Uus Toyota Tundra proovib Ameerikas raputada hiigelpikapite konkurentsi

Veoautolikule olemusele vaatamata on Tundra sisustus pigem sõiduautolik ning soovi korral kaetud kas või leekivpunase nahaga. Fotod: Toyota

USA rahvaautodest hiidpikapite turul on Toyota Tundra siiani olnud sabassörkija. 15 aastat vastu pidanud eelkäija asemele ilmuvat mudelit on aga uuendatud nii põhjalikult, et sel on lootust astuda välja suurte tegijate varjust.

Konkurentide omast janusem 5,7-liitrine V-8, vede­lavõitu raam, tagasilla põrutav lehtvedrustus – kõik see kadus ajaloo prügikasti, kui Toyota ehitas järeltulija USA ostjate lemmikautode ehk suurte pikapite klassis 15 aastat eluõigust nõutanud senisele Tundrale.

Fordi, RAM-i ja Chevrolet’ pikapi­te müügiedu on Toyota oma USA-s ületanud siiani mitu korda ehk nende vastu minnes polnud mõtet hakata uue mudeliga nalja tegema. Tagavedrustus ehitatigi ümber keerdvedrudele ja hulkhoobsele sillatoestusele, raami­talad muudeti jäigemaks täispikkuses karpristlõikega ning kapoti alla tõsteti 3,4-liitrine ­biturbo-V-6.

Kaks kabiini, kolm kasti

Alumiiniumplokiga jõuallikas arendab 394 hj ja 649 Nm ja sellest on ka hübriidne versioon, millel 443 hj ja 790 Nm. Viimasel annab bensiinist saadavale energiale lisa mootori ja 10-käigulise automaatkasti vahele paigutatud mootorgeneraator (selle võimsust ei avaldata). Kuni 29 km/h suudab hübriid-Tundra sõita puhtelektriliselt. Vastavalt vajadusele ja sõiduoludele paneb või võtab mootorgeneraator elektrit nikkelmetallhüdriidakusse/-akust (288 V, mahutavus teadmata).

Tundrat hakatakse aasta lõpus müüma kaht sorti kabiiniga, mis mõlemad neljaukselised. Sõltuvalt kabiini suurusest saab veokasti pikkuseks valida 1,65, 1,95 või 2,43 meetrit (pikemaga lühem või keskmine, lühemaga keskmine või pikem kast) ning kandevõimet on parimal juhul 880 kg. Ameeriklase jaoks on kandevõimest ehk olulisemgi piduriga haagise suurim lubatud mass ning ka ses suhtes pole Toyotal vaja pilku maha lüüa – 5,4 tonni pole just klassi rekord, aga hea tulemus sellegipoolest.

Ehtne „ameeriklane“

Tundra varustusvariante on silme eest kirjuks võtvalt palju: odavamast alates SR, SR5, Limited, Platinum, 1794 ja TRD Pro. Juhiabiseadmete komplekt olevat päris esinduslik kõigil, kuid lisaraha eest saab muidugi kõike ja rohkem. Neljal kallimal on kabiin näiteks monteeritud hüdraulilistele patjadele, mis vähendavad müra ja vibratsiooni. Teatud versioonide tagasillale saab tellida nii käsitsi kui ka automaatselt seatava kõrgusega õhkvedrustuse ning kõigile ratastele teeoludega auto­­maatselt kohaneva jäikusega amortisaatorid. Veoskeemiks pakutakse taga- ja nelikvedu.

Kabiini sisustus sõltub samuti rahakoti paksusest, sest sinna saab tellida soojenduse ja jahutusega esiistmed, köetava rooli, klaaskatuse, 12,3-tollise diagonaaliga näidiku- ning 14-tollise keskekraani, juhtmevaba Apple CarPlay ja Android Auto ning terve rea igasuguseid kaameraid. Need võivad kiigata nii veokasti, auto ümber kui ka haagise külgedele. Sõidurežiimegi jätkub igaks elujuhtumiks maastikule mõelduist raske haagise vedamiseni maanteel.

Sportlik TRD Pro saab umbes 3 cm kõrgema esivedrustuse, ägedamad amortisaatorid (lisamahutiga Foxid), Falkeni maastiku­rehvid, põhjakaitsepantserid ning iluvõresse lisakaugtule.
Tundra täpsed andmed hinnast ja mõõtmetest kütusekuluni jätab Toyota esialgu enda teada, käies need välja ilmselt pikapi müügiletuleku eel jõulude paiku. Ning lõpetuseks: nime(de)le vaatamata on Toyota Tundra puhas „ameeriklane“. Pikap konstrueeriti ja kujustati Californias ja Michiganis ning seda toodetakse Texase osariigis San Antonios.

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 38, oktoober2021

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.