Uudis

Toyota GR010: uus võidusõidumasin, mille baasil tuleb ka tänavalegaalne hüperauto

Fotod: Toyota

Kestvussõitude kuulsaim sõit 24-tunnine Le Mans ja sellega kaasnev World Endurance Championship (WEC) saavad järgmisel aastal suure muudatuse, millega kaasnevad ka uued ja ägedad ringrajaautod.

Sarnaselt metsikute B-grupi ralliautodega, mis läksid lihtsalt liiga pööraseks, kiireks ja kalliks, läbis sama stsenaariumi ka kestvussõitudel grupp C masinad.

1994. aastal asendati grupp C Le Mans prototüüp klassiga, mis sai tõeliselt hoo sisse alles 1999. aastal. Pärast seda on poodiumil alati olnud Le Mans prototüüp autod.

Äsja lõppenud 2020. a. hooajal püsis tippklassina siiani LMP1, mis sellest aastast asendatakse LMH nimelise klassiga – Le Mans Hypercar. Uue tippklassi eesmärk on ennekõike luua tugevamat sidet seeriatootmises olevate sõidukite ja rajal kihutavate masinate vahel.

Nimelt oli algsetes regulatsioonides kirjas, et iga LMH-klassi ringrajaauto peab saama ka vastava tänavalegaalse sõiduki homologeerimiseks. Seda on hetkel muudetud, kuid osad autotootjad teevad seda sellegipoolest.

Üks nendest on Toyota ja nende Gazoo Racing nimeline võidusõiduosakond. Esimene auto, mis nüüd avaldatud, ongi nende GR010 nime kandev hüperauto.

Uus masin on selge edasiminek Toyota viimasest LMP1-klassi hübriidautost TS050, mis võitis kolm viimast Le Mans’i sõitu. Sarnaselt eelkäijaga on ka uus sõiduk hübriidajamiga.

Sisepõlemismootoriks on 680-hobujõuline, kahe turboga 3,5-liitrine V6, mis veab tagarattaid. Sellele lisandub veel 272-hobujõuline elektrimootor, mille võimsus jõuab esiratasteni.

Regulatsioonide kohaselt on sõiduki maksimaalne võimsus aga 680 hj. See tähendab, et elektrimootori töötamisel vähendab elektroonika vastavalt V6-mootori võimsust. Kui lõpuks akud otsa saavad, jätkab sisepõlemismootor täiel võimsusel. Aku laadimine toimub kineetilise energia kogumisel esisillal pidurdamisel.

Toyota GR Super Sport

Mis aga kõige tähtsam – Toyota GR010 baasil valmib ka tänavalegaalne sõiduk. Toyota GR Super Sport nimeline hüperauto kasutab sarnast hübriidajami konfiguratsiooni nagu selle vend ringrajal.

Hetkel on küll teadmata, mis võimsusnumbrid võiksid seeriatootmisse jõudval masinal olla, kuid kiire saab see auto olema kindlasti.

Peale Toyota on oodata LMH võidusõiduklassi ka Glickenhausi ning järgmisel aastal lisandub ka Peugeot oma hüperautoga. Kõlakad käivad ka Alpine’i ümber, kes kindlasti sooviks kuulsaimast kodumaa võidusõidust samuti osa võtta.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.