Uudis

Video: Toyota ehitas Suprast isejuhtiva driftiauto, millel on oluline tagamõte

Foto: Toyota

Autonoomne driftimine, mida kontrollivad auto enda juhiabisüsteemid tundub utoopiline, aga Toyota on sellega hakkama saanud. Tegemist on enamat kui niisama trikiga YouTube’i video jaoks, kuna auto ohjeldamine, kui pidavuse piir on ületatud, on oluline turvalisuse jaoks.

Toyota uurimisinstituut (Toyota Research Institute – TRI) soovib uue tehnoloogiaga tõsta autode turvalisust, mitte juhte asendades, vaid neid kriitilisemates olukordades aidates. Uus Nonlinear Model Predictive Control tehnoloogia suudab autot kontrollida ka siis, kui rehvide pidavus kadunud on.

Eksperiment läbiti edukalt koostöös Jaapani tuuningfirmaga GReddy ja driftija Ken Gushiga. TRI eesmärk on saavutada sama täpne auto kontroll nagu professionaalsetel driftijatel ja pakkuda seda võimalust ka tavakasutajatele.

Amatöörist auto abiga profiks

“Kui libedale teele sattuvad ootamatud takistused, võivad professionaalsed autojuhid vältida seda nii, et auto on kontrollitud külglibisemises, kuid enamus autojuhte pole professionaalsed võidusõitjad,” sõnas TRI teadlane Jonathan Goh.

Demonstratsiooniks ongi Toyota valmis saanud Supra sportautoga, mis suudab driftida ümber takistuse. Käsipiduri tõmbamine ja sujuvalt drifti läbimine toimub täielikult ilma inimese sekkumiseta.

Muidugi ei tea, kas ja kui täpselt on antud sõidutrajektoor süsteemidesse sisse programmeeritud ja kui palju sellest on tõesti hetkes välja arvutatud sõit ja auto kontroll. Sellegipoolest on tegemist märkimisväärse saavutusega auto juhiabide vallas. Vaata videot ise driftivast Toyota Suprast siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.