Uus Mercedes-Benz C-klass on nagu väiksem ja mõistlikum S-klass

Uus C-klass tuleb kohe ka universaalkerega.

Esimese Mercedes-Benzi klassikalise mudelina on uus C-klass läbinisti elektriliseks muudetud, valikusse kuuluvad nii pistikhübriidid kui ka 48-voldi tehnoloogia ja integreeritud startergeneraatoriga poolhübriidid.

Tänu efektiivsele akusüsteemile on pistikhübriidi elektriline sõiduulatus orienteerivalt 100 kilomeetrit (WLTP). Tegu on hetkel tavautode seas parima tulemusega.

Välisdisainis lisavad sportlikkust ja esinduslikkust ka lai rööbe ning 17-19-tollised valuveljed. Autoninas kasutatakse Mercedese tunnuslikku esivõret. Sõltuvalt versioonist erineb esivõre detailides, kuid selle keskel asub alati Mercedes-Benzi embleem.

Baasmudeli esivõrel on keskembleem ja pikiliistud, Avantgarde Line’i puhul on liistudel lisaks dekoratiivelemendid ning esivõret ja alumist õhuvõtuava ümbritseb kroomliist. AMG Line eristub aga teemantesivõre ning kroomembleemiga.

Sõitjateruum sarnane S-klassile

Mercedese sõnul tehti juba eelmise põlvkonna auto puhul sõitjateruumi kvaliteedis suur edasiminek ning uus C-klass astub modernses luksuses veelgi sammu edasi. Paljud detailid on üle võetud uuelt S-klassilt.

Armatuurlaud on selgelt jaotatud alumiseks ja ülemiseks pooleks. Uued ventilatsiooniavad meenutavad lennukimootoreid ning keskkonsool läheb sujuvalt üle armatuurlauaks. Sportlikkust lisab armatuurlaua fokuseerimine juhile: keskekraan on kuue kraadi võrra tema poole pööratud.

Juhi ees asub kõrgresolutsiooniga LCD ekraan, mis näib tiivaprofiiliga armatuurlaua kohal otsekui hõljuvat. Valida saab kas 10,25-tollise või 12,3-tollise ekraani.

Paljusid auto funktsioone juhitakse puutetundliku keskekraani kaudu. Selle püstiasetus on tootja sõnul eriti kasulik navigeerimisel. Ka puuteekraan näib armatuurlaua kohal hõljuvat.

Standardvarustuses on keskekraani läbimõõt 9,5 tolli. Lisavarustusena on saadaval suurem ekraan diagonaaliga 11,9 tolli.

Autole saab rohkem suulisi käske anda

Uus C-klass on nagu ka uus S-klass varustatud teise põlvkonna MBUX-iga (Mercedes-Benz User Experience). Tänu sellele on auto veelgi digitaalsem ja intelligentsem, sest nii riist- kui ka tarkvara on varasemaga võrreldes oluliselt edasi arendatud. Mugavus- ja muude funktsioonide juhtimise muudavad lihtsaks eriti terava pildiga LCD ekraanid.

Hääljuhtimine “Hey Mercedes” muutub veel interaktiivsemaks ja oskuslikumaks, õppides Mercedes me App’i ja online-teenuste abil. Lisaks saab osasid funktsioone juhtida isegi “Hey Mercedes” märksõnata. Nende hulka kuulub näiteks telefonikõnele vastamine.

“Hey Mercedes” oskab selgitada ka auto funktsioone ning oskab aidata, kui soovitakse näiteks nutitelefoni autoga ühendada või otsitakse esmaabikomplekti. “Hey Mercedes” suudab sõitjaid ka nende hääle järgi tuvastada.

MBUX Smart Home funktsiooni abil muutub C-klass paljude jaoks ka oma kodu juhtimiskeskuseks. Tänu WLANile, anduritele ja elektrimootoritele muutub kodu aina intelligentsemaks ja suhtlevamaks. Smart Home võimaldab juhtida ning kontrollida valgustust ja temperatuuri, kardinaid ning elektriseadmeid. Liikumis- ja aknaandurid teavitavad nii oodatud kui ka kutsumata külalistest.

Muusika voogedastus otse autosse

Mercedes-Benz ühendab “Online Music” teenuse abil MBUX-i peamiste muusika voogedastusplatvormidega. MBUX tagab lihtsa ligipääsu ka isiklikele kasutajakontodele.

Valikvarustusse kuulub liitreaalsusvideo (Augmented Video). Selle puhul jälgib kaamera auto ees toimuvat ning kõik liikuvad objektid kuvatakse keskekraanile. Lisaks kaamerapildile näeb ekraanilt ka virtuaalseid objekte, infot ja juhiseid.

Nende hulka kuuluvad näiteks liiklusmärgid, suunaviidad, sõiduraja vahetamise soovitused ning majanumbrid. See muudab navigeerimise palju lihtsamaks, eriti linnaliikluses.

Keskekraani all asub sõrmejäljetuvastussüsteem. See võimaldab kiiresti, mugavalt ja turvaliselt MBUXi sisse logida. Nii kaitstakse isiklikke seadeid ja infot nagu eelistused, viimatised sihtkohad, kasutamisandmetele põhinevad soovitused, kalender ja e-kirjad. Ühtlasi saavad autenditud kasutajad Mercedes me kaudu teha makseid.

Neljasilindriliste mootorite süstemaatiline elektrifitseerimine

Mootorivalikus on ainult neljasilindrilised jõuallikad.
Lisaks turbolaadimisele on nii diisel- kui ka bensiinimootoritega integreeritud startergeneraator (ISG).

Teise põlvkonna poolhübriid lisab jõudu madalatel pööretel. Lisaks suuremale võimsusele annab 48-voldise elektrisüsteemiga ISG võimaluse kasutada funktsioone nagu vabakulgemine (mootor välja lülitatud) ja energiasalvestus, mis tagab märkimisväärse kütusesäästu.

Automaatkäigukast on nüüdsest standardvarustuses. 9G-TRONIC käigukasti kohandati ISG kasutuselevõtuks. Ühes korpuses asuvad elektrimootor, jõuelektroonika ja käigukasti jahutus. Lisaks muule paranes sellega ka käigukasti efektiivsus.

Mootorite valik algab 170-hobujõulisest C180 bensiiniversioonist ning lõppeb hetkel 258-hobujõulise C300 4Matic versiooniga. Sinna vahele jääb veel viis erinevat mootorit, seal hulgas kaks diiselversiooni. Kütusekulud jäävad WLTP järgi 5,0-7,9 liitri vahemikku 100 kilomeetri kohta.

100 kilomeetrit elektrijõul

Peagi pärast esmaesitlust lisanduvad valikusse neljanda põlvkonna pistikhübriidid. Elektriline võimsus on 95 kW (129 hj) ning elektriline sõiduulatus umbes 100 kilomeetrit (WLTP). Seega kasutab C-klassi hübriid paljudes situatsioonides elektrimootorit ning võib sisepõlemismootorit rakendamata sõita mitu päeva.

Eelmise mudeliga võrreldes on aku uus asukoht toonud kaasa eelised igapäevases kasutusmugavuses: pakiruumis pole enam astet ja võimalik on läbilaadimine.

Eriti märgatav areng on tehtud universaali puhul: pakiruumi põhi on 63 mm võrra pikem, kokku nüüd 1043 mm. Pakiruumi maht kasvas 45 liitri võrra 360 liitrini ja kui universaalil tagaistmete seljatoed alla klappida, on maht lausa 1375 liitrit (+ 40 liitrit).

Tagarataste pööramine

Uue vedrustuse konstrueerimisel peeti silmas dünaamilisust, esisillas kasutatakse neljahoovalist vedrustust ja taga mitmikhoobvedrustust. Valikus on ka adaptiiv- ja sportvedrustus. Pistikhübriididel kasutatakse nii sedaani kui ka universaali puhul tagasillas alati õhkvedrustust.

Uus C-klass on tänu lisavarustusena pakutavatele pööravatele tagaratastele ja kiiremale roolile eriti elava juhitavusega ning suurel kiirusel stabiilsem. Tagarataste pööramisnurk on 2,5 kraadi. See vähendab pöörderingi 43 sentimeetri võrra 10,64 meetrile.

Juhiabisüsteemide areng: kolm näidet

Adaptiivne kiirushoidik Active Distance Assist DISTRONIC suudab igat tüüpi teedel – kiirteel, maanteel ja ka linnas – automaatselt hoida eelvalitud pikivahet. Uue võimalusena suudab süsteem reageerida tee ääres seisvatele sõidukitele, kui sõidetakse kiirusega kuni 100 km/h (varem 60 km/h).

Aktiivroolimine Active Steering Assist aitab juhil oma sõidurajal püsida kiiruseni kuni 210 km/h. Uus on ka sõiduraja (lisa-) tuvastamine 360° kaameraga, mis tähendab muu hulgas täpsemat roolimist kurvides ja kiirteel.

Lisaks tavaliste kiirusepiirangumärkide tuvastamisele suudab Traffic Sign Assist lugeda ka tee kohale paigaldatud märke ja ajutisi märke näiteks teetöödel. Tuvastatakse isegi ajutisi piiranguid (näiteks “saju korral”). Uued on stoppmärgi ja keelava fooritule hoiatus (osana Juhiabisüsteemide paketist).

Avariiturvalisus osas testiti üle 1000 versiooni

Väheseid mudeleid müüakse nii paljudel turgudel nagu C-klassi, mis on hetkel saadaval enam kui 100 riigis.

Arendustöö käigus testiti enam kui 1000 C-klassi versiooni: kõik keretüübid, vasak- ja parempoolse rooliga autod, hübriidid ja 4-MATIC mudelid vastavad samadele väga kõrgetele standarditele.

Lisaks on erisusi teatud varustuse osas – näiteks kuulub Euroopas müüdavate autode varustusse keskturvapadi. Tõsise külgkokkupõrke korral rakendub see juhi ja kaassõitja vahel, vähendades ohtu, et sõitjate pead kokku põrkuvad.

Varasemast tuttav Pre-Safe ohutuskontseptsioon moodustab koos uute funktsioonidega omamoodi autot ümbritseva virtuaalse ohutustsooni. Kuna külgsuunas on kere poolt pakutav kaitsevõime väiksem, liigutab süsteem (saadaval sõltuvalt varustusest) vastavalt kas juhti või kaassõitjat enne kokkupõrke toimumist ohust eemale: kohe, kui süsteem tuvastab ähvardava külgkokkupõrkeohu. Sel eesmärgil pumbatakse murdosasekundite jooksul täis istme seljatoes olevad õhkpadjad.

Uue C-klassi standardvarustusse kuuluvad LED High Performance esituled. Lisana on saadaval S-klassilt tuttavad DIGITAL LIGHT esituled. See tehnoloogia võimaldab kasutusele võtta uusi funktsioone nagu näiteks juhtjoonte või hoiatusmärkide kuvamine teele.

Mõõdud ja praktilisus

Nii C-klassi sedaan kui ka universaal on varasemast oluliselt suuremad: C-klassi pikkus on nüüd 4751 mm ja laius 1820 mm. Teljevahe kasvas 25 mm võrra 2865 millimeetrini. Tänu kasvanud mõõtmetele on nii esimeses kui ka tagumises reas sõitjatel rohkem ruumi.

Universaali pakiruum on 30 liitrit suurem kui varem, selle maht on 490 kuni 1510 liitrit. Samuti on pakiruumi katte alla jääv ruum senisest kõrgem ning pakiruumi põhi on pikem. Natuke madalam on ka laadimiskünnis.

Sedaani ja universaali esitleti 23. veebruaril üheskoos, neid saab tellida alates 30.märtsist ning müügiesindustesse jõuavad mõlemad 2021. aasta suvel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.