Gerd Kanter: kohustus ja viisakus on manöövritel kasutada suunatuld

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: PM/Scanpix

Gerd Kanteri sõnul toimib liiklus parimal viisil siis, kui see voolab ning kõik liiklejad teevad omavahel koostööd.

“Kui kõik arvestavad vastavat teekatte märgistust, liiklusmärke ja foorimärguandeid, siis tegelikult see ongi parim näide, et liiklus toimib hästi,” ütles ta.

Siiski põrkame liikluses igapäevaselt kokku olukordadega, kus peateele keeratakse ette või autod teevad kahtlaseid manöövreid ja selgub, et autojuht tegeleb oma nutitelefoniga ega kasutata suunatulesid – see on liikluse igapäeva pahupool.

“Paraku on liikluses ebameeldivaid olukordi iga päev, kui märkame, et autojuht pole 100% keskendunud oma sõitmisele,” möönis Kanter.

“Eeskuju liikluses on ka see, kui üritad alati oma planeeritavatest manöövritest suunatulega märku anda. Kui keegi teeb liikluses kummalisi manöövreid, siis võiks sellest märku anda, sest see ei ole okei – võib-olla on see väike signaal. Kui seda ei tee, siis liiklusrikkujad arvavadki, et kaasliiklejad aktsepteerivad sellist käitumist,” rääkis Kanter.

Kanter liikleb ise eelkõige autoga ning käed-vaba seade ja suunatuli on sellised asjad, mida ta kasutab iga päev. Siiski püüab ta enamik kõnesid enne teele asumist ära teha.

Teda paneb liikluses päris tihti imestama see, et isegi uute autode omanikud ei kasuta sõites käed-vaba seadet ning telefon on ikkagi kõrvaääres – kuigi on teada, et neil on tavaliselt käed-vaba süsteem sisse ehitatud.

“Kui telefon on kõrva ääres, siis paratamatult on tähelepanu hajutatud ning autojuhi manöövrid ei pruugi olla väga selged. Kuna üks käsi on kinni, siis ei näidata suunatuld või on käitumine muidu kummaline,” lisas ta.

 

Maanteeametil toimub septembris ja oktoobris kampaania “Viisakus algab meist endist. Ka liikluses.”. Selle raames ilmub Geeniuse autoportaalis kaheksa artiklit, kus tuntud inimesed räägivad, mis neile liikluses meeldib ja mis ei meeldi.

Liiklusviisakuse eeldusteks on liiklusreeglite tundmine ja järgimine, lugupidamine enda ning kaasliiklejate vastu, empaatilisus ja mittekonfliktsus ning erinevate liiklejate rollide mõistmine.

Liiklusviisakust mõjutab kõige enam liiklejate endi positiivne eeskuju. Ohutu liiklemine ja omavaheline viisakas suhtlemine liikluses saab toimuda ainult üksteist märgates. Liikluskeskkonna jagamisel on oluline liiklejatüüpide omavaheline koostöö.

Olgem viisakad. Ka liikluses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.