Uudis

Vormeliga rallile ehk kas ka sina ei suuda kaheni loendada?

Karl-Eduard Salumäe (foto: Marko Saarm / Sakala)

Kujutage ette, et Jüri Jaansonit oleks kõik need aastad ikka ja jälle aerutajaks nimetatud. Absurd, eks – Jaanson on ju sõudja!

Isegi spordikauge inimene pole enamasti nõnda küüniline, et ei suvatseks aerutamisel ja sõudmisel vahet teha. Olgugi et neil kahel spordialal on ilmseid sarnasusi. Kui üks on üks ja teine on teine ning neid on võimalik lihtsasti eristada, siis miks peakski keegi ennast niisama lolliks tegema. Loogiline, kas pole?

No vot. Aga mis atakk eestlasi siis tabab, kui nad sõna “ralli” kasutavad? Ja miks siinmail justnagu ei tahetagi selle mõiste väärkasutamisest lahti saada?

Nagu isa, nõnda poeg. Kümme aastat tagasi kirjutas üks Eesti suurtest lehtedest, et endine rallisõitja Toivo Asmer sai neljanda tütre. Ja hiljuti kirjutas seesama väljaanne rallisõitja Marko Asmeri eraelulisest seigast.

Oeh. No kust otsast Asmerid … Mis ajast vormelitega … Kuidas ikkagi ei suudeta …

Marko Asmer 2007. aastal Hispaanias Jerezi ringrajal F1-autoga sõitmas. (foto: Liis Treimann / Postimees)

Kuulge, päriselt ka – ei ole raske! Kohe üldse mitte. Rallil ja ringrajasõidul vahet teha, see tähendab.

Õigupoolest on suutmatus neid kahte mootorispordiala eristada vabandatav üksnes nende inimeste puhul, kes ei ole võimelised eristama metsateed ringrajast, ning kes ei suuda kaheni loendada. Rohkem polegi vaja, et mitte nimetada Eesti ringrajasõitjaid – liiati veel kunagisi vormelipiloote – rallimeesteks.

Ringrajasõitjad kihutavad, üllatus küll, ringrajal. Rallisõitjad kihutavad liikluseks suletud teedel (tõsi, mõni kiiruskatse võib toimuda vähemalt osaliselt ka ringrajal). Ringrajasõitjad stardivad korraga vastavalt ajasõidus ehk kvalifikatsioonis välja sõidetud järjekorrale ning püüavad üksteisest mööda sõita. Rallisõitjad lähevad kiiruskatsele ühekaupa ja võistlevad aja peale. Ringrajasõitja tuiskab ring ringi järel mööda peensusteni tuttavat rada, olles autos üksi. Punktist A punkti B sõitvat rallipilooti aitab kaardilugeja, kes ütleb talle, milline kurv ees ootab. Toivo ja Marko Asmer – ringrada. Markko Märtin ja Ott Tänak – ralli.

Markko Märtin 2005. aasta Küprose rallil Peugeot 307 WRC roolis. (foto: Leonid Mamchenkov / Wikipedia)

Aga miks siis on ikkagi nii, et Google tõlgib mõnd välismaist vormeliässa guugeldades tema elukutse automaatselt rallisõitjaks? Ja miks on YouTube’is kõikvõimalikke võidusõidumänge koondava teema nimi meiekeeli „rallimängud”? Rääkimata sellest, et isegi ühes nüüdseks juba kõige kaduviku teed läinud eestikeelses autoajakirjas ei suudetud algul ralli- ja ringrajasõidul vahet teha.

Oimaivõi!

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.