumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.