Väljasõit

Sellelt teelt leiad Alpide minimudeli Eestis: tõusud, laskumised ja riigi tähtsaim katkine saunaaken

Vanad varemed ja Joosep Tootsi uus koolimaja

Mis: Lõik, mis viib väga erilisest lahingupaigast sinna, kus Joosep Toots “Kevades” saunaakna katki lasi.

Kus: Teelõik Laiuse ordulinnuse varemete juurest Palamusele. Ametlik pikkus on 19,5 kilomeetrit ja läbimise aeg 19 minutit, ilma peatusteta.

Miks: Kohalikku kultuurilugu tuleb tunda ja kui ühest väga ägedast kohast teise viib eriti ilus tee, siis tuleb ühe hoobiga isegi rohkem kui kaks kärbest.

Sõita on ka mõnus, sest leiab nii kitsast kurvilist metsateed kui ka Vooremaale omaseid suurejoonelisi laskumisi ning tõuse. Nagu Alpide minimudel.

Kuidas sõita: Siin on kaardilink suunal linnusevaremed-Palamuse. Piibe maantee on väga lähedal, seega Tallinn-Tartu suunal liiklejatele mugav sihtkoht.

Millise autoga minna?

Sellel teelõigul pole autol tähtsust, sest profiil on võrdlemisi tavaline ja pigem kitsas. Võtke midagi rahulikku, kuhu on mugav sisse ja välja istuda, sest peatusi on põhjust teha tihti.

Mitu dokumenteeritud lumelahingut on ajaloos peetud?

Üks kindlasti ja see toimus Laiuse ordulinnuse juures aastal 1701, kui Rootsi kuningas Karl XII korraldas kevadel oma Laiusel talvituvale sõjaväele õppused, mis seisnesid lumekindluse ehitamises ja selle sama kindluse vallutusmängus.

Linnus ise ehitati ilmselt juba 14. sajandil. Nagu Eesti ajaloos tavaks, vallutati ja tapeti selle pärast ja selle juures aastasadade jooksul hulka tublisid inimesi erinevate suurriikidevaheliste väikeste erimeelsuste käigus.

Aga ärgem laskem tujul langeda, sest kohe linnuse juures üle tee asub Otiaru paisjärv, kus on väga mõnus ujumiskoht. On ka väike rand, aga sobiv siiski kiireks värskenduseks, kui näiteks olete tulnud tohutu kuumal suvepäeval Tallinnast või Obinitsast.

Sporti võib, aga ei pea tegema

Teelõik, mis viib Laiuselt Kuremaale, eeldab rahulikku kulgemist. Pärast Laiuse kirikut suundub tee metsa vahele, mis on kitsas aga see eest kurviline. Palun, ära kihuta. Lisaks puudele on tee ääres ka sügavad orud, pühendusega jääajalt.

Spordilembene inimene leiab siit Kuremaa terviserajad. Jooksed, suusatad või vaatad, kuidas teised seda teevad ning oledki ära teeninud lõõgastava ujumise, sauna ja spaa.

Kuremaa järv ja rand on ideaalsed pikemaks rannapäevaks. Ilus liivapõhi, paadisild, natuke meelelahutust ja hamburgerit saab ka. See on nagu Pühajärve rand, aga hubasem ja kodusem.

Ootamatult palju võimalusi end märjaks teha

Aga ka see ei ole veel kõik. Kuremaa ujula on just hiljuti saanud valmis spaa laienduse, mis on väga hea lahendus, kui olete lastele lubanud, et Kuremaal läheme kindlasti ujuma, aga õues on eelduspäraselt külm, vastik ja jälk ilm.

Programm osutub ootamatult tihedaks ja veel enne, kui saate kogu kambaga vette hüpata, tuleb ära vaadata miljonivaatega Kuremaa veski. National Geographicu kollane raam kinnitab, et on pildistamist väärt objekt ja taust. Veskihoone on hooajal ka avatud.

Kuremaalt edasi viib vooremaiselt kaunis tee läbi kõrgete metsade ja ega enne Palamust polegi väga suurt vajadust peatuda. Kui just mõni seenemets teid teeääres ei eksita. Või see silt, mis teie lastele võib vägagi huvi pakkuda.

Von Lõnguse lai haare

Mäletate eelmist väljasõitu Sibulateele ja väikses Varnja külas olevat von Lõnguse teost? Tegus kunstnik on jõudnud ka Palamuse kauplusehooneni ja tegemist on minu isikliku lemmikuga. Pildist rohkem infot leiab siit.

Pildi all on kiri “sure, koer!” Sihikule võetud inimene ei ole osa teosest, vaid juhuslik mööduja.

Seda, miks on Palamuse kihelkonna kool ja seda ümbritsev oluline, ei ole ilmselt vaja selgitada. Need mõlemad inimesed, kes pole veel näinud filmi “Kevade”, lähevad nüüd poodi või videolaenutusse ja parandavad selle vea. Ühtlasi loevad läbi ka raamatu. Eesti kultuuriloo kõige olulisem kool, saun, apteek ja jõgi.

Selle jõe põhja lasti mõisapoiste parv

Tootsi koolimaja uus elu

Hetkel on koolimaja küll remondis ja sinna sisse ei pääse, aga ümbruskonnas saab jalutada ikkagi ja tuttavaid kaadreid otsida.

Saun, mille akna köstri leilivõtmise ajal Toots katki lasi

Ja ongi rohkem põhjust Palamusele tulevikus naasta, kui uus külastuskeskus ja rekonstrueeritud “Tootsi koolimaja” 2018 sügisel taas avatakse.

See on rubriik, kus me tutvustame teile ägedaid teid ja paiku Eestis, kus meie arvates peaks iga autosõber ära käima. Mõned neist pakuvad uskumatut sõidurõõmu, mõned aga hingematvaid vaateid. Mõned on eriti sirged, mõned eriti kurvilised. Mõned on sellised, kuhu pole siiamaani tohtinud üldse minna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.