Konkurentsiameti sõnul peab Elektrilevi värkselt omandatud ELMO taristu müüma ja sellega kaasneb trahv

Foto: Tarmo Tähepõld

Elektrilevi on sunnitud hiljuti enampakkumisel omandatud ELMO laadijate võrgustiku järgmisel aastal maha müüma, seda hoolimata sellest, et enampakkumise üheks tingimuseks oli, et võitja ei tohi taristut esimese viie aasta jooksul müüa.

Ülemöödunud aastal otsustas riik elektromobiilsuse programmi ELMO erastada. Protsessi alustati ELMO kaheks jagamisega ja osadena müümisega. Esimesena müüdi maha ELMO Rent ehk elektriautode renditeenus koos selle juurde kuuluva masinapargiga.

Eelmise aasta suvel korraldati enampakkumine ELMO kiirlaadijate osas. Enampakkumisel osales kaks ettevõtet ning võitjaks kuulutati samuti riigile kuuluv Elektrilevi, mis muide ei teinud rahaliselt kõige kõrgemat pakkumist.

Järgnes kohtuvaidlus, mis päädis positiivse otsusega Elektrilevi jaoks. Eelmisest reedest ehk 22. novembrist kuulub ELMO taristu Elektrilevile. Elektrilevi kahjuks saavad nad taristut omada vaid üürikest aega, kuna on sunnitud selle järgmisel aastal maha müüma.

Elektrilevi ei tohi omada, arendada, hallata ega käitada elektriautode laadimispunkte

Kurioosne juhus on tingitud Euroopa Liidu (EL) direktiivist, mis muudab senist elektrituruseadust ning ütleb, et jaotusvõrguettevõtted, milleks Elektrilevi on, ei tohi omada, arendada, hallata ega käitada elektrisõidukite laadimispunkte.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) transpordi arengu ja investeeringute osakonna juhataja Indrek Gailani kinnitusel võetakse direktiiv Eestis üle hiljemalt järgmise aasta lõpuks.

Kuna direktiivi sisu on juba paigas ja võeti vastu tänavu suvel, siis ei ole mitte mingit võimalust, et sealt võetakse välja artikkel 33, mis antud teemat puudutab. Konkurentsiamet kinnitab, et seaduse rakendamise järgselt peab Elektrilevi ELMO taristu müüki paiskama. MKMi näeb samuti, et Elektrilevi peab oma äri viima direktiiviga kooskõlla.

See aga läheb otsesesse vastuollu MKMi korraldatud enampakkumise tingimustega, mis ei luba ELMOt esimese viie aasta jooksul müüa. Siin on aga seadus enampakkumisest üle ehk Elektrilevil on seadusest tulenev kohustus ELMO müümiseks.

Sellest tulenevalt rakendub Gailani kinnitusel lepingutrahv, mis on 10% tehingu summalt ehk ligikaudu 30 000 eurot. MKMi ametniku sõnul oli lepingu üheks tingimuseks ka see, et võitja peab taristut edasi arendama ehk Elektrilevi saaks trahvi ka juhul, kui nad otsustavad, et enne seaduse jõustumist ei arenda nad ELMO taristut.

Kui ELMO taristut ei soovi keegi Elektrilevilt ära osta, siis nad ei pea trahvi maksma.

Kõnealust direktiivi hakati valmistama ette juba 2016. aastal, kuid Gailani sõnul sai selle lõplik sõnastus paika tänavu juunis ehk aasta varem toimunud enampakkumisel ei olnud MKMil kohustust pakkumise tingimustes tuua välja, et võib-olla muudab peagi rakendub ELi direktiiv, mis seab jaotusvõrguettevõtetele taristu osas piiranguid.

Ajal, mil ELMO taristu üle käisid kohtuvaidlused oli aga Gailani kinnitusel MKM sellega kursis ning teatas sellest ka Elektrilevi ja ettevõte sai sellega oma edasistes otsustes ning äritegevustes arvestada. Tema sõnul oli Elektrilevil sel hetkel veel võimalus oma pakkumisest loobuda.

Konkurentsiamet: Elektrilevi tohib laadijad omada vaid enda tarbeks või juhul, kui keegi ei soovi seda osta

Kuigi MKMi ametniku sõnul peab Elektrilevi ELMOst ning teistest elektriautode laadijatest loobuma järgmisel aastal, siis konkurentsiameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits märkis, et eeldatavasti võetakse direktiiv Eesti seadusandlusesse üle ülejärgmise aasta alguseks.

Täpsest kuupäevast hoolimata on ka konkurentsiamet kindel, et Elektrilevi peab ELMO müüki panema.

Uulitsa sõnul on direktiiv väga selge ja konkreetne ning lubab Elektrilevil elektriautode laadimistaristut omada vaid oma tarbeks või kui keegi ei ole pakkumisel soovinud Elektrilevilt taristut ära osta.

“Senikaua, kui laadimistaristu on Elektrilevi hallata, tuleb vastavalt direktiivi artikkel 33 punktile 4 vastav hange läbi viia iga viie aasta tagant,” ütles Uulits.

Direktiiv seab piiranguid jaotusvõrguettevõtetele ehk Elektrilevile, kuid mitte selle omanikule Eesti Energiale. Konkurentsiameti kinnitusel on aga direktiivis sarnase stsenaariumiga arvestatud ning selle kohaselt ei tohi jaotusvõrguettevõtja laadimispunkte käitades oma sidusettevõtjaid kuidagi eelistada.

Uulitsa kinnitusel ei tohi Elektrilevi ELMOt hankemenetluse väliselt Eesti Energiale müüa, anda, kinkida ega kuidagi teisiti juriidiliselt liigutada. Eesti Energia aga võib avatud hankel osaleda.

Kuigi direktiiv on töös olnud pikalt ning ministeerium on selle võimalikust sisust olnud teadlik pikalt ei olnud konkurentsiameti kinnitusel MKM enne direktiivi kehtimist kohustatud sellega arvestama.

Konkurentsiameti kõneisiku sõnul ei olnud MKMil ELMO enampakkumise ajal samuti kohustust ametiga suhtlemiseks.

Elektrilevi kinnitusel ei muuda see nende plaane

Elektrilevi elektritranspordi juhi Marko Viidingu kinnitusel pole elektriautode omanikel põhjust muretsemiseks, kuna firma jätkab vastavalt varasemalt paika pandud plaanidele elektriautode laadimistaristu ja elektritranspordi arendamist tervikuna. Samas ütleb ta sedagi, et lõplikke järeldusi ei saa veel teha.

“Kuna kõnealune Euroopa direktiiv on veel ka tuleva aasta jooksul liikmesriikides kohalikku seadusandlusesse üle võtmisel, ei saa jaotusvõrguettevõtjate ja elektriautode laadimistaristu tuleviku ühisosa osas lõplikke järeldusi teha enne selle protsessi lõppu,” ütles Viiding.

Siinjuures jääb Viiding lõplike järelduste tegemine veidi selgusetuks, kuna MKMi ja konkurentsiameti kinnitusel on 100% kindel, et direktiiv võetakse sellisel kujul Eesti seadusandlusesse üle ning Elektrilevi on kohustatud ELMO avalikule pakkumisele panemiseks.

Viiding kinnitab veel sedagi, et Elektrilevi jätkab tööd selle nimel, et Eesti elektriautode võrgustik jõudsalt arenema hakkaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.