Uudis

Uus eelnõu: trahvid tõusevad ligi kaks korda ning nende sissenõudmiseks kaasatakse maksuamet

Maanteeamet ja politsei töötavad selle nimel, et muuta liiklus uute lahendustega ohutumaks. Politsei üks märksõnu on automatiseerimine. Mullu alustasid tööd teisaldatavad kiiruskaamerad. Foto: Scanpix
Foto: Scanpix

Siseministeeriumi esitatud eelnõu järgi saavad omavalitsused õiguse osaleda automaatsete liiklusjärelevalvesüsteemide, näiteks kiirus- või foorikaamerate paigaldamises. Eelnõu muudab ka trahvimäärasid ja seab lubatud sõidukiiruse ületamisel määratava hoiatustrahvi või mõjutustrahvi arvutamise aluseks senise kolme euro asemel viis eurot, teatas siseministeerium.

Siseminister Kristian Jaani sõnul tehakse lõplik otsus, kuhu paigutada automaatne liiklusjärelevalvesüsteem, koos politsei ja transpordiametiga.

“Automaatsete liiklusjärelevalvesüsteemide paigaldamine ja kasutamine toimub kolmepoolse koostööna. Omavalitsus soetab ja haldab järelevalvesüsteemi, transpordiamet haldab automaatse liiklusjärelevalve süsteemi andmekogu ja edastab andmed politseile ning PPA viib läbi menetluse,” ütles Jaani. Pool trahvirahast laekub omavalitsuse eelarvesse.

Senised trahvid ei mõju

“Trahvirahaga saaksid omavalitsused katta seadmete soetus- ja halduskulud ning suunata seda ka liikluskeskkonna ohutuse tagamisse,” ütles Jaani. Ta märkis ka, et praegused hoiatustrahvi määrad on kehtinud muutmata kujul 2009. aastast. Selle ajaga on keskmine kuupalk, palga alammäär ning elatustase oluliselt tõusnud.

“On selge, et kui trahvi eesmärk on mõjutada inimese käitumist, siis praegused trahvimäärad ei täida enam oma eesmärki. Mõneti näitab seda ka korduvrikkumiste arv ning asjaolu, et rikkumiste üldarv aja jooksul ei vähe,” nentis Jaani.

Näiteks katsetas politsei kihutamise vähendamist 2019. aastal uut lahendust, kus lubatud sõidukiiruse ületajad said rahatrahvi asemel valida rahunemispeatuse.

“Selle lahenduse kohta algatatud seadusemuudatus jõustus käesoleva aasta suvel ja see on lisandunud täiendava mõjutusmeetmena,” ütles Jaani. Seaduse jõustumine on hetkel kavandatud 2022. aasta 1. märtsiks.

Appi tuleb maksuamet

Lisaks nähakse ette muudatused väärteomenetluse seadustikus ja maksukorralduse seaduses
et luua maksu- ja tolliametile tõhusamad võimalused neid lühimenetluse trahve sisse nõuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.