Uudis

Uus Toyota Land Cruiser kaotab V-8 mootori ning Euroopasse ei tule

Uus Land Cruiser 300 ei häbene kandilist kuju: pehmejoonelisi džiipe on maailmas niigi. Välismõõtmed eelkäijaga võrreldes ei muutunud. Fotod: Toyota

Toyota tähistab legendaarse Land Cruiseri 70. sünnipäeva vääriliselt, tuues välja täiesti uue mudeli. Euroopa jäetakse muljet avaldavast maastikuautost siiski ilma.

Tegu on täiesti uue mudeliga, millele omistati ka uus tehaseindeks 300 Series. See asendab senise mudeli 200 Series (2007–2021) ehk nn suure Land Cruiseri, mis meie turul kandis ka lisanime V8. Edaspidi on kapoti all vaid V-6, sealhulgas isegi diisel, kuid Eestis peab sellest toredusest suu puhtaks pühkima. Nimelt ei tooda uut Land Cruiserit üldse Euroopasse, nähtavasti siinsete regulatsioonide tõttu. Muudel turgudel algab müük juba suvel.

1951. aastast saadik ehk viimase 70 aasta vältel on Toyota müünud rohkem kui kümme miljonit Land Cruiseri nimelist autot. Kuigi nüüdsest tuliuus, jääb ka Land Cruiser 300 peamistes punktides traditsioonidele truuks: tegu on tõelise maastikuautoga, mis sõidutab inimesi uskumatutesse kohtadesse ja toob nad sealt ka mugavalt tagasi.

Eelkäijast kergem

Kasutusele võetakse uus platvorm GA-F, mis kujutab endast raamiga integreeritud kandekeret. Ammugi tuntud lahendus aitab luua jäiga kandmiku, mis kulub teadupärast just ehtsale maastikuautole vägagi marjaks. Siiski suudeti tänu uutele tehnoloogiatele alandada auto raskuskeset ning vähendada märkimisväärselt massi: tervikuna olevat uus Land Cruiser senisest 200 kg võrra kergem.

Kuigi nime poolest maastikuauto, pöörati samavõrd tähelepanu teesõiduomadustele ning juhitavuskergusele. Uus vedrustus kannab nime E-KDSS ja tähendab stabilisaatorvarbu, mis on piltlikult öeldes lahtiühendatavad. Sedasi pikeneb konarustel-maastikul sõites vedrustuse käik ja rattad säilitavad pinnasega kokkupuute. Aktiveeritud stabilisaatorvarbade puhul paranevad aga sõiduomadused maanteel, sest auto kaldub kurvides vähem. Nii oli ka eelmise Land Cruiser V8 puhul, ent sedapuhku on uudiseks eesmise ja tagumise stabilisaatorvarva sõltumatus teineteisest: üks võib olla ühendatud, kui teine on lahti ühendatud, ja vastupidi.

V-6-biturbo-mootorid

Mootorivalikus on keeratud täiesti uus lehekülg ning erinevalt enamikust teistest Toyotatest pole unustatud ka diislisõpru. Uus diiselmootor on 3,3-liitrine V-6-biturbo, mis arendab soliidsed 310 hj ja 700 Nm. 3,5-liitrine bensiinimootor on samuti V-6-biturbo, mis annab välja 415 hj ja 650 Nm. Mõlemad ühendatakse uue kümnekäigulise automaatkastiga, tagades eelkäijaga võrreldes umbes kümneprotsendilise kütusesäästu.

Jõuülekandes jätkab Land Cruiser endiselt kõige karmima riistvaraga, mis sõiduautodele pakutakse. See tähendab nii aeglustit kui ka roomikkäiku, mis raskel pinnasel sujuvalt edasi aitab. Juhile kuvatakse teepinnast reaalajas pilti, ühtlasi infot rataste asendist. Pardaarvuti oskab pinnase omadusi ise hinnata ning valib selle alusel hetkel sobivaima sõidurežiimi.

Väliselt tehti Land Cruiser 300 sama pikk ja lai kui eelkäija, ühtlasi identse teljevahe ning peale- ja mahasõidunurkadega. Euroopas jätkab Toyota džiipide lilupaevana Highlander (hind al. 45 000 eurost).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.