Volkswageni elektriauto purustas kõik Pikes Peak mäkketõusurekordid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mäkketõusu võistlus nõuab autodelt kõike – väga palju võimsust, ülimat juhitavust ning aerodünaamikat, mis võimaldaks kurve võtta kiiresti ja samas mitte üle ääre alla kukkuda.

Kuulsaim neist tõusudest on Ameerikas asuv Pikes Peak’i 19,99 km pikkune ja 156 kurviga rada, keskmise tõusunurgaga 7,2 kraadi. Igal aastal üritavad hullumeelsed sõita mäkke võimalikult kiiresti. Võistlusklasse on palju aga kõige tähtsam on ikkagi üldvõit. Kuna tehnilisi piiranguid peaaegu ei ole, siis on inseneridel vabad käed.

Sel aastal pani Volkswagen välja kõik, mis neil saada on, et koju tuua võit ja kõigi aegade rekord. Sealhulgas tegid nad riskantse valiku ja läksid välja elektrisõidukiga I.D. R. Nagu teada, siis elektriauto puhul on üks suuremaid takistusi võimsuse välja andmine pikema aja jooksul, mitte ainult ühel kiirendusel.

Vaid natuke üle ühe tonni kaaluval autol on kaks elektrimootorit ning neljarattavedu. Võimsust on 630 hobujõu jagu ning 0-100 km/h tuleb 2,25 sekundiga. Loomulikult kaasneb autoga ka tohutu aerodünaamiline inseneritöö.

Maksimaalne survejõud ja võimsus tagavad parima võimaliku jõudluse. Rekordkatse jaoks optimaalse energiakulu ja jõudluse täpseks välja arvutamiseks kasutas Volkswagen simulaatorit. Aerodünaamiliselt oli peaeesmärgiks leevendada Pikes Peak’i hõreda õhu poolt põhjustatud nõrgenemisjõu kadu.

Arendama pidi ka laadimistehnoloogiat, mille eesmärgiks oli auto laadimine nii kiiresti ning nii minimaalse keskkonnamõjuga kui võimalik. Ajaline eesmärk tulenes võistlusmäärusest, mille järgi peab võistluse peatamise korral saama auto täielikult laetud 20 minuti jooksul. Laadimiseks vajalikku elektrit pakkusid Pikes Peak’i jalamil asuvad generaatorid. Kütusena kasutati biodiisli tootmise kõrvalsaadust glütserooli, mis põleb praktiliselt ilma kahjulikke heitgaase või jääke eraldamata.

Senine üldine rekord kuulus Sebastien Loebile ajaga 8.13,878, mille ta sõitis Peugeot 208 põhjal ehitatud mäkketõusuautoga aastal 2013. Kiireim aeg elektriautode arvestuses oli 8.57,118 ja sõidetud 2016. aastal Rhys Milleni poolt.

Kuigi ilmastikuolud olid võistluspäeval pilves ja udused, tuli Volkswagen ja purustas kõik eelnevad rekordid ajaga 7.57,148. Justnimelt, rekord mitte ei murtud sajandike või kümnendikega vaid 16 sekundiga. Sisepõlemismootoritel läks just väga palju raskemaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.