Kas kasutatud autole on mõtet sõlmida kaskokindlustuse leping?

Näiteks, kui omad 10 aasta vanust sõidukit, ei ole sul tõenäoliselt mõtet muretseda väiksemate kriimude või vigastuste pärast. Küll aga tasuks kindlustus ära siis, kui satud suuremasse õnnetusse.Foto: Pexels

Keskmine sõiduki vanus Euroopas on 11,5 aastat. Eestis ületab keskmine auto vanus lausa 16 aastat. Seega võib julgelt öelda, et kasutatud autod on laialt levinud.

Liikluskindlustuse kohustus on Eestis kõigil sõidukitel. Kas vabatahtlikku kaskokindlustust on aga mõtet vanemale autole sõlmida ning mida tuleks meeles pidada kasutatud autole kaskokindlustust valides?

Aga kas on üldse mõtet?

Levinud väärarvamus on, et kaskokindlustuse sõlmimine vanale autole on raha raiskamine.

  • Esiteks ei taha keegi vana autot niikuinii varastada.
  • Teiseks on vanemate autode varuosad soodsamad kui uute sõidukite omad.

Nagu juba ütlesime, on tegemist väärarvamustega.

Kui sinu autoga midagi juhtub, pead remonditasu kinni maksma omast taskust. Vanade autode remontimine on aga tihti kallim uute autode putitamsiest.

Selles artiklis räägime autodest, mis on vanemad kui 8 aastat. Vaatame kaskokindlustuse plusse ja miinuseid vanemas eas sõidukitele ning toome välja kompromissi liiklus- ning kaskokindlustuse vahel.

Kaskokindlustuse plussid vanale autole

Liikluskindlustus katab sinu eest need kulud, mille tekitad õnnetuses teistele liiklejatele.

Kaskokindlustus katab sinu eest need kulud, mille tekitad õnnetuse tagajärjel iseendale ning oma varale. Lisaks hüvitab kaskokindlustus ekstreemsete ilmastikuolude ja metsloomaga kokkupõrke tõttu tekkinud kulud.

Seega – kui tahad liigeldes omada täielikku turvatunnet, on vajalikud nii liiklus- kui ka kaskokindlustus.

Keegi ei oota kõige halvemat, kuni see juhtub

Mitte kellelegi ei meeldi mõelda kõige halvema peale. Parem on aga karta kui kahetseda. Seega, kui peaksidki sattuma õnnetusse, kus saab viga sinu auto või lausa sina ise, siis kaskokindlustusega ei pea sa suurte ravi- ega remondikulude katmise pärast muretsema.

Õnnetus ei küsi sinu auto vanust. Ootamatused võivad juhtuda nii uhiuue mootorratta kui aastakümneid vana neljarattalisega.

Kaskokindlustusega saad 24/7 autoabi, mis tähendab, et sinu auto viiakse otsekohe töökotta ning vajadusel ka keset ööd. Selline eelis tasub end ära olenemata sõiduki vanusest.

Kuidas valida kaskokindlustust?

Vaata kindlustuspakkuja vanusepiirangut sõidukile. Igal kindlustuspakkujal on auto vanusele erinev piirang. Esimese asjana tasukski kindlustusandjat valides seda vaadata.

Näiteks Ergos saad kindlustada kuni 15 aastat vanu sõidukeid. Poliis.ee kindlustab maksimaalselt 20-aastaseid autosid ning Swedbanki vanusepiirang autodele on 14 aastat.

Hinda, kui palju oma autot kasutad. Olenevalt sellest, kui palju sa oma autot kasutad, võid vajada erinevaid kindlustuskaitseid.

Näiteks, kui liikled ja pargid tihti mõnes suurlinnas, võid tahta varguse korral väiksemat omavastutuse protsenti. Tihti maanteel sõites on aga oluline 0€ omavastutus metsloomale otsa sõites.

Kasko hind oleneb erinevatest aspektidest, seal hulgas sõiduki võimsusest, vanusest, kasutuseesmärgist ning juhi vanusest.

NB! Kui erinevate kindlustusfirmade hind on väga erinev, loe hoolikalt pakkumiste tingimusi. Suur hinnaerinevus võib tuleneda suuremast omavastutuse määrast või väiksemast arvust kindlustuskaitsetest.

Kuldne kesktee kasko- ja liikluskindlustuse vahel

Autode väärtus kahaneb iga aastaga. Osad sõidukid kaotavad vaid kolme aastaga poole oma algsest väärtusest. Võttes arvesse vanema auto päris hinda, ei pruugi olla mõistlik investeerida täiskaskosse.

Küll aga võib olla piisav osaline kaskokindlustus. Seesami minikaskoga saad nii liikluskindlustuse kui ka peamised kaskokindlustuse kaitsed.

Kui soovid veel pisemat kindlustuskaitset, saad sõlmida liikluskindlustus pluss poliisi, mis hüvitab liiklusõnnetusest tulenevad kahjud. See variant on saadaval 6+ aastat vanadele autodele.

On aga veel üks võimalus. Soodsama hinna saamiseks, kuid samas turvatunde tagamiseks, saad valida suurema omavastutuse.

Näiteks, kui omad 10 aasta vanust sõidukit, ei ole sul tõenäoliselt mõtet muretseda väiksemate kriimude või vigastuste pärast. Küll aga tasuks kindlustus ära siis, kui satud suuremasse õnnetusse.

Kui saad ise väiksema autoremondi tehtud, võid valida selle arvelt suurema, näiteks 500 euro suuruse omavastutuse. Sel juhul oleksid kindlustatud raskemate õnnetuste korral ning ei peaks kasko eest liiga suurt summat välja käima.

Mille kasuks otsustada?

See, kas peaksid oma vanale autole kasko muretsema, oleneb mitmest asjast. Enne lõpliku otsuse tegemist võiksid küsida endalt järgmisi küsimusi:

  • Kas sõidad ainult linnas või ka linnavälistel teedel?
  • Kas sinu auto on pargitud garaaži või tänavale?
  • Kui tihti sa sõidad?
  • Kas oleksid nõus ise oma autot remontima?
  • Millised kindlustuskaitsed on sinu jaoks kõige tähtsamad?

Tutvu Cachet kindlustuslahendustega siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.