Aga peaks, sest nende müüride vahele on peidetud lausa mitusada erinevat sõidukit, alates sellisest külgkorviga Urali tsiklist lõpetades BMW M1-ga, millel võimsust ei rohkem ega vähem kui 650 kilovatti. Muidugi on sellega sõitnud Eesti sportlane.
Pärast MoMut võib kasutada võimalust ja tutvuda eluga Eesti väikelinnades, selleks tuleb muidugi minna Turba bussipeatuse ja poe juurde, mis on kohaliku elu keskus.
Esmapilgul näib, et sellega Turba elu piirdubki, aga igas väiksemas kohas tasub heita pilk teadetetahvlile. Sealt selgub, et kohalik rahvas elab aktiivset seltsielu. Toimuvad kodukohvikute päevad, peetakse võrkpalli trenne, lähedalasuvas külas toimub offroadi festival, eakate festivalil esineb Kalle Sepp (või oli see Uudo Sepp? või Adeele? või Sepo Seeman?), eriti tihe on jaanipeo programm ja nii edasi.
Aga meie tee viib edasi lõuna poole. Põhimõtteliselt on siinkohal võimalik teha ka väike ring ja põrutada edasi Ristini, sealt keerata ära Virtsu suunas ja külastada Kullamaad, kus läbi Teenuse küla ja Vana-Vigala jõuda Pärnu maanteeni.
Kes aga on rohkem eesmärgile orienteeritud nagu meie, võtab Turbast sihi Nurme ja Pajaka külade peale. Selliseid Eestimaa tagahoove läbi sõites võib autojuht ainult imestada, kui lõputute kilomeetrite kaupa on meil suurepäraselt asfalteeritud maanteid. Kelle ees müts tõsta? Maanteeamet või Saksa maksumaksja ja Euroopa Liidu fondid? Aitäh igatahes.
Halinga, mis ei asu muide Tallinnas
Nii, oleme Pärnu maanteel ja siin on meie kolmas peatuspunkt. Selleks on on Tallinna Automuuseum. Just selline nimi võib ette tulla, kui lööd otsingusse sisse automuuseumi. Konks on selles, et see muuseum tegutseski tükk aega Tallinnas loomaaia kõrval, aga nüüd on kolinud Pärnumaale.
Kui MoMu on selgelt mootorispordi fookusega muuseum, siis automuuseumist saab lihtsalt suurema doosi nostalgiat möödunud aegade hiilgusest. Ja võib-olla mitte ka nii eriti säravast hiilgusest.
Juba sisse astudes tervitab külalisi hiiglaslik maanteelaev, 1959. aasta Cadillac Coupe de Ville, mis on suurem kui mõne mehe korter. Tšaikad pole tegelikult väiksemad ja ühena esimeste seas on ka see, mida president Lennart Meri kasutas oma esimese ametiautona.
Kuigi Automuuseumis on nii Ameerika, Rootsi, Itaalia autotööstuse toodangut, on põhirõhk nõukogude liidu masinatel.
See kõik tekitab vastakaid tundeid. Ühest küljest on huvitav ajalugu õppida, et millist nullkolme peeti siis nõukogude liidus “luksiks” ja millist “superluksiks”. Teisest küljest on selge, kui suure hüppe me oleme poole sajandiga teinud nii tehnikas kui ka elukorralduses, ja see on ikka rõõmustav.
Kui näiteks takso tellimiseks piisab tänapäeval paarist puudutusest telefoniekraanil, siis sellise kollase Volga tellimine oli vanasti omaette ettevõtmine. Kõigepealt lähed oma kodust välja taksopeatusse, seisad seal järjekorras, kuni saad auto, siis sõidad sellega koju ja võtad peale pereliikmed või sõbrad ning alles siis saad sõita sihtkoha poole.
Kui Halingas on otsad kokku tõmmatud, tuleb võtta suund väljasõidu lõpppunkti.
Eesti ainus tõeline ringrada
Kes tahab ennast või autot tankida, võib Pärnusse sisse sõita, aga kõige otsem on veidi enne linna paremale pöörata sealt, kus näitab silt “Audru 16”.
Auto24ringile Eestis vastast pole. Kellel on vastav sõiduk ja tahtmine, saab just siin oma sõiduki ja oskused tõelisele proovile panna.
Audru ringil saab sõita kokku neljal eri pikkuse ja kujuga trassil. Suur ring on 3,2 kilomeetrit pikk. Juures on kõik, mida ringrajasõiduks vaja ning seetõttu on rajal ka FIA Grade 4 litsents.
Rajal on teha palju. Võib näiteks rentida mõne pakutavatest tagaveolistest – valikus BMW 325 ja Toyota GT86 –, aga miks mitte ka Porsche 911 Carrera S. Kui ise rooli ei kipu, võib teha sõitu ka kõrvalistmel nn driftitaksos. Kui rada juhtub vaba olema, võib minna sõitma ka oma autoga.
Aga Audrusse tasub minna isegi täiesti spontaanselt ja kas või tribüünilt Porschede mõõduvõttu vaadata.
See on rubriik, kus me tutvustame teile ägedaid teid ja paiku Eestis, kus meie arvates peaks iga autosõber ära käima. Mõned neist pakuvad uskumatut sõidurõõmu, mõned aga hingematvaid vaateid. Mõned on eriti sirged, mõned eriti kurvilised. Mõned on sellised, kuhu pole siiamaani tohtinud üldse minna.