AGT 1060 – üllatavalt mitmekülgne traktor

AGT kompaktsus ei ole abiks vaid mägisel maal, see on eeliseks näiteks ka kõnniteedel lund lükates või metsas manööverdades.Fotod: tootja / Farmest Trading

Sloveenias asuva masinatootja Agromehanika traktorimudel AGT on tuntud mägistes piirkondades, sest madala raskuskeskme ja hea haarduvuse tõttu tuleb nende võimekus välja just rasketes oludes.

Kuigi Eestis haritakse põldu enamjaolt tasasel maal, on mitmed AGT traktorid ka meil peremehe leidnud ja seda ennekõike tänu oma universaalsetele kasutusvõimalustele.

Eriti populaarsed on AGT traktorid istandustes

Traktor, millel massi 1620 kg, kõrgust koos kabiiniga 2,1 meetrit ning pikkust 3,5 meetrit, kuulub mõõtude ja massi järgi kompaktsete traktorite klassi. AGT rööbe on aga muudetav ja näiteks 7,5–16-tolliste rehvidega on traktori laius vahemikus 1266–1542 mm. Traktoril on pööravad esirattad ja pöörderaadius on vaid 3,6 meetrit.

Kahtlemata ei ole kompaktsus abiks vaid istandustes toimetades, see on eeliseks näiteks ka kõnniteedel lund lükates või metsas manööverdades.

Traktorit liigutab uus ja ökonoomne 1,9-liitrise töömahuga Kohleri diiselmootor. 56-hobujõuline võimsus on masina jaoks vägagi piisav, sest pöördemoment on lausa 225 njuutonmeetrit 1500 pöörde juures. Tootja hinnangul on selline pöördemoment oma klassi traktorite hulgas parim ja vastab 70 hj võimsusega mootorile. Loomulikult mahub selline mootor EURO5 nõuete piiridesse ja traktorit saab arvele võtta ka Eestis.

Võimekast mootorist poleks kuigi palju kasu, kui insenerid ei mõtleks välja head lahendust, kuidas jõud ratasteni viia. AGT 1060-l on pidev nelikvedu koos võimalusega blokeerida nii esi- kui tagasilla diferentsiaali. Tagamaks ebatasasel pinnasel eriti head haarduvust saab esisilla kaldenurk tagasilla suhtes muutuda kuni 15 kraadi ühele või teisele poole (vaata pildilt).

Päriselt universaalne ja võimekas masin

AGT traktoril on võimalus juhikoha (juhtpaneeli koos istmega) suunda mõne minutiga muuta. Lisades sinna võimaluse kinnitada haakeseadmeid nii traktori ette kui taha, on masin tõeliselt mitmekülgne.

Traktoril on 24 käiku ehk 12 edasi ja 12 tagasi ning sõltub juhi valikust või juhikoha asendist, kummas suunas on just parajasti “edasi” on.

Agromehanika inseneride sõnul on traktor võimeline töötama nõlvadel kaldega 40–50 kraadi. See eeldab lisaks võimekale mootorile ja hästi läbimõeldud jõuülekandele ka korralikke pidureid. AGT 1060 ketaspidurid on tasemel – traktor ei käi nõlvadel lihtsalt sõitmas, see käib seal tööd tegemas.

Tasub mainida, et Agromehanika AGT 1060 oskab teha kõike, mida teised sama klassi traktorid teevad, aga lisaks saab AGT 1060 juht igal hetkel valida, kumb haakeseade on parajasti esimene, kumb tagumine.

Lisaks jääb traktori juures silma, et selle olulised komponendid (mootor, sidur, pidurid, hüdraulikasüsteem) on valmistanud väga tunnustatud tootjad. Seega, olgu põllul, aiandis, metsas või tänavaid hooldamas – AGT on üllatavalt mitmekülgne ja võimekas.

Rohkem infot traktori kohta leiad Agromehanika d.d. tehase esindajalt Eestis: Farmest Trading OÜ, Sepa 15e, Tartu, telefon 56600076, info@farmest.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.