Kas tahad oma kirge autode vastu rahaks muuta? Võimalus selleks avaneb juba suvel!

Autotehnika õppekavad on ka tüdrukute seas populaarsust kogumas.Foto: TTHK

Aprilli keskel toimus Tallinna Tööstushariduskeskuse autotehnika õppekavade avatud uste päev. Kohal käis rohkem kui 300 külastajat ja infot jagasid ka koostööpartnerid, kelle juurde saab viimasel kursusel praktikale minna. 

17. juunil avatakse vastuvõtt automaalri, sõiduautotehniku ja sõiduautodiagnostiku erialadele. Transporditehnika valdkonna juhataja Raivo Kruusik räägib, keda õppima oodatakse ja mida on oluline enne vastuvõtule tulemist teada. 

Kuidas on vilistlastel pärast kooli lõpetamist läinud – on nad teinud karjääri või alustanud oma ettevõttega? 

Üks hea näide on noormees, kes läks kunagi Elkesse praktikale ja sinna ta jäigi. Alustas autotehnikuna, siis sai temast saalimeister, siis juba järelteenindusjuht ning tänaseks on ta keretööde juhataja. 

Avatud uste päeval käis loengut pidamas ka vilistlane, kes kooli kolm aastat tagasi lõpetas – ta töötab United Motorsis ja toonitas seda, kui oluline on korralikult õppida ja võimalikult palju teadmisi omandada. Poisid kuulasid teda suure huviga! 

Autoga seonduvaid ameteid peetakse pigem “meeste asjaks”. Kuid kas viimastel aastatel on ka tüdrukud nende vastu suuremat huvi tundnud? 

Jaa, tüdrukute arvu kasv on märgatav! Näiteks automaalri esimesel kursusel alustas 20 tüdrukut ja 5 poissi. Ja autotehnikute esmaskursuslaste hulgas on tänase seisuga alles viis tüdrukut. Üldjuhul ikka igal aastal on tüdrukuid nii maalrite kui tehnikute seas. Keskkooli baasil õppijate murekoht on aga see, et tihti ei suudeta õppetööd ja eraelu piisavalt hästi korraldada ja jäetakse seetõttu kool pooleli. 

Mis on teie soovitus, et kool saaks ikka edukalt lõpetatud?

Tuleb olla valmis pühenduma. Päevad on kohati väga pikad, kaheksani õhtul välja. Vastuvõtul me räägime, mis täpsemalt ees ootab, ja sageli kinnitatakse, et kõik on korraldatud, kuid hiljem selgub vastupidine … Soovitame hinnata oma elukorraldust ja seda, kas kool sobib selle sisse või pigem mitte. Oskus oma aega juhtida on kindlasti väga tähtis. Ja kannatlikkus on ka väga oluline! 

Autotehnika erialad eeldavad suurt pühendumust ja kannatlikkust.Foto: TTHK

Rääkides auto erialadest, siis millistele inimestele need enim sobivad? 

Automaalri eriala puhul on oluline, et sul ei oleks allergiaid. Õppetöö käigus puututakse kokku mitmesuguste kemikaalidega. Kasutatakse küll kaitsevahendeid, kuid sellest hoolimata võivad kemikaalid ärritust põhjustada. Ja autotehnikul on vaja suurt pühendumust – autod peavad päriselt meeldima. Veel tuleb arvestada, et kohe ei saa töökotta, enne tuleb palju teooriat selgeks saada – paljud seda ei tea ja tuleb suure üllatusena, et esimestel aastatel praktikat eriti polegi. 

Autodiagnostikute ja automaalrite puhul oleme märganud, et tüdrukud on sageli täpsemad. Kui poisid lasevad remondimanuaali kiirelt silmadega üle, siis tüdrukud loevad punkt punkti haaval.

Mida ütleksite neile, kes veel kõhklevad, kas autoga seonduv eriala on midagi, mida õppima asuda? 

Kui õppetööle päriselt pühenduda, siis on võimalused tulevikus väga suured. Näiteks praegu meil ühed poisid planeerivad pärast kooli juba oma töökoja avamist – kõik on võimalik. 

Jah, vahel on raske, kuid kui lõpuks tunnistuse kätte anname, on kõik olnud rahul sellega, et nad pühendusid ja tegid kooli korralikult ära. 

Keda õppima oodatakse?

Suvel toimub vastuvõtt autoerialadele:

  • Põhikooli baasil sõiduautotehnik, õppeaeg 3 aastat;
  • Keskkooli baasil sõiduautotehnik, õppeaeg 2 aastat;
  • Keskkooli baasil automaaler, õppeaeg 1 aasta ja 6 kuud;
  • Jätkuõpe 5.taseme sõiduautodiagnostik, õppeaeg 1 aasta;
  • Vastuvõtt algab 17.06.2024 infosüsteemis SAIS;
  • Täpsema vastuvõtu info leiad siit.

Allikas: Tallinna Tööstushariduskeskus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.