Uudis

Välismaalased proovivad võltsitud juhilubasid Eestis pärislubade vastu vahetada

Foto: Erik Prozes, Postimees / Scanpix Baltics

2017. aastal vahetas enda välisriigi juhiloa Eesti juhiloa vastu 1452 inimest, kuid maanteeameti aastaraamatus märgitakse, et amet avastas läbi aegade kõige rohkem välisriikide juhilubade võltsinguid, kokku 13.

Kahtlusi välisriigi juhilubade ehtsuse osas tekkis enamatel kordadel, kuid kõik ei leidnud kinnitust. Võltsingute tuvastamisel olid maanteeametile abiks PPA dokumendieksperdid.

Kolmel korral prooviti vahetada võltsitud Nigeeria juhiluba ja sama arv kordi Sierra Leone juhiluba, Ukraina juhiluba kahel korral, lisaks veel Kongo DV, Ühendkuningriigi, Dominikaani, Bulgaaria ja Bangladeshi juhiluba.

“Võltsimisjuhtumite kiiremale avastamisele aitas oluliselt kaasa see, et alates maikuust saavad klienditeenindajad teha äriabipöördumise. Pöördumistele vastavad osakondade antud valdkonna spetsialistid. Välisriigi juhiloa vahetamisega seotud küsimusi lahendab eksamiosakond,” sõnatakse raamatus.

Võltsitud juhiloa omanikud kasutavad maanteeametis üldjuhul sarnast skeemi. Inimene tuleb büroosse katsetama, kas tema juhiluba saaks vahetada. Teenindaja selgitab juhiloa vahetamise tingimusi ja ühtlasi uurib esitatud juhiluba selle kuuluvuse, kehtivuse ja ehtsuse tuvastamiseks.

Kahtluse korral tehakse juhiloast skanneriga pildid ja edastatakse eksamiosakonnale. Isikult võetakse kontaktandmed ja selgitatakse juhiloa kehtivuse täiendava kontrollimise vajadust. Isik kutsutakse tagasi, kui asjaolud on selgeks tehtud.

13 juhtumist viiel korral on isik jätnud büroosse tagasi kutsumisele reageerimata, ilmselt aimates, et tema pettus on avastatud. See aga ei tähenda, et asi sinnapaika jäetakse.

Kõikide juhtumite korral, kui juhiloa ehtsuse osas on kahtlus püsima jäänud, kuid juhiloa omanikku pole õnnestunud teistkordselt büroosse kutsuda, antakse info edasi politseile.

Politsei otsib isiku üles ja algatab menetluse.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.