Auto

See on Saint-Tropez Eesti moodi: suured villad, rannad ja kitsad kurvilised teed

Mõisad, (sõna)metsad ja rannakülad

Mis: Lõik, mis viib läbi Eesti tuntuimate mõisate kõige kuulsamasse rannakülasse

Kus: Tallinn-Narva maantee äärest, Viitna kõrtsist, läbi Lahemaa Käsmuni

Miks: Kitsad ja käänulised teed, mida palistavad kaunid männimetsad, uhked mõisad ja ilusad rannad. Puhas postkaarti värk. Eesti oma Saint-Tropez.

Kuidas sõita: Siin on kaardilink Viitnalt läbi mõisate ja kalurikülade Käsmusse

Millise autoga minna?

Lahtisega, muidugi, kui kliima võimaldab. Midagi klassikalist oleks ka lahe, 1930ndatest. Olge aga lahtiste lehvivate sallidega ettevaatlikud, et need rattavahele ei jääks.

Stiilset ja suurt ameeriklast soovitaks ka, aga ainult kogenud juhile, sest kohati läheb päris kitsaks. Kruiisimiskiirusel muidugi saab kenasti hakkama ka suurema autoga.

Ärge kartke halli!

Muidugi oleks tore, kui igal väljasõidul oleks garanteeritud ilus suveilm või sädelev lumi ja pakane. Seda teab aga iga kogenud eestimaalane, et kui oma reisiplaane ilma järgi teha, siis võib pigem kohe telekapuldi haarata ja auto müüki panna.

Sestap toimub meie rubriik iga ilmaga. Tuleb leida lihtsalt see õige meelestatus.

Mõisasõit muutus kohe palju ägedamaks, kui kujutasin ette, et asun filmis “November”. Halltoonid, mõisad, talurahvas, kratid, külmkingad, üks tont läheb ulgudes üle tee… Te peaaegu juba näete mõisa katusel preilit kuutõbisena kõndimas.

Täiesti rõhutav mõis

Kuna Palmse oli kenasti korda tehtud ja külastamiseks avatud juba nõukogude ajal, siis pole ilmselt Eestis inimest, kes ei oleks sinna klassiekskursiooniga või kooperatiivi väljasõidu raames sattunud. Vanem generatsioon mäletab ka filmi “Savoy ball”, mis Palmses filmitud.

Mõisaromantika oma täies hiilguses – park, kus peale pikka sõitu jalgu sirutada ning imposantne mõisahoone. Seisa lossi rõdule, imetle kõike seda ilu ja kujutle, kui mõnus võis olla siin mõisa hiilgeajal kohvi juua ja talupoegi rõhuda.

Palmse mõisa peahoone

Lisaks toimub seal ka kontserte, kursuseid ja muid üritusi. Süüa saab ka, aga nagu natuke pealinnast eemal asuvate kohtadega ikka, uurige enne järgi, kas hooaeg mõjutab ka lahtiolekuaegu.

Viinakeldri võlu ja valu

Kui Palmse on rohkem sära ja hiilguse poolest tuntud, siis Sagadi mõis ise ütleb enda kohta kodulehel, et mõisakompleksi peetakse sageli kõige mõisalikumaks mõisaks Eestis. Arhitektuuriliselt siis. Meie vastu ei vaidle, tõesti on kena.

Sagadi mõisa peahoone

Lisaks tavapärasele, toit ja ekskursioonid, on Sagadi mõisaga seotud ka loodusrajad ja üldiselt loodusega seotud tegevused. Samuti erinevad seikluspaketid ja üritused. Enam ei piisa sellest, et näitad mõisaproua kleiti ja ilusat peeglit. Tänapäeval tahetakse tegevusi ja aktiivset osalemist, näiteks viinakeldri võlu ja valu tundma õppimine.

Autojuhid selles paketis muidugi osaleda ei tohi või peavad siis ööbima jääma. Samas, arvestage, et nagu enamikes mõisates, pidavat ka Sagadis kummitama. Sedakorda mõisapreili vaim, kes oli tapnud end igatsusest armastatud maapoisi järele. Lihtsalt, infoks, kui sellised asjad peaks huvitama, või häirima.

Tegelikult jääb siia lähedale veel ka Vihula mõis, mis on tänapäevane mõnus spa-tüüpi ja muidu peen asutus. Kuna päevavalgust hakkas väheseks jääma, siis me sinna kohale ei sõitnud. Aga kui te planeerite omale seda marsruuti, siis tehke kübaratrikk ja külastage kõiki kolme mõisa.

Ajakirjanikele kohustuslik koht

Sagadist liigume edasi mere poole, Altja kalurikülla. Aga enne veel avastame täiesti plaanivälise installatsiooni – sõnametsa. Tegemist on sõnameistritele ja/või ajakirjanikele ja/või julgetele ütlejatele pühendatud teosega.

Kümneid puid on maitsekalt sildistatud sõnaseadmises oluliste inimeste nimedega üle kogu maailma. Kui muidu niisama mööda metsa tammumine tundub teile sisutu, siis võtke omale eesmärgiks lugeda ära kõik nimed. Saate jalutada ja targemaks ka.

Kontrollige, kas teis on aadliverd

Kui mõisarestoranid olid kinni või eelistate värsket õhku, siis siin oleks paslik teha üks piknik looduses. Metsas või rannakividel, vastavalt eelistustele. Lahemaa metsad on enamjaolt sellised hõredad ja pehmed, ei mingit võsas müttamist ja nõgeseid. Eriti talvel.

Altja kaluriküla kõrts

Kaluriküla madalad majad on hea kontrast mõisate hiilgusele. Tunnistage, te tunnete end siin miskipärast kodusemalt, kui Palmse rotundis istudes luiki toites. Kui ei, siis seisab teil ees tõsisem uurimus oma sugupuu teemadel, võite avastada ootamatult sinist verd.

Koht, kus puhkus puhkab

Lõpp-punkti, Käsmu suunas, viib tee ümber poolsaare ja läbi Võsu. Viimane on tuntud suvituskoht ja suvisel ajal võite seal teha väikese rannapuhkuse.

Rekka-, bussi- ja monstrumautode juhid peavad Lahemaal liigeldes eriti ettevaatlikud olema

Lõpetame oma sellekordse väljasõidu Käsmus, mis on üks mu lemmikkülasid Eestis. Omaaegne kapteniküla paistab silma kauni puitarhitektuuri poolest. Olid ju siin elanud meremehed keskmisest jõukamad ning said lubada oma majale ka teise korruse ja puitkaunistusi.

Kuigi nõukogude ajal oli siin puhkelaager ja muu rekreatsioon, on elanikud suutnud säilitada ja taastada omaaegse hiilguse.

Kuna Käsmu jõudsime hämaras, siis väike sohk ja suvisem pilt fotopangast. Autor: Mihkel Maripuu, Postimees / Scanpix Baltics

Broneerige omale siia ööbimine, ükskõik, mis aastaajal. Jalutage poolsaare tippu, külastage meremuuseumit, võibolla pääsete jalgsi Kuradisaarelegi. Tõstke toru hargilt maha. See on koht, kuhu rahu ja vaikus tuleb vabal ajal rahu ja vaikust nautima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.