Kaskokindlustus – kas see on sinu jaoks vajalik?

Kaskokindlustus on mõeldud kõigi autoomanike jaoks, kes soovivad oma sõidukile maksimaalset kaitset. Missugustel juhtudel tuleks see aga kindlasti sõlmida?

Kui liikluskindlustus on iga sõiduki jaoks kohustuslik, siis kaskokindlustus tekitab kohati vastakaid arvamusi. Üldiselt ei kahtle keegi kaskokindlustuse kasulikkuses, kuid kasko krõbedam hind on pahatihti just see, mis saab saatuslikuks. Alustame aga algusest ja teeme selgeks, et mis asi üldse on kaskokindlustus ja milleks see hea on?

Mis asi on kaskokindlustus?

Kaskokindlustus on vabatahtlik sõidukikindlustus, mis pakub kaitset liiklusõnnetuste, varguse, vandalismi, loodusõnnetuste ja muude ootamatute sündmuste eest. Kaskokindlustus ei ole küll kohustuslik, kuid see on kahtlemata kasulik nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Kohustuslik liikluskindlustus seevastu katab sinu süül teistele tekkinud liiklusõnnetuse kahjud. See tähendab, et kui sa oled liiklusõnnetuse põhjustaja, siis kindlustus maksab kinni kõik kahjud, mida sa teisele või teistele osapooltele tekitasid. See kehtib nii sõidukite, inimeste kui ka varakahjude puhul. Erinevalt kaskokindlustusest ei korva liikluskindlustus sinu kui õnnetuse põhjustaja sõiduki remondikulusid. 

Kelle jaoks on kaskokindlustus mõeldud?

Kaskokindlustus on mõeldud kõigi autoomanike jaoks, kes soovivad oma sõidukile maksimaalset kaitset. Kindlasti tasub oma autole kaskokindlustus teha juhul, kui tegemist on uue ja kalli sõidukiga. Reeglina peavad kõik liisinguga võetud autod omama kaskokindlustust ning selline punkt on üldjuhul juba liisingulepingusse sisse kirjutatud. See minimeerib liisinguandja võimalikke varalisi kahjusid, kui autoga peaks midagi juhtuma.

Samuti on kaskokindlustus mõistlik linnas sõitva auto jaoks, sest kergemaid plekimõlkimisi ning parklates otsa tagurdamisi juhtub sageli. Kui statistikat vaadata, siis rohkem kui 43% kõikidest liiklusõnnetustest juhtub just kaubanduskeskuste parklates ja teistes avalikes parkimiskohtades. Kui veel statistikat uurida, siis näeme, et suurem osa kaskokindlustuse juhtumitest on aga seotud hoopis autoklaasidega.

Linnas sõites ikka juhtub autoklaasidega õnnetusi, sest ootamatu kivi eessõitva auto rataste alt või jääkamakas mõne veoki katuselt, mis suure hooga esiklaasi lendab, pole just suurem haruldus. Paljude kaskokindlustuste puhul parandatakse esiklaasil olevad täkked või vahetatakse klaasid välja ilma, et peaksid maksma omavastutust.

Metsloomad teedel

See kõik aga ei tähenda, et peamiselt maanteedel sõitvatel autodel kaskokindlustust vaja ei oleks. Hämarus ja pimedus, varakevad ning hilissügis on ajad, mil maanteedel on liikvel kõige enam metsloomi.

Eesti riigiteedel on metsloomadega liiklusõnnetuste risk tegelikult väga suur. Igal aastal juhtub umbes 6000 sellist õnnetust, millest umbes 20–30 lõpeb inimeste vigastusega. Isegi juhul, kui õnnetus on õnnelikumat laadi ning inimesed vigastada ei saa, on varaline kahju suur, sest enamasti on auto saanud kokkupõrkel loomaga  märgatavaid kahjustusi. Ka sel juhul on kaskokindlustus suureks abiks, sest sõltuvalt kindlustusest, korvab see ka metsloomade tõttu sõidukile tekkinud varakahju.

Millal aga ei ole kaskokindlustus mõistlik? Enamasti kipub see olema juhul, kui sinu auto turuväärtus on madal ning kaskokindlustuse maksmine pole lihtsalt mõistlik. Samuti siis, kui sa oled kindel, et suudad võimalikud sõidukiga seotud kahjud ise katta.

Kaskokindlustus ettevõttele

Ettevõtte autodele kaskokindlustuse tegemine on vajalik, kuna see aitab kaitsta ettevõtte vara ja tagada seeläbi ettevõtte jätkusuutlikkust. Kaskokindlustus on eriti oluline ettevõtetele, mille tegevus sõltub suuresti transpordist ja logistikast.

Kui ettevõtte sõiduk saab kahjustada, võib see põhjustada märkimisväärset majanduslikku kahju ja häirida oluliselt ettevõtte äritegevust. Kaskokindlustus aitab tagada, et äritegevus saaks ilma suuremate väljaminekuteta jätkuda ka ootamatute sündmuste korral.

Kuidas valida kaskokindlustust?

Nii nagu iga toote või teenuse puhul, tuleb ka kaskokindlustust soetama hakates teha ära korralik kodutöö. Esmalt uuri, millised kindlustuspakkujad turul on ning mis on nende tingimused. Soodne hind on küll oluline, aga sageli tuleb odav hind millegi arvelt, olgu selleks siis kallis omavastutus või vajaliku kaitse puudumine.

Kaskokindlustuse valiku tegemisel mõtle esmalt sellele, kui palju sinu sõiduk hetkel väärt on. Uuri väga täpselt järgi, mida kindlustus katab ja millised on erandid. Alles siis, kui sul on peamised algandmed käes, hakka võrdlema hindasid – nii saad teha kõige adekvaatsema ja parema otsuse.

Uue sõiduki kaskokindlustuse pakkumine Coop Pangast

Kui sa plaanid uue auto ostu, olgu see isiklikuks otstarbeks või ettevõttele, ning sa ei tea, kui palju kaskokindlustus sulle maksma võiks minna, sisesta lihtsalt oma auto numbrimärk kaskokalkulaatorisse ning saa 8 erineva kindlustusseltsi hindade võrdlus. Coop Kindlustusmaakler pakub kindlustusi nii eraisikutele kui ka ettevõtetele.

Ohutut liiklemist!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.