Uudis

Uber ja teised sõidujagajad näevad turgu elektriliste kaherattaliste pakkumises

Foto: Justin Sullivan/AFP

USA läänerannikul on elektriliste renditõukerataste buum. Kahe aastake tegutsenud idufirma, Bird ja Lime, turuväärtus on investorite silmis lähenemas juba miljardile dollarile. See paneb ka suuremaid sõidujagajaid kaaluma, millal siseneda elektrijalgrataste või elektritõukerataste jagamise turule.

Bird ja Lime pakuvad ilma jaamade või keskpunktideta rendivõrgustikku: liikleja saab äpi kaudu leida omale lähima elektritõukeratta, selle rendiperioodi käivitada, sõita soovitud kohta ja seal ratas tänavale jätta.

Ülekoormatud linnaliiklusega alades San Francisco ja Los Angelese piirkonnas on sellised teenused juba arvestatavat edu saavutanud. Samas on aga firmad tekitanud pahameelt ja tüli ning vaidlusi linnavõimudega, kuna hooletud rentijad jätavad tõukerattaid sõiduteedele või kihutavad kõnniteel.

Bird sai investoritelt märtsis 100 miljonit dollarit ja plaanib väidetavalt tõsta veel 200 miljonit, sarnased plaanid on ka Lime’il. Seepärast on turust huvitatud ka suuremad tegijad nagu Uber ja Lyft.

Uber: tuleme elektriratastega suurelt välja

Birdi rattaid võib jätta ja võtta linnas kustahes, peaasi et neid teiste liiklejate ette ei pargita. Foto: Mike Blake/Reuters

“Me tuleme elektriratastega suurelt välja, aga oleme kindlasti ka tõukeratastest huvitatud,” ütles Uberi ärijuht Barney Harford Financial Timesile. Uber ostis nimelt mullu elektrirataste renditeenuse pakkuja Jump.

Harford selgitas, et selliste elektriliste kaherattaliste rendiäri on majanduslikult väga mõistlik. Kui ettevõte investeerib ratta ostmisse, siis selle tagasiteenimiseks vajaminev rendisõitude hulk ei olegi nii suur. Kõik sõidud sellest edasi on aga kasum.

Ka Lyft, mis on Uberi suurim konkurent Ameerika turul, on taotlenud San Franciscos litsentsi e-tõukerataste rendiäri avamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.