Uudis

Uuest aastast muutub oluliselt ka A-kategooria juhiloa saamise protsess

Foto: Kasper Mäe/VT/Scanpix

Lisaks B-kategooriat tabavatele muutustele on mõningasi muutusi oodata ka mootorratta ning mopeediloa soovijatel, neist suurim on seotud harjutustega.

Kui seni on A- ja AM-kategooria eksami jaoks vaja olnud selgeks õppida 10 erineva harjutuse sooritamine, millest eksamil kontrolliti kuni nelja mopeedilubade puhul ja kuni kuute mootorrattalubade puhul, siis nüüd tuleb igal juhul mootorratturitel ära lahendada seitse harjutust, et saada luba iseseisvalt kaherattalisega ringi sõitma hakata.

Mootorrattajuhi sõidueksami ülesanne koosnes varem kindla peale neljast harjusest: otse sõitmine sammukiirusel, slaalomi sõitmine, pidurdamine ja etteantud kohas peatamine ning takistusest ümberpõikamine. Eksamineerijal oli õigus kontrollida lisaks kohustuslikele harjutustele veel kuni kahte oskust, milleks võis näiteks olla üle risti oleva takistuse sõitmine või läbi kitsa värava sõitmine.

Edaspidi on tarvis A-kategooria juhiloa saamiseks sooritada seitse harjutust, milleks on aeglussõit, slaalomi sõitmine, kaheksa sõitmine, hädapidurdamine, pidurdamine ja etteantud kohas peatamine, parkimiskohale sõitmine ja parkimiskohalt lahkumine ning takistusest ümberpõikamine.

Mopeedijuhi sõidueksami ülesanne koosnes varem kolmest kohustuslikust harjutusest: otse sõitmine sammukiirusel, kaheksa sõitmine ning slaalomi sõitmine. Lisaks võidi eksamil kontrollida veel ühte oskust, näiteks läbi kitsa värava sõitmine.

Edaspidi peab mopeedijuht kindla peale eksamil sooritama harjutused aeglussõit, kaheksa sõitmine ja slaalomi sõitmine. Lisaks sellele võidakse kontrollida veel ühte oskust, mis on ka mootorratturi sõidueksamil.

Lisaks sellele aga suuri muutusi oodata pole. Sarnaselt B-kategooria eksamile muutub veidi teooriaeksam, kust kaovad tehnilised küsimused ning kus keskendutakse rohkem erinevate situatsioonide lahendamisele.

“Harjutused vajasid kaasajastamist. Koostöös autokoolidega sai need muudatused läbi räägitud ja vaieldud. Kõiki neid tegevusi peab A-kategooria juht oskama ja suutma liikluses rakendada,” kommenteeris maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa muutuste vajalikkust.

Uus kord jõustub siis, kui minister määruse allkirjastab.

Märksõnad: ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.