Väljasõit

Kui Shakespeare oleks olnud tee-ehitaja, siis Romantiline rannatee oleks tema tippteos

Mis: Romantiline rannatee
Kus: Lääne- ja Edela-Eestis
Miks: Kohalik rahvas on õlad kokku pannud ning koostanud abistava kodulehe ja üldise kontseptsiooni, mis päästab kõik paarisuhtes olulised tähtpäevad
Kuidas sõita: Rahulikult ja hing täis armastust ning sõidurõõmu

Millise autoga minna?

Minul oli õnn seda teha Mazda MX-5 kabrioletiga. Imeline väike putukas nende teede ja selle ilmaga. Kui võimalik, rentige või laenake sõbralt ilma katuseta auto.

Samas kinnitan, et antud lõigul kõige tähtsam on see inimene teie kõrval. Sõitke rahulikult ja naudinguga, auto pole oluline.

Mida tähendab romantika?

Romantika on romantilise armastuse või muude “luuleliste” olukordade tundeline ja unistuslik läbielamine. Romantikaga seostatakse näiteks kuuvalgel ööl jalutamist ja ööbiku laulu kuulamist. (Allikas: Wikipedia)

Heldur Karmo loodud sõnad laulule “Romantika” sisaldavad fraasi: “See on romantika, mis kordumatuid hetki loob … “

Selle käsitluse kohaselt on Eestis olemas teelõik, mille läbimine on tundeline ja unistuslik kogemus, vahest isegi luuleline. Lisaks pakub ka kordumatuid hetki.

Kui nii, siis, kus on mu autovõtmed, kus on mu kitarr ja Shakespeare’i sonetid? Mu pruut ootab mind!

Kastna maastikukaitseala

Romantilise rannatee kodulehe andmetel on tegu lausa 250 km pikkuse lõiguga, mis ei piirdu vaid rannaäärsete alade või üldsegi mandriga. Seigelda saab ka sisemaale või hoopiski Kihnu saarele.

Ise ei oskaks nii ilusaid sõnu tehagi, sestap laenan need kodulehelt:

“Romantilise Rannatee romantika peidab endas laisku jalutuskäike mööda üksikuid paradiisirandu, rännakuid läbi idülliliste kalurikülade ja talumaastike, seiklusi salapärastes ning iidsetes paikades, päikselisi väljasõite piki lummavat rannikut ning hetki, mil nautida kõige kauneimaid päikeseloojanguid. Omaette võlu pakuvad matkad inimtühjas soos, lindudest rõkkavatel rannaniitudel, tervistavates luitemännikutes. Külaskäigud rõõmsameelse rannarahva juurde jätavad iga rändaja südamesse unustamatu elamuse.”

Siin on teie kingitus!

Saate aru, Eestis on selline teelõik ja teie püüate ikka veel juveeli- või tehnikapoes kohtumise aastapäevaks midagi lõpuks välja valida? Minge sinna sõitma ja kohe!

Pöörake peateelt ära

Pöörake igal võimalusel teepealt ära metsa. Kuulge, pole põhjust punastamiseks! Lihtsalt, et kuigi kaardi järgi lookleb tee peaaegu mere ääres, siis tegelikult on võimalik väga paljudes kohtades teha põikeid otse randa või sõita veelgi väiksemaid teid.

Näiteks Varbla sadam või Kastna tammed eeldavad lausa kruusateedel sõitmist. Viimaste juures asub ka vaatetorn, kust avaneb imeline vaade üle mereäärsete niitude.

Teelt kõrvale jääb ka Matsi rand, kuhu meie ei saanud minna, sest sel päeval olid ranna ja selle ümbritseva piirkonna hõivanud jahimehed oma iga-aastaseks kokkutulekuks. Suletud olid ka randa viivad maanteed. Ja noh, kes tahaks hakata jahimeeste suvepäevadel tüli norima ja õigust nõudma ning mis romantikat selles olekski.

Vesiliivaga võitlev kirik

Tõstamaal põikasime sisse kirikusse, mille arhitektuur ei olnud sugugi tavapärane. Selgus, et õnnetul kombel püstitati kirik kohale, kus on pinnases palju vesiliiva. Seetõttu on juba 18. sajandil maja külgedele ehitatud toed.

Tõstamaa kirik

Nagu sellest veel vähe oleks, siis otsustati nõukogude ajal hakata kiriku ees kaevama kanalisatsioonikraavi. Tulemuseks oli 1972. aasta jaanilaupäeval kogu kiriku esikülje kokkuvajumine, torn kaasa arvatud.

Esiseina taastasid oma entusiasmist toonane õpetaja Herman Lusikas ja organist Raimond Prentsel. Hiljem taastati väiksemal kujul ka torn.

Tule minu valevasse purjepaati

Et romantikanoodid tõsistesse teemadesse ära ei sumbuks, sõitsime edasi Munalaiu sadamasse ja kujutasime ette, kuidas purjetame valge jahiga kas Kihnu või samas lähedal asuvale Manilaiule ja mõne kohaliku kaluripere tares öömaja omale küsime.

Pere lapsed siblivad mööda õue, peremees tõstab võrke ühest hunnikust teise, kanad kaagutavad. Kuulus jäämurdmise lause ju ammu peas: “Me oleme Tallinnast ja me maksame!”

Munalaiu sadam, kust pääseb Kihnu. Eemalt paistab Manilaid.

Aga me ei purjetanud, sest polnud see päev ja kord. Aga nüüd te vähemasti teate, et selline võimalus on. Noh, kui teil on valge jaht olemas või selle rendite. Kui ei, siis mõlema saare vahel liiguvad ka romantilised liinilaevad.

Romantika ei pea olema vaid üksteisele sosinal luuletuste lugemine ja sügavalt silma vaatamine. /Priidik! Kus sa oled!? Priidik!/ 

Vähemalt sama emotsionaalne on lesida põhupakkide vahel murul ja kuulata-vaadata, kuidas Silver Sepp sisemaapurjekal seistes naelapilli ja vana suuska mängib. Nimelt oli toimumas Lindi külas igaaastane Meie Küla Pidu koos laada, kontserdite ja imelise isetehtud kamavahuga.

Silver Sepp ja tema sisemaa purjekas

Salajased poldriteed

Lindist kuni Pärnuni sõitke läbi Audru poldri hoiuala. Tee viib teid sisuliselt mööda merekallast ja poldrite vahelisi teid. Vajadusel saate ujumagi minna või linde passida. Kui need kaks luike seal kahekesi kaelad südamekujuliseks painutavad.. oh, ärge üldse hakakegi.

Audru poldrite vaheline tee

Pärnu on keelatud!

Nüüd tuleb raske koht. Kuna see on ikkagi romantiline rannatee, mis pigem võiks olla rahulik ja sulnis sõit, siis pange kogu üritus korraks pausile. Läbige hambad ristis ja silmad kinni (kaasreisijal) Pärnu ja jätkake uuesti Uulu kandis. Ei mingit Stefani pitsat, rahvamasse ega rannapromenaadi seekord.

Uulust viib teid tee läbi Tahkuranna, Häädemeeste ja Kabli peaaegu Läti piirini välja. Proovige sama, mis loo alguses soovitatud, et valige kõige mereäärsemad teed, isegi kui need on väiksed ja kruusased. Kihutada ei ole vaja ja vaated kaaluvad hilisema autopesu kulu kordades üle.

Kruusateedel sõitmise auhinnaks on sellised kohad

Ja see sõit ei tohi lõppeda sellega, et lähete koju tagasi. Pange üles telk, rentige kämping või hotellituba ja kasutage võimalust aeg maha võtta. Päikeseloojang Kabli rannas või Kosmonautika (see nimi!) puhkekeskuses on kirss tordil.

Mäletate, et pakkisite Shakespeare’i sonetid kaasa? Aeg lugema hakata. Või kitarri saatel mõned Jaan Tätte lood laulda…

Ainuke probleem on see, kuidas järgmisel tähtpäeval see kõik üle trumbata. Samas, kindlasti jäi väga palju nägemata ja võite kasvõi selle Kihnu sutsaka ära teha. Rannatee on pikk ja toidab teie romantikameeli veel aastaid.

Ükskõik, kust teie sõit algab või lõppeb, siis ööbimis- ja söögikohti tasuks vaadata läbi Rannatee kodulehe ja Facebooki. Seal on kirjas ka asetleidvad sündmused ja muud uudised.

Kohalike inimeste entusiasmi ja tahet tuleb hinnata. Ilma nendepoolse pingutuseta sõidaks paljud meist lihtsalt Pärnusse randa, jättes avastamata kogu rannaääre ilu ja vaikuse.

See on rubriik, kus me tutvustame teile ägedaid teid ja paiku Eestis, kus meie arvates peaks iga autosõber ära käima. Mõned neist pakuvad uskumatut sõidurõõmu, mõned aga hingematvaid vaateid. Mõned on eriti sirged, mõned eriti kurvilised. Mõned on sellised, kuhu pole siiamaani tohtinud üldse minna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.