Kas osta autolaenuga uus või kasutatud auto?

Seletame, millised on nii uue kui kasutatud auto ostmise plussid ja miinused.Foto: Pexels

Olles soetamas uut sõidukit, on sul laias laastus kolm valikut: sõiduki liisimine, uue auto soetamine ning kasutatud auto soetamine. Enamik inimesi peavad auto ostmiseks laenu võtma ning selles ei ole midagi häbiväärset. Tegu on suure ostuga, ning kui elad linnast eemal, võib olla väga keeruline ilma autota liigelda. Toome teieni nii uue kui ka kasutatud auto plussid ja miinused, et teha valik lihtsamaks.

Uue auto eelised

Uut autot on lihtsam soetada kui kasutatud autot – ost toob kaasa vähem stressi ja peavalu. Uue sõiduki väärtust on lihtsam hinnata ning kontrollima ei pea remondi- ega kasutamisajalugu. Lisaks sellele ei pea sa muretsema petta saamise pärast. Kuna laenu võtmine on omaette risk, ei tahaks keegi auto soetamisel petturi otsa sattuda. Uutel autodel on ka väiksemad hoolduskulud. Algusaastatel pead arvestama vaid kütuse, kindlustuse ning õlivahetusega.

Miks tasub soetada uus auto?

Garantii otse esindusest – kui ostad auto otse esindusest, saad garantii kohe kaasa. Seega, kui midagi peakski juhtuma, katab tehase garantii suure tõenäosusega tekkinud kahjud. Garantii kestab tavaliselt 2–5 aastat.

Madalam kütusekulu – sõiduki kütusekulu läheb ajaga suuremaks, mis tähendab, et uute autode kütusekulu on väiksem kui kasutatud autodel.

Lihtsam laenu saada – uue auto ostmiseks antakse üldjuhul kergemini laenu kui kasutatud auto ostmiseks. Sama kehtib auto liisimisel. Krediidiandjad seavad tavaliselt auto vanusele piirangu, mis tähendab, et kui masin on vanem kui lubatud ülempiir, ei saa sa seda liisingusse võtta.

Ilmselgetel põhjustel on uue auto ostmine enamasti inimeste esimene eelistus. Alati pole see kalli hinna tõttu paraku võimalik. Auto ostmise ideed ei pea aga seepärast veel maha matma, sest turul pakutakse tänapäeval ka väga heas korras kasutatud autosid. Kliimanõuete ja elektroonikaseadmete defitsiidi tõttu võib hetkel mõningate automudelite puhul tarneraskusi olla ja tuleb oodata lausa 10 kuud.

Kasutatud auto plussid

Maksad vähem, saad rohkem – kasutatud auto ostmisel maksad sa auto tegelikku hinda, ilma sõiduki maine ja nime eest liialt maksmata. Nii võid saada hea kvaliteediga auto mõistliku hinnaga.

Algaja juhi jaoks parim valik – värskete lubadega juhi jaoks on tuttuue auto juhtimine tõenäoliselt väga stressirohke. Algajate juhtidega juhtub õnnetusi suurema tõenäosusega kui kogenud juhtidega. Isegi kui sinu autoga peaks midagi juhtuma, ei kaota sa rahaliselt nii palju, kui kaotaksid uue auto puhul.

Väiksemad kindlustusmaksed – kuna kasutatud autod on madalama väärtusega, on ka kindlustusmaksed väiksemad.

Madalam laen – kui pead auto ostmiseks laenu võtma, ei ole kasutatud auto puhul laenusumma nii suur kui uue auto puhul. Lisaks saad näiteks Inbankist taotleda mõistlike tingimustega autolaenu siis, kui soovid sõiduki soetada auto24 portaalist.

Kindlasti tuleks pidada meeles, et kuigi kasutatud auto võib olla rahakotisõbralikum, tuleb enne ostu teha rohkem eeltööd. Vastasel juhul võid sattuda petturi otsa ning raha kaotada.

Kumb siis valida?

Nüüd tead uute ja kasutatud autode plusse ja miinuseid. See, kumma kasuks otsustad, on aga sinu enda valik. Kui leiad heas korras kasutatud sõiduki pakkumise, on see rahalist kulu arvestades tõenäoliselt parim valik.

Enne auto soetamist tuleks koostada kindlasti eelarve ning vaadata üle oma võimalused ja vajadused. Alles seejärel saad hinnata autosid ning laenupakkujaid. Nii on sul suurem tõenäosus leida mõistlike tingimustega kvaliteetne sõiduk.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.