Uudis

Ühe väga peene pettuse lugu: kõik tundus täiesti usaldusväärne, aga 4500 eurot haihtus õhku

E-kaubandus kasvab Eestis ja Euroopas igal aastal, aga see ei tähenda, et internetist ostes ei pruugi tuhandete eurodega petta saada. Politsei kannatanut ei aita.

Just nii juhtus eelmise aasta lõpus Rainiga, kes näitas toimetusele dokumente ja kirjavahetust, mis maalivad pildi peenekoelisest pettusest.

Rain (täisnimi toimetusele teada) otsis võimalust osta ekskavaator ja oktoobri lõpus leidiski Kuldses Börsis kuulutuse, milles müüdi Bobcat 331 meelitavalt soodsa hinnaga – ligi kaks korda soodsamalt kui mujal Eestis. “Võtsin müüjaga ühendust e-maili vahendusel, kuna kuulutuses telefoni numbrit ei olnud. Esialgselt eeldasin, et masin asub Eestis. Selgus, et masin on hoopis Inglismaal,” rääkis Rain.

Isegi Street View pilt klappis

Mõni nädal kulus müüjaga suhtlemiseks nii e-kirja, SMSi kui ka telefoni teel. “Mulle on jäänud mulje, et petturid vastavad telefonile ainult juhul, kui varasemalt on toimunud e-maili vahetus,” ütleb ta tagantjärgi. Kuigi Rain kuulis, et tegu ei ole inglise keelt emakeelena rääkiva inimesega, esitati talle nii palju andmeid, et kõik tundus klappivat.

Bobcati kuulutuse peale vastas keegi Christian Teigen, müügijuht ekskavaatorit müüvas ettevõttes, ja saatis asutuse aadressi, kontakttelefoni, e-posti aadressid, registreerimiskoodi, käibemaksukohuslase numbri. Viimase kontrollis Rain ka Eesti maksuametis üle ja sai kinnituse, et ettevõtte nimega GBS Plant & Transport pidi olema Suurbritannias tegev ja käibemaksu number on kehtiv.

Ettevõtte koduleht tundus soliidne, kahtlustäratavat infot selle kohta internetist ei leidunud, avalehelt vaatas hoopis vastu isegi foto veokist, mille küljel oli sama telefoninumber. Google Street Viewga ettevõtte aadressi asukohta uurides oli näha tööstushooneid ja rasketehnikat, mistõttu Bobcati müümine tundus loogiline. Raini palve peale saatis müüja ka fotod laaduri VIN-koodist ja passist.

“Suhtlus toimus viisakalt ning kõik eelmainitud asjaolud kokku tekitasid usalduse,” ütles Rain. Tundus, et kõik klapib ja üks sealne ettevõte müüb tõesti Eesti Kuldses Börsis ekskavaatorit. “Loomulikult kahtlesin enne makse sooritamist, kuid mõtlesin, et kui kaupa ei tooda, lähen ise kohale või saan abi politseilt ja saatkonnalt,” meenutas ta.

Kahtlased märgid: raha tuleb kanda eraisiku kontole

Kui esimene kahtlustäratav detail müügis oli erakordselt soodne hind, siis Rainile saadud müügilepingust ja arvest ilmnevad järgmised ohumärgid. Müüjafirma GBS Plant & Transport aadress asus Šotimaal, Glasgows. Müügilepingus ja raha saajaks oli aga märgitud eraisik Georgel Saven, aadressiga Iirimaal Dublinis ja AIB panga kontoga.

Rain otsustaski kanda 4500 eurot Georgel Saveni nimele AIB panka Iirimaal ja sai lubaduse, et kaup tuleb kohale 1,5 nädalaga.

Peale esimese nädala möödumist sai ta sõnumi, et ekskavaator hilineb tolliprobleemide tõttu. Edasi kaovad ekskavaatori müüjad musta auku. Firma kodulehte enam polnud. Kontaktidele ei reageeritud.

Petturite kontakte ei saa kuskilt kätte

Raini sõnul on ta üritanud erinevatel viisidel petturitele jälile saada, kuid edutult.

Ekskavaatori kuulutus riputati Kuldse Börsi keskkonda, kust oleks võimalik pättide kontakt saada. Ent portaali haldava auto24 AS töötaja ütleb, et seadus ei luba neil kellegi isikuandmeid edastada kolmandatele isikutele, ainult õiguskaitseorganitele. “Palun esitage avaldus politseile. Edastame neile kõik meie teada olevad andmed selle kuulutuse sisestaja kohta,” kirjutas firma kliendiesindaja.

Ekskavaatorit müüva firma koduleht gbs-plant.com domeen on registreeritud Venemaal ettevõttes Nic.ru. Selle esindaja ütles Rainile samuti, et infot antakse välja ainult Venemaa korrakaitseorganitele.

Rain tegi avalduse politsei põhja prefektuuri ning keskkriminaalpolitseisse, kuid kriminaalmenetlus lõpetati, kuna tegemist on välisriigi kahjuga.

Geenius on võtnud ühendust politsei- ja piirivalveametiga, avaldame nende selgituse pettuse kohta, kui see laekub. /lisatud politsei selgitus/

“Hetkel jääb mulje, nagu polegi kellegi poole pöörduda. Kahjuks tuleb tõdeda, et mingit asjalikku abi ei ole kusagilt saanud,” ütleb Rain, kes jäi ilma 4500 eurost.

Petturid tegutsevad erinevate nimede all

Kardetavasti pole Rain ainus, kes Eestis pettuse ohvriks langenud on. Tema enda töökaaslane oli sarnase kuulutuse peale sõidukit ostmas, kuni kuulis tema juhtumist. Siis oli Mercedes-Benz sõiduautot müümas Suurbritannia firma Gralyn Motors (Facebookis liigub ka nimekujusid Gralynauto, Gralyn Automotosport ja Gralyn Ltd). Jällegi tuli raha kanda eraisiku arvele, kelleks oli seekord Gralyn Rasmus Lassen, konto oli Poola pangas.

Sel korral tegi Rain koos kolleegiga kõne Gralynauto müügiesindajale ja salvestas selle. Kui ostjad küsivad, miks on vaja raha kanda eraisikule, ruttab müüja lükkama, nagu raha saaja näol oleks tegu eraisikuga. “Ei, ei, see ei ole eraisik, ta on meie allüksus riigist… meil on müügiesindused mitmel pool… meil on esindused Saksamaal, Poolas, keegi peab olema nende juht ja seal kontod avama, me ei saa firmakontosid lihtsalt paberitega avada, keegi peab kohapeal olema. Ja see isik ongi meie harukontori juht,” vastab müüja.

Ka selle firma veebileht on praeguseks internetist eemaldatud, ent Facebookis on üleval soodsa hinnaga müügikuulutused.

“Olen kuulnud veel sarnasest petuskeemist, milles müüakse soodsa hindadega mootorrattaid ning ATVsid,” ütleb Rain. Petturid ei tegutse ainult ühel kuulutustelehel, tihti liiguvad sellised pakkumised ka Facebookis.

Detsembris kirjutas Geenius, kuidas eestlane ostis sarnase kuulutuse peale 7100 euro eest kaubiku, aga jäi ilma rahast ja sõidukist.

“Loodan, et kasutate saadut infot ka teiste kodanike hoiatamiseks,” ütles Rain, kelle sõnul on tegu väga põhjalikult läbi mõeldud pettusega.

Märksõnad: ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.