Sisuturundus

Anne Veesaar: tähelepanelikkus kaasliiklejate suhtes Eestis kasvab

Kui on tehtud selline reegel, et sõites me telefoniga ei räägi, siis tuleks seda ka järgida, leiab näitleja Anne Veesaar.

Näitleja tunnistas, et teda häirib, kui uhkete autodega sõitvad kaasliiklejad ei kasuta helistamisel käed-vabad seadet, vaid hoiavad telefoni kõrva ääres.

“Kui on selline reegel tehtud, et sõites me telefoniga ei räägi, siis ma ei saa aru, miks inimesed seda ignoreerivad. See on tõesti ohtlik!” noomis ta. Kui tähelepanu on teelt kasvõi kolm sekundit eemal, siis on see väga ohtlik situatsioon,” kirjeldas ta.

Eesti liikluskultuurist üldiselt tõdes näitleja, et tähelepanelikkus kaasliiklejate suhtes kasvab. “Head olukorrad on need, kui kaasliiklejad lasevad su läbi, annavad teed, lubavad teha pööret, jäävad seisma, vilgutavad tuledega ja lasevad su liiklusvoolu vahele. Need on küll meeldivad olukorrad,” tõdes ta.

“Kahjuks ei tule seda Eesti liikluses ette nii sageli, kui mujal. Kuid olukord Eestis paraneb ning tähelepanelikkus kaasliiklejate suhtes kasvab,” lausus Veesaar.

Ohtlikud Lõuna-Eesti teed

Kuid ohtlikke olukordi ning ekstreemseid elamusi võivad pakkuda ka Lõuna-Eesti kõrvalteed ning Anne Veesaar soovitab seal autojuhtidel väga ettevaatlikult liigelda. “Sõites öösiti Lõuna-Eesti kõrvalteedel võib kohata väga palju loomi – inimesed, olge ettevaatlikud!”

Kui näitleja sõitis hiljuti öösel Lõuna-Eestis Moostest Lüllemäele, hüppas tee peale ette sokk. “Ma sõidan kõrvalteedel väga rahulikult. Olen teedel näinud ka mäkrasid ja kährikuid. Kord isegi metssea peret, kus oli emis koos 11-12 triibulise põrsaga, jätsin siis kohe auto seisma ja vaatasin.”

“Loomade tõttu tasub öist sõitu kõrvalteedel rahulikult võtta,” rõhutas Veesaar.

Sõitmist tuleb rahulikult võtta ka Tartus, sest seal on palju võrdseid ristmikke ning liiklustempo on aeglasem. “Tartus on palju parema käe reegli ristmikke, mis ei olegi muudmoodi tähistatud, kui et teele on märgitud rist. Esialgu ma eksisin ja ei saanud aru, mis toimub ja arvasin, et mul on peatee, aga tegelikult on need võrdsed ristmikud.”

Aeglane Tartu

Tipptunnil on küll Tartu liiklus tempokas, kuid kui punane tuli fooris põleb, siis Veesaare sõnul kohe tükk aega. Ning nagu näitleja kolleeg ja hea sõber Toomas Lunge ütles, et ega Tartu mees rohelise tule peale kohe sõitma hakka, sest äkki tuleb kohe punane tuli.

“Liiklus toppab Tartus ning seal peab kannatust varuma. Samuti peab ristmike suhtes väga tähelepanelik olema ning jälgima, kes kellele teed peab andma.”

 

Maanteeametil toimub septembris ja oktoobris kampaania “Viisakus algab meist endist. Ka liikluses.”. Selle raames ilmub Geeniuse autoportaalis kaheksa artiklit, kus tuntud inimesed räägivad, mis neile liikluses meeldib ja mis ei meeldi.

Liiklusviisakuse eeldusteks on liiklusreeglite tundmine ja järgimine, lugupidamine enda ning kaasliiklejate vastu, empaatilisus ja mittekonfliktsus ning erinevate liiklejate rollide mõistmine.

Liiklusviisakust mõjutab kõige enam liiklejate endi positiivne eeskuju. Ohutu liiklemine ja omavaheline viisakas suhtlemine liikluses saab toimuda ainult üksteist märgates. Liikluskeskkonna jagamisel on oluline liiklejatüüpide omavaheline koostöö.

Olgem viisakad. Ka liikluses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.