Uku Tampere: Praamil üürgab ainult rumala autoomaniku masinal signalisatsioon

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Toni Läänsalu, PM/Scanpix Baltics

Eile oli Saaremaa praamiga vähe kõigutavam üleminek kui tavaliselt. Ja selle tulemusena oli autotekil mitu meeleheitlikult appi hüüdvat autot. Sama toimub iga jumala kord ka Tallinn-Helsinki-Tallinn laevadel karusemate üleminekutega – halvimal juhul karjutab autotekil oma signalisatsiooni kümneid õnnetuid autosid. Ei pea olema isegi tormine ilm, jälle kümned autod kisendavad, kui laev manööverdades vibreerib.

Esiteks on see jube tüütu, sest autotekil toimuv kisendamine kostub mujalegi. Kuid pikema laevasõidu ning nõrgema aku koosmõjul võib see lakkamatu signalisatsioonikisa ka aku tühjaks tõmmata.

Olen isegi mõned korrad aidanud käima ära kustunud autosid, vähemalt üks neist justnimelt seetõttu, et Kapellskäri maabudes oli signalisatsioon lihtsalt kogu särtsu autoteki peale ära kisendanud.

Probleem on rumalates omanikes

Autodele on siin vähe ette heita. Probleem on rumalates omanikes, kes ei ole vaevunud auto kasutusjuhendit lugema. Peaaegu igal autol on variant auto lukustamisel vältida signalisatsiooni rakendumist, enamikel autodel on selleks lausa eraldi nupp olemas.

Ma julgen väita, et see on teadmatus, mitte lihtsalt unustamine, sest vähemalt kord nädalas postitab keegi kusagile sotsiaalmeediasse pildi justnimelt SELLEST nupust ja küsib, mida see teeb…

Autode signalisatsioonisüsteemid koosnevad hunnikutest anduritest, mis reageerivad vastavalt luukide-uste avamistele, auto kallutamisele, löökidele. Samuti on paljudes autodes signalisatsiooni mahuandurid, mis rakendavad häire, kui näiteks kellegi karvane käsi läbi avatud akna salongi tungib. Või ka tuul. See andur reageerib igale liikumisele auto salongis sees.

Kuna aga on loogiline, et vahest on vaja autot lukustada näiteks nii, et sinna jääb lemmikloom, magav laps või tahad näiteks suvel aknaid natuke lahti hoida, siis on autotootjad kas paigaldanud lausa eraldi nupud mõnede andurite deaktiveerimiseks või kui eraldi nuppu pole, siis on variant auto võtmest lukustada ilma, et signalisatsioon rakenduks.

See nupp asub enamasti juhi uksel või siis auto B piilaril kusagil juhi turvavöö all. Selle kasutamine on ülilihtne – suretad auto välja, võtad võtme ja enne autost lahkumist vajutad seda korra.

Kui nüüd auto kesklukustuse puldinupust lukustad, siis lähevad uksed lukku, aga auto mahuandur ja/või kallutusandur ei tööta. Küll jätkavad töötamist uste avamisele reageerivad andurid.

Nupu puudumine ei ole ka vabandus

Kui su autos seda nuppu eraldi ei ole, siis ei ole see siiski vabandus autot teiste meelehärmiks karjuda lasta. Lisaks muudele toredatele vidinatele leidub su autos ka selline edev varustus nagu lukuauk uksel. Kui lukuauku ei ole, siis on tõenäoliselt see eelmainitud nupp olemas. Aga võivad olla ka mõlemad korraga.

Kui auto on vaja jätta kõikuvasse-vibreerivasse laeva või kui autosse on vaja jätta loom-laps ning seda eelmainitud imenuppu auto salongist ei leidu, siis ära vajuta autot lukku puldist, vaid keera ta lukku võtmega.

Enamikel autodel ei rakendu sellisel juhul auto signalisatsioon. Loomulikult on erandeid, aga nii palju kui ma proovinud olen, siis jääb isegi võtmest lukustamisel ikkagi toimima see signalisatsiooni funktsioon, et ukse avanemisel kukub auto appi karjuma.

Lihtsustatult võiks öelda, et paljukirjeldatud nupp ja ukse võtmest lukku keeramine tõmbavad auto häiresüsteemide tundlikkuse nii piisavalt maha, et ta ei rakendu iga pisiasja peale, kuid auto läheb ikkagi lukku ning reageerib endiselt näiteks ukse avamisele.

Ja lõpuks tahaks küsida veel ka seda, et mis selline oht seal Saaremaa praamil või muu laeva peal eksisteerib, et lihtsalt lukustamisest ei piisaks?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.