Uudis

Üleriigilise elektriautode laadimistaristu üldtingimustes väideti, et see kuulub endiselt Elektrilevile

Eesti Energia müügijuht Sten Argos Enefit VOLTi laadija juures.Foto: Eesti Energia

Üleriigilise elektriautode laadimistaristu Enefit VOLT üldtingimustes ilmnes eelmisel nädalal apsakas, mis parandati Geeniuse toimetuse tähelepanu juhtimisel taristu omaniku poolt kiirelt ära. Tingimustes oli kirjas, et taristu kuulub endiselt Elektrilevi OÜ-le kuigi 1. jaanuarist lubati taristu viia üle vastloodud firma Enefit Connect OÜ alla. 

Kuigi turuosalised on elanud teadmises, et 1. jaanuarist ei tohi Elektrilevi elektriautode laadimistaristut omada, siis tänu poliitikute tegemata tööle ei ole piirang veel rakendunud ning teoorias ei oleks midagi katki, kui see kuuluks endisele neile. 

Elektrilevi võib VOLTi endiselt omada

Suurema enamuse eelmisest aastast elasid elektriautode laadimistaristu teenust osutavad ettevõtted teadmises, et tänavu 1. jaanuaril paiskab Elektrilevi riigilt ostetud varasemalt ELMO nime kandnud elektriautode laadimistaristu müüki. 

Elektrilevi emafirma Eesti Energia (EE) leidis aga skeemi, mida konkurendid on kutsunud JOKK-skeemiks, ning koos sellega kadus laualt kohustus taristu müümiseks. 

Kuvatõmmis Enefit VOLT teenuse üldtingimustest 6. jaanuaril 2021.Foto: Geenius Meedia

Eelmise aasta viimasel päeval loodi kontserni poolt uus ettevõte Enefit Connect OÜ, millele ei laiene ükski Euroopa Liidu (EL) direktiivist ettenähtud piirang. Kuigi mullu oktoobris teatas kontsern, et 1. jaanuarist hakkab Enefit VOLTi teenust klientidele pakkuma uus ettevõte, siis Geenius tuvastas teenuse üldtingimustes, et EE kohustuse kohaselt pakub laadimisteenust endiselt Elektrilevi. 

Kuigi tegu oli apsakaga selgub, et Eesti seadustesse ei ole veel ELi direktiivi, mis ütleb, et Elektrilevi ei tohi VOLTi laadset taristut omada, veel üle võetud. Seega isegi kui EE ei oleks jõudnud taristut 1. jaanuariks uue firma nimele kirjutada ei oleks sellest midagi hullu olnud. 

Kuigi taristu kuulub nüüdsest küll Enefit Connectile ei too see lepingus ega üldtingimustes erilisi muudatusi kaasa. Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts kinnitas Geeniusele üle, et lõpptarbijatele osutab ka edaspidi laadimisteenust Eesti Energia. 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) poolt 2018. aastal avalikuks tehtud ELMO kiirlaadimisvõrgustiku enampakkumise tingimustes oli kirjas, et uuel omanikul on keelatud taristut viie aasta jooksul võõrandada. MKMi avalike suhete osakonna nõuniku Taavi Audo puhul ei tähenda Elektrilevi alt Enefit Connecti liigutamine aga võõrandamist vaid Elektrilevi jagunes erinevateks ettevõteteks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.