Ülevaade: kuidas on autotööstus tulnud appi koroonavastases võitluses?

Tervet maailmat haaranud COVID-19 viiruse epideemia on ajanud igapäevaelu kõikidel pea peale. Sinna alla kuulub muidugi ka autotööstus, kus enamus tehased on peatanud töö, kuniks asjade seis jälle rahulikum on.

Kuid positiivse külje pealt on mitmed autotootjad ja muud autodega seotud ettevõtted appi tõttanud nendele, kes vajavad käesoleva kriisi ajal abi. Toome välja allpool vaid mõned näited ning kindlasti tasub märkida, et abistajaid tuleb ajaga järjest juurde.

Lamborghini poolt valmistatud näomaskid

Itaalia superautotootja on alustanud meditsiiniliste näomaskide ja näokaitsete tootmist. Kuna tegemist on siiski pigem ekstravagantsete autode tootjaga, on ka näomaskid silmatorkavamas oranžis toonis.

Automargi kodulinnnas Sant’Agatas toodab kui 1000 näomaski ja 200 näokaitset päevas. Kõik toodetud abivahendid annetatakse Bolognas asuvasse Sant’Orsola Malpighi haiglasse.

PSA alustab hingamisaparaatide tootmist

PSA grupp, mille alla kuuluad Opel, Peugeot ja Citroen, on alustanud hingamisaparaatide tootmist oma Puissy tehases Prantsusmaal.

Koostöös hingamisaparaatide tootjatega Air Liquide Medical Systems, Schneider Electric ja Valeo kavatseb PSA grupp valmistada kuni 10 000 seadet maikuu keskpaigaks.

Ford toodab kuni 50 000 hingamisaparaati

Ford on alustanud koostöös General Electric Healthcare’iga samuti hingamisaparaatide tootmist. Ford plaanib neid valmistada lausa 50 000 ja seda 100 päeva jooksul.

Tootmine algab aprilli keskel, maikuu lõpuks loodetakse valmistada 12 000 seadet ja koduriigi iseseisvuspäevaks, 4. juuliks, on plaanis jõuda 50 000 hingamisaparaadini.

Toodetud hingamismasinad suudavad toimida ka ilma elektrita, kuna need töötavad õhusurve abil. Seetõttu saab neid hõlpsasti kasutada ka ajutistes haiglatelkides, kui seda vaja peaks minema.

Ford toodab ka näokaitsmeid, mida loodetakse toota enam,kui 100 000 tükki iga nädal.

Toyota aitab hingamisaparaatide ja näokaitsetega

Kuna Ameerika Ühendriikides tõuseb COVID-19 nakatanute arv tormilise kiirusega, on ka Toyota alustanud USAs abivahendite tootmist.

3D printimise teel toodetakse meditsiini töötajatele näokaitseid ja veel märtsi lõpus otsiti partnereid, et alustada hingamisaparaatide tootmist. Samuti jagab Toyota oma teadmisi meditsiinivarustuse tootjatega, et abistada masstoodangu tootmisel ja seeläbi loodetavasti tootmisarve tõsta.

Mercedes-Benz ja nende F1 meeskond tõttab appi mitmel rindel

Mercedes-Benz on autotootjana kinnitanud, et abistab oma tehastes olevate 3D printeritega. Kuigi spetsiifilisi plaane, mida kavatsetakse valmistada, hetkel pole. Alustatud on aga läbirääkimisi erinevate meditsiinitehnikat tootvate firmadega, et arutada võimalikke koostöö lahendusi.

Mercedes-AMG Petronas F1 meeskond on aga üsna suure teoga hakkama saanud. Nimelt vähem kui nädala ajaga on vormeli meeskonna insenerid arendanud hingamist abistava aparaadi.

Meditsiini valdkonnas tuntud, kui CPAP seade (Continuous Positive Airway Pressure) arendati välja koostöös Londoni Ülikooli kolledži tudengitega. Kuigi CPAP masinad pole midagi uut, on see esimene kord, kui Mercedese F1 meeskond midagi sellist ise arendab.

Kui asjad kulgevad plaanipäraselt, peaks Mercedese F1 meeskond tootma kuni 1000 CPAP seadet päevas.

FCA toodab enam kui 100 000 näokaitset iga kuu

FCA (Fiat Chrysler Automobiles) grupp on kinnitanud, et alustatud on näokaitsete tootmisega Põhja-Ameerikas. Plaani päraselt peaksid nad suutma tootma enam, kui 100 000 kaitset ühes kuus.

Algselt jagatakse neid haiglatesse Põhja-Ameerikas, kuid võimalusel laiendatakse abivajajate piirkonda.

Scuderia Glickenhaus mõtles välja uue, kuid lihtsa maski

Ameerikas väga ekslusiivseid superautosid tootev Scuderia Glickenhaus pole hetkel küll midagi meditsiiniliselt abistavat tootma hakanud. Kuid see-eest on nad välja mõelnud maski, mida saab valmistada pigem igapäevastest esemetest.

Nähes, kuidas arstid peavad suu ja nina kaitsmiseks kandma rätikuid või lausa prügikotte, mõtlesid Glickenhausi insenerid välja parema, kuid samas soodsa lahenduse.

Kasutades tervet nägu katvat sukeldumismaski, lühikest silikoontoru ja hingamisaparaadi filtrit, mis on haiglates kergesti kätte saadav, saab ise valmistada maski, mis kaitseb inimese nägu ja hingamisteid.

Isevalmistatav toode pole kuidagi kinnitatud kui meditsiiniline abivahend, mida rõhutab ka Scuderia Glickenhaus. Siiski on see parem kui tavaline rätik või kilekott näo ees.

Autotootjad tuletavad meelde, et peame olema lahus, kuid siiski koos

Lõpetuseks (ja me loodame, et vähemalt mõned teist on nii kaugele siin artiklis jõudnud) tuletavad nii Audi kui ka Volkswagen meelde, et me kõik saame panustada COVID-19 viiruse leviku tõkestamisele.

https://www.youtube.com/watch?v=JcKP_-VB6xY

Hoidkem füüsiliselt eraldatud, kuid samas olgem mõtetes siiski koos ja üksteisele toeks. Me kõik peame järgima professionalide soovitusi ja vältima suuri seltskondi. Samal ajal toetama kõiki omakseid ning nendega sidet pidama teistel viisil läbi telefoni või interneti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.