Väljasõit: Salajane sõjaväebaas Lahemaal, kus demagnetiseeriti allveelaevu

Foto: Ronald Liive

Mis: Hara sadam, kus asub mahajäetud allveelaevabaas

Kus: Lahemaal, Juminda poolsaare idakaldal

Miks: Huvitava ajaloo ja postapokalüptilise välimusega koht, mille olemasolust pole paljud kuulnudki

Kuidas sõita: Siin on kaardilink sadama asukohta. Tee sadamani väärib eraldi lugu, mis ilmus siin.

Nii salajane, et täielikku tõde ei tea keegi

Sedasi on öeldud Hara sadama kodulehel ajaloo rubriigis. Teada on, et baasi kasutati allveelaevade demagnetiseerimiseks.

Foto: Ronald Liive

Tegemist on keerulise tehnoloogilise protseduuriga, aga proovime paari sõnaga selgitada. Metallist laevade magneetilised omadused muutuvad mööda maailmameresid sõites maa magnetvälja tõttu tugevamaks. Seda hakati ära kasutama meremiinide arendamisel, mis reageerisid magentvälja tugevnemisele ja plahvatasid laevade lähedal.

Foto: Ronald Liive

Probleemile hakati erinevaid lahendusi välja töötama, kuid laevadele paigaldatavad demagentiseerimise seadmed olid liiga suured, kallid ja keerulised või ei andnud alati soovitud tulemusi. Seetõttu ehitati spetsiaalsed sadamad, kus seda protseduuri läbi viia. Väidetavalt on selliseid maailmas väga vähe ja üks asus Haral.

Baasi loomiseks koliti lähedalaasuvatest taludest ära mitmeid perekondi. Loo traagilisust leevendab fakt, et peredele maksti vähemalt kompensatsiooni, mis võimaldas uued elukohad soetada.

Visuaalselt haarav hüljatus

Nagu paljud teised nõukogude võimu poolt loodud rajatised, jäi ka Hara 1990ndatel tühjaks ja rüüstati peagi. Minema veeti kõik, mis vähegi rahaks sai teha ja alles jäid varemed.

Foto: Tarmo Tähepõld

Nendes varemetes peitub aga teatud võlu. Arhitektuuriliselt näeb ära, mis hooned alal asusid ja kuidas akvatoorium on ehitatud. Väga hästi võib ette kujutada, kuidas nende kaide vahele saabusid hiiglaslikud allveelaevad ja kui karm võis olla selle koha valve ja turvameetmed.

Kiirelt arenev piirkond

Sadama ala ei ole küll püssimeestega piiratud, aga selle haldamise on üle võtnud MTÜ Hara Sadam, mille eesmärgiks on tulevikus sadamaala ümberehitamine väikelaeva sadamaks. Töö käib hoogsalt ning juba on tekitatud ka hubased väiksed ööbimiskämpingud ning muu vajalik infrastruktuur. Alale pääsemiseks on vaja osta ka pilet.

Foto: Ronald Liive

Reegleid on palju, aga tulenevad tegelikult seadusest, mis tähendab, et inimeste ohutuse eest vastutab ala valdaja. Seega hoonetelt ja rajatistelt vettehüppamise (kes üldse seda tahaks teha?!) keelamine, rajatistel turnimine ja akvatooriumis ujumise keelamine on täiesti mõistetavad.

Foto: Ronald Liive

Keegi ei suuda vastutada selle eest, et vees ei oleks metallijääke või teravad kivisid. Ükski hoone seal alal pole veel läbinud renoveerimist ja kuulutatud ohutuks. Teine variant ohutust tagada, on külastajatele ala sulgeda aga sellest ei võida keegi. Seega, palun järgige kodukorda!

Foto: Ronald Liive

Aastaaegadel ei ole siin vahet

Hara sadama puhul pole vahet, millisel aastaajal seda külastada. Sügisel ja kevadel saab nautida vaateid, milles on rohkem halltoone ja igavikulisust. Jah, veidike masendab ka.

Suvel saab peale nõukaaegse monstroossuse imetlemist sõita mõnda Lahemaa randa või metsa ja vaimne tasakaal taastada.

Talvel on aga nii, nagu piltidel näha. Vähemalt ei teki mingit pahelist soovi kodukorda rikkuda ja nende majadeni ujuda, mis keset vett asuvad.

See on rubriik, kus me tutvustame teile ägedaid teid ja paiku Eestis, kus meie arvates peaks iga autosõber ära käima. Mõned neist pakuvad uskumatut sõidurõõmu, mõned aga hingematvaid vaateid. Mõned on eriti sirged, mõned eriti kurvilised. Mõned on sellised, kuhu pole siiamaani tohtinud üldse minna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.