Eesti vormelisõitja: Tesla 1,9-sekundiline kiirendus sõltub rehvidest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Vormelisõitja Sten Pentuse sõnul on Tesla Roadsteri 1,9-sekundiline kiirendus nullist saja kilomeetrini tunnis võimalik, kuid selleks peavad olema väga head tingimused.

Kiirenduses ei kahtle ka suurt autoparki omav Raivo Hein, kes suviti sõidab mööda Eestimaad ringi maailma ühe võimsaima muskelautoga Dodge Challenger SRT Hellcat.

Pentus: mida aku sellise kiirendamise peale teeb?

“1,9-sekundiline kiirendus on tõenäoline,” hindas Pentus Geeniuse autoportaalile antud kommentaaris.” Pigem oleneb, kui palju rehvidest välja pigistatakse. Rehvide haakuvus ja teetingimused peaksid olema suhteliselt head. Varem räägiti kiirendusest alla kolme sekundi. See on paljude autode puhul saavutatud mustrita spetsiaalrehvide ja tagaveoga. Ma ei näe ühtegi põhjust, miks ei peaks seda nelikveolisega saavutama,” ütles Pentus.

Vormelisõitja sõnul on iseasi selles, et millised rehvid autole alla panna. Rehvi segust sõltub haakumine ja rehvi laiusest puutepinna suurus. Oluline on ka see, et rehv kestaks ja ei sulaks all ära. Ringradadel Teslasi sõitmas näinud Pentus tõdes, et praegu nad üle paari ringi vastu ei pea, kuid eeldab, et Roadsteri puhul on tootja juba ka sellele mõelnud.

“Kui jõuallikas seda võimaldab, siis on [selline kiirendus] võimalik. Mõned Teslad on jäänud jänni ka ühe ringi läbimisega. Auto lülitab end turvarežiimi peale, mis lubab teatud ajaperioodi vältel teatud arvu kiirendamisi teha. Kui autoga ringrajale minna, siis on vaja, et ta kestaks pikemalt. Ma arvan, et auto akuga tegelikult midagi ei juhtu. Kui ta koormust vastu ei pea, alles siis lülitatakse turvalisele režiimile,” täpsustas Pentus.

Autodega väga kursis olev Pentus tõi näiteks superelektriauto Rimaci, mille auto suudab ringraja ilma ühegi probleemita läbida.

Hein: elektrimootorite päralt on tulevik

Kuigi Hein ei pea end võidusõitjaks, arvab ta, et kiirendusrajal teeb Roadster Hellcatile ära. “Olles ise Tesla Model X omanik, näen elektrimootorite olemust ja potentsiaali ka tulevikus. X-ga sõites alles mõistad, kui hea on elektrikas, rääkimata kogu vidinamajandusest auto sees. Elu nagu tulevikus,” ütles Hein.

Kiirenduse osas on loogiline, et kui kohapeal liiga pikalt rehvi põletada, siis ei jää neist suurt midagi alles. “Veojõu kontrolli rakendades kestab rehv pikalt. Arvestades tänapäeva tehnoloogiaid, kus rehvide kulumine võrreldes 10 aasta tagusega on hüppeliselt paremuse poole liikunud,” leiab Hein.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.