Uuring: pandeemia ajas Eesti noored autorooli

Foto: Scanpix

Rehvitootja Goodyear tellitud uuring näitas, et koroonapandeemia on märkimisväärselt mõjutanud eestlaste sõitmisharjumusi. Küsitluses osales tuhat eestlast ja võrreldes pandeemia-eelse ajaga kasutab 20% eestlastest sõiduautot sagedamini, kusjuures eriti märgatav on see trend just noorema põlvkonna seas.

Positiivsest küljest saab välja tuua selle, et sagenenud sõitmisharjumuse tõttu tunnevad noored sõidukijuhid end roolis võrreldes varasemasega enesekindlamalt.

Kõige enam on sõiduauto kasutamine sagenenud 18–29 aastaste vanuserühmas, kus koguni 26% küsitletutest kinnitas, et nad veedavad praegusel ajal rohkem aega roolis kui enne pandeemiat. Samas vastukaaluks piiras pandeemiaperiood vanema vanuserühma liikumisharjumusi, sest pea iga kuues vastaja vanuserühmas 50-59 nentis, et autosõitude hulk on varasemaga võrreldes vähenenud.

Noored tunnevad end autoroolis kindlamalt

Harjutamine teeb meistriks ning seda kinnitas ka uuring. Pea iga kolmas noorema vanuserühma autojuht kinnitas, et tänu sagedasemale praktikale on ta täna vilunum ja enesekindlam autojuht kui enne pandeemiat. Vanemas vanuserühmas näiteks sellist trendi ei paista.

Goodyear-i Eesti esindaja Risto Kivisikk ütles uuringut kommenteerides, et esiteks tuleks kindlasti arvestada fakti, et reisimispiirangute tingimustes hakkasid noored rohkem autoga ringi liikuma Eestis ja Baltikumis.

“Samas kindlasti on olulist rolli mänginud ka mugavate ja taskukohaste autorenditeenuste sisenemine Eesti turule. See võimaldab spontaanselt ja suhteliselt odavalt rentida omale sõiduvahendit ka nendel noortel, kellel küll on juhiload, kuid kes isiklikku sõiduautot ei oma,” lisab Kivisikk.

Vanema generatsiooni vähenenud autokasutus on Kivisiku hinnangul aga üsna otseselt seostatav faktiga, et pandeemia ajal oli tegu riskirühmaga, kes kõige rohkem piiras oma liikumist.

Kasvanud on autokasutus ka naiste seas

Uuring näitas veel, et Eesti meeste ja naiste sõiduharjumusi on pandeemia mõjutanud erinevalt. Kui pea iga viies naine (24%) ütleb, et sõidab tänapäeval rohkem autoga, samas kui meeste puhul on sama näitaja vaid 18%. “Arvestades, et statistiliselt on autojuhtide seas meeste ülekaal, siis võime väita, et pandeemia pani ka naised senisest enam sõiduautot kasutama,” leiab Kivisikk.

Rehvitootja läbiviidud uuringu eesmärgiks oli paremini mõista, kuidas on pandeemia mõjutanud eestlaste sõitmisharjumusi ja sõiduoskusi. “Uuringu info põhjal saame muuhulgas teha liiklusohutuse alast teavitustööd, mis on eriti oluline just keerulisemal talveperioodil, nagu näiteks tänavu,” selgitab Risto Kivisikk.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.