Uudis

Värske autojuht: ärge tulge oma oskusi linnatänavale või maanteele demonstreerima

Ummik Tallinnas Haabersti ringristmikul. Foto: PM/Scanpix Baltics

Sel nädalal möödub mul juhilubade kättesaamisest kaks kuud. Paar nädalat pärast lubade tegemist soetasin auto ning olen nüüd pea iga päev sellega sõitnud. Kui enne lubade tegemist hindasin autojuhte vaid läbi jalakäija pilgu, siis nüüd on mul kogemus ka autojuhina.

Tunnistan, et päris mitmed asjad, mis mind varem autojuhtide puhul häirisid, ei tee seda enam. Saan aru, et vähesel määral piirkiiruse ületamine möödasõidu puhul on okei ning mõnikord peab ka signaali laskma. Aga on ka mitmeid asju, mille suhtes ei ole ma meelt muutnud või on mind isegi rohkem hakanud häirima.

Minge sõitke end surnuks ilma mind puutumata

Jätame kõrvale asulas piirkiiruse ületamise kuni 10km/h. Mille pärast on teil vaja maanteel tallata spidomeeter 130+km/h peale? Miks te peate liikluseks avatud teedel niimoodi kihutama? Väga tore, et olete endale suutnud soetada auto, mis on nii võimas, et kiirendab nullist sajani kiiremini, kui ma suudan oma auto käivitada ning käigu sisse lülitada. Eestis on päris mitu ringirada, kus te saate oma oskused proovile panna.

Eeldatavasti ületate kiirust ajanappuse tõttu. Veel möödunud nädalavahetusel juhtus minuga seik, mille puhul oleks pardakaamera õigustatud olnud. Keila poolt Tallinna sõites tuleb ette paar lõiku, kus peab kiiruse võtma hetkeks 70 km/h ning sealt omakorda 50 km/h peale. Kaassõitjate tervisele mõeldes olin seadusekuulekas ja tegin nagu märgid käskisid. Sel hetkel tuhises minust mööda kaks autot. Möödasõidu tegemiseks kasutasid nad parempoolset sõidurada, mis oli mõeldud maanteelt mahasõiduks.

Pea kümme minutit hiljem, Männikult linna jõudes, kohtusin mõlema autoga esimese foori taga. Milline ajaline võit neil juhtidel oli? Täiesti olematu.

Jätkasime kolmekesi sõitu mööda Männiku teed. Üks juhtidest keeras ühel hetkel kõrvaltänavale ära ning teisel olin ma pepus kinni. Meie mõlema teekond viis Järve keskusesse, kus mina sain temast esimesena pargitud ning suunduda sisseoste tegema. See on väga ilmekas näide sellest, et kiirustamisel ei ole mõtet.

Ärge sõeluge, sõitke püsivalt ja kasutage suunatuld

Lisaks maanteel sooritatud ebavajalikele möödasõitudele, tehakse neid pidevalt ka asulates. Saan aru, et neid on aeg-ajalt vaja teha aga pidev sõelumine on ajuvaba ning ohtlik. Kui sul on tõesti kiire, siis soorita möödasõit ohutult ning jätka sõitu sama kiirusega, millega möödasõidu sooritasid, mitte ära aeglusta.

Eelistan maanteel ning isegi teatud asulasisestel teedel kasutada püsikiirusehoidjat, mille puhul on kohe näha teiste juhtide kärsitus ning vastupidamatus. Isegi, kui ma seda ei kasutaks, on üht kindlat kiirust väga lihtne hoida, kahjuks ei saa sellega enamik juhte hakkama. Miks te nii teete?

Ja siis muidugi suunatulede mittenäitamine. Minu musta nimekirja jõuavad automaatselt need autojuhid, kes ei näita suunatuld ristmikul, eriti just ringristmikul. Kui ringilt mahasõitu sooritav autojuht ei näita õigel hetkel suunatuld, siis aeglustab see üldist liiklust kuna teised juhid peavad ringile suundumisel kiirust märgatavalt vähendama. Kui sa ei kasuta suunatuld, siis kuidas ma tean, mida sa järgmiseks teed või kuhu sa sõidad?

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.