Uudis

Väikemootorites kasutatav bensiin ei pea enam biokomponenti sisaldama

Keskkonnaminister Rene Kokk muutis vedelkütuste keskkonnanõuete määrust, mis võimaldab edaspidi turustada väikemootorites kasutatavat bensiini biokomponendivabalt ning loob tarnijatele lisavõimalusi keskkonnaeesmärkide täitmiseks.

Määrusega lõpeb vedelkütuse seaduse põhjustatud ebamõistlik olukord, et väikemootorites nagu näiteks muruniidukites ja hekitrimmerites kasutatavates eribensiinides peab sisalduma biokütus, teatas keskkonnaministeerium.

Väikemootorid ei talu etanoolisisaldusega kütuseid, sest etanool hakkab vett siduma ning võib põhjustada mootoririkkeid. Lisaks on etanoolil söövitav toime kummitihenditele, membraanidele ja kütusevoolikutele.

Biolisandivaba väiketehnikakütus on liiga kallis, et seda autodes kasutada

Oluline ongi täpsustada, et siinkohal ei peeta silmas tavabensiine nagu E95, vaid eribensiine.

“Keskkonnaministeeriumile meeldiks väga, kui alkülaatbensiini kasutataks ka mujal kui väikemootorites, sest tegemist on väga puhta bensiiniga, mille põlemise tulemusel ei teki olefiine ega aromaatseid ühendeid. Samas on alkülaatbensiin tavabensiinist vähemalt 60-70% kallim ja seetõttu tema kasutamine mujal on vähetõenäoline,” ütles keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialist Heiko Heitur

Määruse muudatus loob kütuse tarnijatele võimaluse turustada puhast parafiinset diislikütust (HVO), etanoolkütust E85 ja diislikütust B30. Parafiinne diislikütus on 100-protsendiliselt taastuv biokütus, mida on võimalik segada diislikütuse hulka. Etanoolkütus E85 võib sisaldada kuni 85 mahuprotsenti bioetanooli ning diislikütus B30 võib sisaldada 24-30 mahuprotsenti biodiislikütust. Kõrgemate biokomponentide sisaldusega kütuste keskkonnanõuded loovad eelduse selliste kütuste müügiks.

Erinevate kütuste müügile lubamine aitab eesmärke paremini ellu viia

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialisti Heiko Heituri sõnul aitavad muudatused kütuse tarnijatel saavutada kütuse kvaliteedi ja taastuvenergia direktiivides toodud eesmärke kulutõhusamalt ja paindlikumalt.

“Loomulikult tuleb ka kütuse tarnijatel leida selliste kütuste kasutajad, E85 kütus oli rohkem kui kümme aastat tanklates müügil ja oleme veendunud, et kliente on võimalik leida ka nüüd. Peame oluliseks, et jõuaksime esimesel võimalusel nii ettevõtjate kui teiste riigiasutustega kokkuleppele, millistel tingimustel selliseid segusid on võimalik otse paakautodesse valmistada,” märkis Heitur.

Talvel võib teatud kohtades kasutada ka suvist kütust

Määruse muudetuse tulemusena on võimalik ka katelseadmetes, siseveelaevadel, rongides ja teistes sõidukites või mootorites, kus diiselkütuse külmakindlus ei ole vajalik, kasutada talvisel perioodil suvistele nõuetele vastavat diislikütust. “Kuna suvine diislikütus on talvisest diislikütusest odavam, siis võimaldab see teatud tarbijaskonnal saada odavamat diislikütust,” ütles Heitur.

Muudatused jõustuvad 16. augustil.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.