Alati ei ole uus parem: miks on mõistlik viia kahjustada saanud auto plastdetailid taastamisse?

Fotod: Reval Group.

Me kõik tahame enda neljarattalise sõbra eest võimalikult heaperemehelikult hoolt kanda, ent kahjuks kipuvad ootamatud õnnetused ja väikesed eksimused tekitama sõidukitele mõningaid kahjustusi, mille tagajärjel vajab viimane iluravi. Autode detailid koosnevad erinevatest materjalidest, mille hulka kuulub ka plast, mis teatavasti pole just kõige tugevam materjal. 

Kas teadsid, et vigastada saanud plastdetaili ei pea ilmtingimata uue vastu välja vahetama, vaid seda saab ka taastada? Väiksemate kahjustuste korral on see tihtipeale isegi mõistlikum. Plastdetailide taastamisega tegeleva ettevõtte Reval Group juhatuse liige Andrei Gudim selgitab, milliseid detaile on võimalik taastada ning miks see kasulik on. 

Kaasaegne tehnoloogia

Kuna autodes kasutatakse erinevaid plaste, rakendatakse seetõttu ka taastamisprotsessis vastavalt plasti liigile eritehnoloogiaid. Kõige kaasaegsemad on keevitamis- ja liimimistehnoloogia, tänu millele on taastamine kiire ja tulemus vastupidav. 

Taastamisse saab viia näiteks kaitseraua, mis on saanud mõne kriimu, prao või augu. Samuti parandatakse plastist logarid, põhjakatted ning vajaduse korral isegi tulede kinnitused, kui on olemas katkise detaili ulatuslik osa või täpne näidis.

Miks ikkagi eelistada taastamist uue ostmisele? Esiteks on taastamisprotsess märgatavalt kiirem, sest võib juhtuda, et soovitud varuosa lihtsalt ei ole poodides, mistõttu kulub välismaalt selle tarnimiseks nädalaid. Taastamine võtab see-eest – sõltuvalt detailist – tavaliselt aega 1–2 päeva. 

Samuti on detailide taastamine keskkonnasäästlikum. Nii vähendatakse utiliseerimist vajavaid plastijääke ning ühtlasi hoitakse kokku maavarasid, materjale ja energiat, mis kuluks uute plastdetailide valmistamiseks.

Vähetähtis pole ka majanduslik aspekt. PZU Kindlustuse sõidukikahjude ekspert Madis Hallimäe räägib, et detaili taastamine on üldiselt palju odavam kui selle asendamine uuega. Lisaks aitab uute remonditehnoloogiate arendamine luua Eestisse töökohti ning nii vähendatakse ka importi.

„Enamik sõiduautode plastdetaile, mis parandamist vajavad, on kaitserauad. Kui vaadata näiteks populaarsemate automarkide plastist kaitseraudadel sagedamini esinevaid kahjustusi, on nende taastamine detaili vahetusest ligikaudu kaks korda soodsam. Kallimate kaitseraudade puhul on see hinnaerinevus veelgi suurem,“ selgitab Hallimäe.

Samuti toob PZU Kindlustuse sõidukikahjude ekspert välja, et kõiki plastdetaile pole siiski võimalik taastada. „Remondiettevõte hindab alati kahjustatud detailil vigastuste ulatust, iseloomu, asukohta ning plastmassi tüüpi. Seejärel tehakse otsus detaili kvaliteetse taastamise võimalikkuse kohta ja pannakse paika remonditehnoloogia meetod.“

Näiteks ei tohi remonditud piirkond takistada kaitseraua taha paigaldatud andurite tööd. Lisaks on turvalisuse kaalutlustel mõeldamatu ka plastist kütusepaakide parandamine.

Kiire ja kvaliteetne taastamisteenus

Gudimi sõnul on viimastel aastatel Eestis tekkinud võrdlemisi suur nõudlus plastdetailide parandamisele järele. „Eeskätt on suurenenud inimeste keskkonnateadlikkus,“ lisas ta. „Sellest tulenevalt otsustasime koostöös Benefit AS-iga luua töökoha, kus taastame sõidukite plastdetaile, kasutades selleks spetsiaalseid seadmeid ja väljakoolitatud tehnikuid.“

„Peale parandamise pakume me ka transporditeenust ehk tuleme parandust vajavatele detailidele järele ja viime parandatud detailid Tallinna piires ka laiali, vedu toimub kahel korral päevas (hommikul ja õhtul).“

Lisainfo plastdetailide taastamise kohta leiad Reval Groupi kodulehelt www.revalgroup.ee ning täiendavate küsimustega seoses võib ühendust võtta numbril +372 518 5000. Pakilisemate tellimuste korral on võimalusel soovitatav viia detail ise töökotta aadressil Mäealuse 1, Tallinn.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.