Uudis

Uuring: tähelepanu hajumise tõttu sureb üha rohkem inimesi

Foto: Scanpix/LausitzNews.de/Erik-Holm Langhof.

Suurbritannia valitsuse andmetel on viimase kümne aastaga tõusnud tähelepanu hajumise tõttu toimunud avariides hukkunute ja vigastuste hulk 11%, vahendab Autoexpress.

Briti transpordiministeeriumi andmetel on viimase kümnendi jooksul hukkunud 88 ja tõsiselt vigastada saanud 614 inimest just autos leiduvate tähelepanu hajutavate vidinate tõttu.

Kaheks põhjuseks tähelepanu hajumise kohta on ohutusaktivistid toonud kasvava hulga tehnoloogiat autodes ja juhtide mobiiltelefonide kasutuse sõidu ajal.

Sõidu ajal telefoni kasutamisest põhjustatud surmade hulk on tõusnud 2007. aasta 27 hukkunult 43 hukkununi 2017. aastal – 59% tõus. Tõsiste vigastuste hulk on tõusnud 39% ehk 97 vigastatult 135-le.

IAM Roadsmarti andmetel on autos tähelepanu hajumise põhjusteks lapsed, raadiokanali vahetamine, kõrvalreisijad, telefonikõned ja isegi sat-nav süsteemid.

Euroopa Komisjoni andmetel on 10 kuni 30 protsenti Euroopa teedel toimunud avariidest põhjustatud just tähelepanu hajumise tõttu. USA transpordiministeeriumi statistika näitab, et näiteks 2015. aastal suri mobiiltelefoni tõttu häiritud juhtide tõttu 3477 inimest.

Autoexpressi ja IAM Roadsmarti uuringus leiti 2017. aastal, et kõige suurem häiriv faktor juhi jaoks on sat-nav süsteem. Autodes leiduvate ekraanide ohtlikkust on kommenteerinud ka Briti maanteeameti juht.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.