Uudis

Kuidas ma Toyotat ostma läksin, aga kütusekuluga tüssata sain

Loo autori tehtud foto hübriidajamiga RAV4 roolist, mille taga nähtub kütusekuluks 7,1l/100km. Foto: Ronald Liive

Olen paar viimast nädalat kulutanud automüüjate uksi.

Mitte niisama, vaid ikka reaalse ostusooviga, sest majanduslikel põhjustel on tekkinud vajadus ökonoomsema auto vastu. Kaalusin tõsiselt hübriidauto soetamist ja üks sellistest autodest on Toyota valikus olemas.

Etteruttavalt ütlen, et just homme saangi uue auto kätte – aga mitte Toyota, vaid ühe konkurendi.

Vanast autost mitu korda säästlikum?

Hübriidajamiga RAV4 kireval ja uhkel veebilehel lubatakse kütusekuluks 5,0 liitrit sajale kilomeetrile. Kuna mu vanal autol oli kütusekulu minimaalselt 9,7 ja maksimaalselt 12,2 l/100 km, peaks sääst märgatav olema.

Sel põhjusel kasutasingi Toyota edasimüüjate lahkust ära ning tegin autoga kokku kolm proovisõitu.

Esimene oli kõige lühem ning koosnes peamiselt linnasõidust. Teine oli veidi pikem ja oli juba rohkem sarnane tegelikule autokasutusele. Viimane proovisõit oli minu sõitmisharjumusi arvesse võttes kõige realistlikum ja kestis ka kõige kauem, sõitsin autoga maha 430 kilomeetrit.

Uskumatu üllatus pärast proovisõitu

On ilmselge, et tootja poolt antud kütusekulu on saavutatav vaid ideaaltingimustes ning hübriidi tõeline eelis tuleb välja linnas. Aga see, mis saabus pärast kõiki neid kolme proovisõitu, pani mind imestama.

Mõlemad edasimüüjad – Elke ja Amserv – väljastasid sõidu kohta digitaalsel kujul “diplomi”, kus toodi sõidu täpne marsruut ning kütusekulu välja.

Loomulikult jälgisin ma kulu ka auto näidikult ning üllatus oli suur, kui müüja sõnul oli kütusekulu auto poolt näidatavast hoopis väiksem.

Minu esimesel proovisõidul oli auto näidiku järgi kütusekulu 7,5 l/100 km. Automüüja “diplomi” järgi kulus hoopis 5,7 l/100 km!

Sama kordus järgmiste proovisõitudega ja siis tundus see mulle juba kahtlane.

Kuidas on see võimalik, et kui auto kütusekulu näidik pendeldas 400 kilomeetri läbimise ajal 7,2–7,4 l/100 km juures, aga potentsiaalsele kliendile väljastatud diplomil on kuluks märgitud 6,3 l/100 km?

Toyota edasimüüja poolt edastatud kütusekulu diplom ei ühti auto poolt kuvatud kütusekuluga. Foto: Kuvatõmmis

Maagilisele numbrile ilmub seletus

Viimase proovisõidu järel oskas müügisalongis olnud töötaja sellele ka seletuse anda.

Ta väitis, et nende poolt väljastatava “diplomi” kütusekulu ei võta arvesse neid momente, mil auto seisab.

Olgugi, et tegu on hübriidiga, mis seismise ajal peaks esmajoones kasutama akudelt saadavat energiat, on siiski võimalik, et auto hoiab end ka seisvas asendis töös hoopis sisepõlemismootori pealt ehk kulutab selleks kütust.

Mulle, kui reaalsele potentsiaalsele kliendile, tundub see tõelise petmisena. See on ilmselge kliendi eksitamine ja ükski automüüja ei tohiks oma klientidega niimoodi käituda.

Toyota: tegu on mängulise näitajaga

Võtsin ühendust Toyota Balticuga, mille kõneisiku Liisi Kõivumägi sõnul on nad sarnast tagasisidet saanud ka teistelt klientidelt. Kõivumägi väitel informeerivad müüjad kliente alati sellest, et diplomil näidatud kütusekulu ei võta arvesse seisumomente.

“Reaalsuses ei tohiks kütusekulud erineda, ainus asi, mis erinevust võib tekitada on see, et auto puhul algab kütusekulu arvutamine momendist, kui auto käivitate. Aga Driveco (seade, mis mõõdab kütusekulu – toim) hakkab tööle siis, kui auto hakkab liikuma. Driveco kajastab enam-vähem kütusekulu, ta mõõdab elektril kulgetud aega ja sõidu osa teekonnast. Ta on natuke mängulisem, et kliendil tekiks teadlikkus, millal auto sõidab elektrirežiimil ja millal mitte,” ütles Kõivumägi.

Kõneisiku kohaselt on autole lisaseadme paigaldamise otsus tulnud Toyota Balticu poolt. Kuna nad aga seadet ise ei tooda, siis ei saa nad süsteemi ka ümber ehitada, kuid info probleemi kohta on nad tootjale edastanud.

Mina sain igatahes nende proovisõitudega Toyotast oma mulje kätte.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.