Ka kokkupõrge teise autoga ei saa üldjuhul toimuda, kui esineb ainult üks viga. Õnnetuse toimumiseks on vaja, et vähemalt kaks eksimust satuksid samal ajal ja samas kohas juhtuma. Minu väide on see, et suurem osa liiklusõnnetusi oleksid ära hoitavad, kui inimesed tegeleksid roolis ka päriselt juhtimisega ning ei ületaks kiirust. Kuna ma sõidan 100 000+ kilomeetrit aastas, siis on neid teravaid olukordi minulgi mitu tükki aastas, aga kuna ma enamasti tegelen sõitmise ajal tõesti sõitmisega, siis suudan olukorrale reageerida ja mõtestatud tegevusega kokkupõrget vältida.
Komponent 1: kiirus
Peamine liiklusõnnetuse anatoomia koostisosa on vale sõidukiirus. Seda kõige laiemas mõttes: Vale sõidukiirus võib tähendada teeoludele mittevastavust ning juht kaotab lihtsalt kontrolli sõiduki üle. Aga vale sõidukiirus võib tähendada ka seda, et juht liikleb mingis kohas sellise kiirusega, mis ei võimalda tal takistusest turvaliselt ümber põigata või pidama saada. Ega ilmaasjata ei ole õuealadel lubatud kiirus 20 km/h, sest sellelt kiiruselt saab auto pidama praktiliselt hetkega, kui parkivate autode või nurkade tagant peaks näiteks palli järgi jooksev mudilane ühtäkki tee keskele teleporteeruma.
Siinkohal on paslik meenutada seda, mida õpetatakse alarmsõidu koolitustel: valida tuleb selline sõidukiirus, et auto oleks võimalik saada pidama ilmunud takistuse ees. Sama kehtib ka kurvidega – vali kurvis selline kiirus, et füüsika kallale ei tuleks ning juhul kui kurvi lõpus nurga taga seisab tee peal takistus, saad auto veel enne seda pidama.
Mind ajavad naerma need õnnetused, kus üks osapool selgitab, et ”keeras ootamatult ette ja sõitsin talle sisse.” Aga miks sa talle sisse sõitsid, kui linnakiiruselt saab heade rehvidega auto pidama kolme-nelja autopikkusega? Umbes aasta eest käisin Tulika tänaval liiklusõnnetuse sündmuskohal, kus üks mahtuniversaalne toode liikus mööda peateed ringtee suunas ja siis parklast keeras talle ringile ette maastur. Peateeline suutis teele tekitada ca 20 meetrit lohisemisjälge ja kokkupõrge oli ikkagi nii tugev, et paiskas maasturi külili. Ma olen isegi selliseid pidurdusi teinud ja mu abikaasa Fabia oleks selle ajaga kaks korda pidama saanud lubatud linnakiiruselt.
Kas teadsid, et kui 50 km/h liikuv auto saab pidama kohas X, siis 60 km/h liikunud auto kiirus on selles samas kohas X alles ca 41 km/h. Ka internetti ummistavates pardakaamera videotes on väga tihti näha, et õnnetus oleks ideaalselt välditav, kui sõidukiirus olnuks väiksem. Tihtipeale reageerib juht ettekeerajale isegi väga ruttu, aga siis auto lihtsalt lohiseb ja lohiseb…
Komponent 2: juhtimine, õigemini mitte-juhtimine
Teine teema on juhtimisega tegelemine. Lühikesest pidurdusteekonnast on vähe abi, kui pidurdamine ei algagi. Küll räägitakse telefoniga, näpitakse raadiot, seletatakse kaasreisijatele midagi, vahitakse tee ääres napis rõivas ilusat neiut. Või ollakse lihtsalt omades mõtetes. Ühine nimetaja – ei tegeleta liikluse ega ümbruse jälgimisega vaid millegi muuga. See on see pool, mida ametlikus statistikas ei sisaldu, aga kui oled kunagi ise õnnetusse sattunud, siis küsi endalt ausalt, et millal sa märkasid ohtu ja kui sa oleks näiteks sekund varem pidurdama hakanud, kas siis oleks võinud kokkupõrget vältida? Ja siis küsi ka sõidukiiruse kohta. Vastus on ilmselt jaatav.