Elektriauto laadimine era- ja kortermajas: millega peaks arvestama? 

Üleminek fossiilkütustel töötavatelt sõidukitelt keskkonnasõbralikumatele elektriautodele on muutunud aasta-aastalt aina aktuaalsemaks. Sellest hoolimata on paljud inimesed seadnud elektriautod suure kahtluse alla, eeskätt just laadimist puudutavate aspektide tõttu. 

Linnades ja suuremates alevikes on küll laadijad tanklates või parklates olemas, ent üldine võrgustik kogu Eestis on veel võrdlemisi tagasihoidlik. Paljud ei ole aga kursis, et 80–90% juhtudel laetakse elektriautot hoopistükkis kodus või töökohas. 

Kuidas autolaadija enda koju paigaldada ja kui keeruline see protsess on?

Oluline on professionaalselt paigaldada

Kodusel autolaadijal on avaliku laadimispunkti ees üks ja väga loogiline eelis – mugavus. Kes meist tahaks raisata oma väärtuslikku aega avaliku laadimisjaama otsimiseks, kui autot on võimalik laadida kodust lahkumata? 

Elektrum Eesti tootearendusjuht Mario Raestik toob välja, et koduse autolaadija paigaldamine on tegelikult üsna tavapärane töö, ent mõnele asjale tuleks selle juures siiski tähelepanu pöörata. 

Esiteks soovitab Raestik alati lasta autolaadija paigaldada oma ala professionaalil, kes järgib paigaldusprotsessis kõiki ohutusnõudeid, näiteks õige kaitseaparatuuri kasutamine ja laadija testimine ja seadistamine.

Samuti hoiatab Elektrum Eesti tootearendusjuht, et mitte mingil juhul ei tohiks autot laadida kodusest pistikupesast – ennekõike ohutuse seisukohast. “Eriti ohtlik võib see olla siis, kui laadimiseks kasutatakse näiteks hooldamata või vanemat elektrisüsteemi,” räägib Raestik. Pealegi käib autoaku laadimine tavalisest pistikupesast mitu korda aeglasemalt kui spetsiaalsest laadijast. 

Elektrum Eesti pakutav lahendus hõlmab niinimetatud kodulaadimise täisteenust, mis sisaldab laadijat, paigaldust ning 100% taastuvenergia kasutamist. Teenuse hulka kuulub veel ka dünaamiline koormusjuhtimine, mis tähendab, et maja elektrikilpi paigaldatakse arvesti, mis mõõdab maja hetkelist koormust ja vajadusel vähendab laadija võimsust. Sellest tulenevalt ei pea alati ampreid võrguettevõttelt juurde ostma.

Kas laadija saab ka kortermajja paigaldada?

Mõistagi ei ela kõik inimesed eramajades, palju rohkem on neid, kelle elukoht asub kortermajas. Raestik nendib, et kuigi kortermajade puhul on laadija paigaldamine mõnevõrra keerukam, pole ka seal midagi võimatut. 

Kortermajja laadija paigaldamist planeerides tuleks esmalt uurida elektritoite võimalusi ning sellest lähtuvalt on siin lahendusi kaks: individuaalne ja majapõhine lahendus. 

Individuaalse lahenduse korral toimub auto elektrienergia tarbimine olemasoleva arvesti põhjal. See tähendab, et tuleb kindlaks teha, kas laadija toide on võimalik ühendada korteri elektriarvestiga.

Majapõhise lahenduse korral võib korteriühistu tellida eraldiseisva liitumispunkti paigaldamise või teise võimalusena lisada sisepaigaldise juurde laadijate toiteväljundi, mis peaks eraldi arvestust. 

Mõlema lahenduse juures on siiski veel mitu nüanssi, mida jälgida ja millele tähelepanu pöörata. Sestap on mõistlik uurida lisa ja küsida personaalseid pakkumisi veebiaadressilt www.elektrum.ee

Kui üheks takistuseks võib kujuneda näiteks investeeringu suurus, siis Elektrum Eesti pakub elektriautodele järelmaksuvõimalust perioodiga kuni 36 kuud, kus sissemaks on 15%, intress 0% ja lepingutasu 0 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.